Jak założyć bloga: jak prowadzić blog w ciąży?

2018-12-14 15:51

Pisanie ciążowego pamiętnika jest dobrym pomysłem na rozładowanie emocji, a robiąc to w internecie, masz także możliwość wymiany doświadczeń z innymi mamami. Zobacz,  jak założyć bloga i jak prowadzić blog w ciąży.

Blog
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Dlaczego warto założyć bloga?
  2. Jakie są zalety prowadzenia bloga?
  3. Czy na blogu można zarabiać?
  4. Jak założyć bloga?
  5. O czym pamiętać, decydując się na bloga?
  6. Praktyczne rady, jak założyć bloga
  7. Jak założyć bloga: polecamy

Ciążowe blogi to gorący trend ostatnich lat. Dla kobiet spodziewających się dziecka i świeżo upieczonych mam blogi są wytchnieniem od intensywnych emocji, jakie fundują im hormony. A te panie, które ciążę dopiero planują, szukają na nich przydatnych informacji i potwierdzenia, że nadszedł już "ten moment".

Wiele stałych czytelniczek po jakimś czasie decyduje się założyć własny blog. Może więc warto spróbować? Nie od dziś wiadomo przecież, że pisanie pamiętnika jest świetną formą autoterapii.

Dlaczego warto założyć bloga?

Pisząc blog, możesz dzielić się swoimi radościami i smutkami, obawami o to, czy podołasz nowej roli, a także innymi przemyśleniami, o których z różnych powodów nie chcesz mówić partnerowi czy rodzicom. To też dobra okazja do nawiązania kontaktu z innymi mamami, wymiany doświadczeń i porad, poznania ich punktu widzenia.

Jakie są zalety prowadzenia bloga?

Blogujące mamy często motywują się nawzajem, nie tylko w kwestii macierzyństwa. Kibicują tym, które walczą z dodatkowymi ciążowymi kilogramami, zachęcają do dbania o siebie, przekonują, że swoje pasje można kontyuować po urodzeniu dziecka, a nawet radzą, jak założyć własną firmę, zajmując się jednocześnie dzieckiem.

Zapis ciążowych przemyśleń to też wyjątkowa pamiątka - możesz wrócić do nich po latach, przypomnieć sobie, jak cieszyłaś się z narodzin dziecka, spojrzeć z dystansem na dawne problemy. A może nawet zechcesz kiedyś przeczytać te notatki swojemu dziecku?

Czy na blogu można zarabiać?

Wiele blogerek ciążowych po porodzie kontynuuje pisanie bloga w formule parentingowej lub lifestylowej. Jednak w ramach odskoczni od ciążowej codzienności możesz pisać o czymś zupełnie z nią niezwiązanym - swoich zainteresowaniach czy pracy. Jeśli blog zyska dużą popularność, może być dla ciebie nawet źródłem dodatkowego zarobku.

Co ciekawe, w sieci można znaleźć również wielu blogujących ojców. Jeśli chcesz przekonać się, co w kwestii rodzicielstwa mają do powiedzenia mężczyźni, zajrzyj na przykład na stronę www.blogoojciec.pl lub www.tatowy.pl.

Czytaj:

BLOGUJĄCA MAMA. Jak połączyć miłe z pożytecznym… i może nawet na tym zarobić?

SŁAWNE MAMY BLOGERKI. Zobacz, które gwiazdy blogują!

Jak założyć bloga?

  1. Pierwszym krokiem do własnego bloga jest dobra koncepcja. Może być on pisany w różnej formie: opowiadania, w którym pod postaciami fikcyjnych bohaterów kryją się twoi bliscy, listów do maluszka lub standardowego dziennika.
  2. Zastanów się, jak często chcesz dodawać posty i o czym dokładnie pisać. Może to być ogólny pamiętnik, poradnik, jak podróżować w ciąży i gdzie znaleźć miejsca przyjazne karmiącym, ciążowy blog modowy, ekologiczny czy kulinarny. Pisane blogi co raz częściej ewoluują jednak w bardziej multimedialną formę - dzięki zdjęciom oraz filmom są bardziej dynamiczne i przyciągają więcej czytelników.
  3. Ciekawym pomysłem mogą być też vlogi (videoblogi), dokumentujące życie przyszłej mamy lub kręcone w formie tutoriali - krótkich filmów instruktażowych, z których widzowie mogą dowiedzieć się, jak poprawnie zawiązać chustę lub samodzielnie wykonać pluszowego misia.

O czym pamiętać, decydując się na bloga?

  1. Podejmując decyzję o założeniu internetowego pamiętnika, dobrze jest też odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy ujawnisz swoją tożsamość i jak wieloma szczegółami z życia chcesz dzielić się z czytelnikami. Kwestia prywatności w sieci jest bardzo ważna. Anonimowe publikowanie wszystkich myśli wydaje się kuszące, jednak zawsze trzeba brać pod uwagę, że to, co piszesz, nawet anonimowo, może wpaść w ręce twojego partnera lub innych bliskich osób - wystarczy, że przypadkiem zapomnisz się wylogować.
  2. Z rozwagą należy też wybierać zdjęcia do publikacji - raz wrzucone do sieci mogą w niej krążyć, nawet jeśli usuniesz je z bloga.
  3. Kolejnym ważnym krokiem jest wybór domeny. Wybierając ją, sprawdź, czy umożliwia zabezpieczenie treści twojego bloga przed kopiowaniem oraz ile miejsca na serwerze zapewnia darmowe konto. O opinie mam blogerek na temat sprawdzonych domen możesz zapytać na naszym forum Mjakmama24.pl, jednak aby osobiście przekonać się, która z nich będzie dla ciebie najwygodniejsza, spróbuj założyć blog na kilku z nich. Jeśli okaże się, że pisanie to nie twoja bajka, możesz bez problemu usunąć stronę.

Najpopularniejsze blogowe domeny:

  • www.wordpress.org
  • www.blogger.com
  • www.blog.pl

Czytaj także: Ma 5 lat i prowadzi modowego BLOGA. Internet oszalał na jej punkcie [ZOBACZ FILM]

Praktyczne rady, jak założyć bloga

Urządzanie własnej strony nie jest wcale takie trudne, a może być dla ciebie niezłą frajdą. Wybieranie szablonu, wymyślanie tytułu, edytowanie kolorów, czcionek - to prawie jak planowanie dziecięcego pokoiku czy pierwszej  wyprawki. Zazwyczaj strona sama podpowiada, jakie kolejne kroki należy podjąć przy zakładaniu swojego pamiętnika. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w zakładce FAQ lub Pomoc.

Kiedy już zaczniesz blogować, nadaj swoim notatkom przemyślane tytuły - jeśli będą one adekwatne do treści wpisu, cztelnicy chętniej je przeczytają, a ty łatwiej odnajdziesz konkretną notatkę w archiwum, kiedy będziesz chciała wrócić do niej po jakimś czasie.

Warto też dostosować rozmiar zdjęć przed ich opublikowaniem. Domyślnie ustawiony aparat cyfrowy wykonuje zdjęcia o rozdzielczości znacznie większej niż tego potrzebujesz, a ich duży rozmiar może szybko zużyć twoje miejsce na serwerze.

Jak założyć bloga: polecamy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza