Książeczka zdrowia dziecka: wszystko, co musisz wiedzieć o nowej książeczce

ksiazeczka zdrowia dziecka

Wizyta u lekarza z dzieckiem nie będzie już taka sama. Po wielu latach przerwy książeczka zdrowia dziecka znów jest obowiązkowa. Czy powinnaś zabierać ją na każdą wizytę u pediatry?

Nie przegap

Od pierwszego stycznia tego roku książeczkę zdrowia dziecka, wraz z dołączoną do niej książeczką szczepień, dostaje każda mama przy wypisie ze szpitala. Nie jest to jednak dokument, który wraz z pozostałymi szpitalnymi papierami można włożyć do szuflady i natychmiast o nim zapomnieć. Prawidłowo i regularnie wypełniana, stanowi swoistą historię zdrowia dziecka, a w razie problemów ze zdrowiem pomaga np. pediatrze łatwiej postawić diagnozę. Jest też obowiązkowa w przypadku konieczności leczenia szpitalnego - trzeba ją okazać wraz ze skierowaniem od lekarza.

Polecamy też

Wizyta u lekarza tylko z książeczką! Jak wygląda nowa książeczka zdrowia?

Przez kilkanaście lat książeczki zdrowia dziecka były nieobowiązkowe, dlatego nowo narodzonym dzieciom wydawały je tylko niektóre szpitale (te, którym udało się znaleźć sponsora, pokrywającego koszty druku w zamian za możliwość zareklamowania się na stronach książeczki). Dokumenty te były jednak mało wartościowe ze względu na niewielką ilość miejsca na wpisy i notatki.

- Nowa książeczka jest lepiej przygotowana, a wzór jest identyczny dla wszystkich szpitali.

- Na kilkudziesięciu stronach znajduje się miejsce na ułożone w porządku chronologicznym ważne informacje.

- Oprócz danych osobowych dziecka, jego płci i numeru PESEL oraz oznaczenia grupy krwi i danych opiekunów, są do niej wpisywane informacje o przebiegu ciąży oraz porodu (i tego, czy odbył się siłami natury, czy wykonane było cesarskie cięcie).

- Kilka stron poświęcono na opis noworodka po urodzeniu – wagi, długości, ilości punktów w skali Apgar czasie, przez jaki trwał kontakt z matką „skóra do skóry”, a także sposobowi, w jaki karmiony był na oddziale noworodkowym.

- W dokumencie jest też miejsce na szczegółowy opis stanu dziecka, jakiego dokonuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podczas wizyty patronażowej (powinna się ona odbyć pomiędzy 1., a 4. tygodniem życia), a także relacje z wizyt położnej lub pielęgniarki środowiskowej.

- Każda następna wizyta w ramach badań profilaktycznych również będzie dokładnie opisana w książeczce – dla ułatwienia podano w niej również wiek dziecka, w jakim powinna się odbywać, począwszy od 6.-9. tygodnia, aż do 18.-19. roku życia.

- W dokumencie przewidziano też miejsce na informacje o stanie uzębienia i jamy ustnej, przebytych chorobach zakaźnych, konsultacjach specjalistycznych, uczuleniach, pobytach w szpitalu. Nowością jest to, że w książeczce lekarz może zapisać także czas trwania zwolnień ze szkolnych zajęć sportowych (wraz z określeniem przyczyny). Dzięki umieszczonym pod koniec książeczki siatkom centylowym wagi i wzrostu można będzie również monitorować, czy malec prawidłowo się rozwija i w porę zapobiec nadwadze lub otyłości.

Czy książeczkę zdrowia musisz mieć podczas każdej wizyty w przychodni? Wyjaśniamy to w tekście, który znajdziecie w numerze majowym M jak mama.

Aktualizacja: 2016-04-28 Publikacja: 2016-04-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.