Jak obliczyć WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW? Alimenty na dziecko pomoże obliczyć arkusz kalkulacyjny

 Obliczanie wysokości alimentów może być łatwiejsze…
fot.: Jupiterimages

Pytanie: jak obliczyć wysokość alimentów budzi wiele kontrowersji. Próby wypracowania kompromisowej („nie za dużej, nie za małej”) kwoty alimentów najczęściej wiążą się z wielkimi emocjami i nieporozumieniami. Warto dowiedzieć się czy jest jakiś sposób na prostsze obliczenie wysokości alimentów.

Trudne sytuacje domowe skutkujące rozstaniem rodziców zmuszają do tego, by obliczyć wysokość alimentów, które dorośli muszą łożyć na swoje dzieci. Ustalenie poziomu wydatków jest zazwyczaj trudne nie tylko dla stron (emocje towarzyszące rozwodowi nie pozwalają na uzgodnienie kompromisowej kwoty), ale i dla samego sądu. Pomoże w tym arkusz kalkulacyjny.

Jak obliczyć wysokość alimentów?

Ponieważ przypadki poszczególnych rodzin mogą się od siebie radykalnie różnić, w poznańskiej Kancelarii Adwokackiej Grzybkowski & Guzek opracowano narzędzie wspomagające proces obliczania należnych świadczeń alimentacyjnych. Pozwala ono w bardzo prosty sposób obliczyć koszty utrzymania dziecka.
Arkusz kalkulacyjny podzielono na działy odpowiadające „kosztom krótkookresowym” (np. żywność, książki, bilety do kina), „kosztom średniookresowym” (np. zakupy odzieży) oraz „kosztom długookresowym” (np. wyposażenie pokoju dziecka). Po wpisaniu aktualnych cen produktów i usług (średnich dla konkretnej miejscowości czy regionu) oraz określeniu ilości zużywanych przez dziecko (w paczkach, sztukach, litrach, kilogramach), program w sposób automatyczny zlicza wydatki w skali miesiąca i przedstawia ostateczną kwotę, czyli sumę kosztów, które miesięcznie ponosi rodzic.
– Oczywiście, takie wyliczenie można również przeprowadzić „na piechotę”, sumując przeciętne wydatki, jednak arkusz kalkulacyjny nie tylko nie popełnia ewentualnych błędów rachunkowych, ale też daje pewien przekrojowy obraz wydatków – mówi adwokat Tomasz Grzybkowski. Dodatkową zaletą arkusza jest to – podkreśla adwokat – że zmiana na przykład średniej ceny jednego artykułu czy usługi powoduje automatyczną zmianę kosztów miesięcznych, a także że arkusz podlega ciągłym udoskonaleniom (m.in. dopisywane są nietypowe pozycje, takie jak koszty dodatkowych zajęć sportowych czy artystycznych).

Szczegółowe informacje nt. arkusza i sam arkusz znajdziesz na stronie www.grzybkowski-guzek.pl

Alimenty na dziecko: jak uzyskać alimenty i w jakiej wysokości [wideo]

Alimenty na dziecko: komu przysługują i w jakiej wysokości. Kiedy opieką i wychowaniem dziecka zajmuje się tylko jeden z rodziców, obowiązkiem drugiego jest dostarczanie środków na zapewnienie potrzeb dziecka. Alimenty należą się dziecku bez względu na to, czy pochodzi ze związku małżeńskiego czy spoza niego. W jaki sposób domagać się alimentów, jakie formalności trzeba spełnić by otrzymać alimenty i jak wysokiego świadczenia można się domagać? Zapytaliśmy ekspertkę z Centrum Praw Kobiet.

Aktualizacja: 2016-08-15 Publikacja: 2008-05-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.