Mama w pracy: czy zabierać ze sobą do pracy dziecko?

2015-09-29 14:23

Mama w pracy to prawdziwy człowiek-orkiestra: radzi sobie i z obowiązkami zawodowymi, i domowymi. Co więcej, nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy dzieckiem pracującej mamy nie ma się kto zająć. Co wtedy robić: czy sprowadzenie do miejsca zatrudnienia najmłodszych ma sens? Czy mama w pracy może brać do niej dziecko i jakie korzyści i straty z takiego rozwiązania wynikają?

Mama w pracy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Mama w pracy z dzieckiem to mieszanka, której efekty mogą być wybuchowe.

Nagła choroba opiekunki dziecka, skórcenie godzin nauki w przedszkolu w danym dniu, brak możliwości dojazdu do placówki spowodowany wypadkiem lub pogodą - w tych sytuacjach pracujący rodzice stają w obliczu prawdziwego wyzwania: co zrobić z dzieckiem, którym nie ma się kto zaopiekować? Jednym z pomysłów jest zabranie pociechy ze sobą do miejsca pracy. Warto dodać, że mama w pracy ma coraz więcej możliwości. W około 200 firmach w całej Polsce funkcjonują przyzakładowe przedszkola i żłobki, w których mogą przebywać dzieci. To jednak trochę inna sytuacja niż ta, gdy dziecko miałoby spędzić 8 godzin przy matczynym biurku, w otoczeniu jej kolegów i koleżanek z pracy. Czy taka opcja jest w ogóle możliwa? Teoretycznie tak - polskie prawo w żaden sposób nie reguluje tej kwestii. Co wynika z sytuacji, gdy mamie w pracy towarzyszy jej pociecha? Jak się do takiego pobytu dziecka w firmie przygotować?

>>Przeczytaj również: Czy da się pogodzić prowadzenie firmy z byciem mamą?>>

Mama w pracy: dlaczego (nie brać) ze sobą dziecka?

- Gdy zabieramy dziecko do pracy i organizujemy mu kącik przy naszym biurku, to dość problematyczne rozwiązanie. Po pierwsze, jest możliwe tylko w wąskiej grupie zawodów, po drugie, ono jednak wpływa na efektywność naszej pracy. Jest to świetne rozwiązanie wyłącznie w awaryjnych sytuacjach: gdy musimy wpaść do pracy, coś uzgodnić, coś ustalić, wysłać kilka pilnych maili czy wziąć udział w spotkaniu - zauważa w rozmowie z "Dzień dobry TVN" Iga Magda, wiceprezes Instytutu Badań Strukturalnych.

Jeśli więc jesteś zdecydowana (lub po prostu nie masz innego wyjścia), by zabrać ze sobą dziecko do pracy, pamiętaj, że może się to wiązać z pewnymi niedogodnościami.

Mama w pracy: trudności z podziałem uwagi

1. Będzie ci się po prostu trudniej skupić. Próbując jednocześnie pracować i opiekować się dzieckiem, tak naprawdę żadnej z tych czynności nie wykonasz dobrze. Nie będziesz mogła poświęcić dziecku należnej uwagi i trudniej będzie ci się skupić na czytaniu, analizowaniu, pisaniu tekstów, tabelek itp., związanych z pracą. Jeśli więc chodzi o efektywność działań - dzień, w którym mamie w pracy towarzyszy dziecko, zapewne nie będzie należał do najlepszych.

>>Przeczytaj również: Czy można podjąć pracę w czasie urlopu macierzyńskiego?>>

2. Mama w pracy: czuwaj nad dzieckiem

2. Pracując w biurze, zazwyczaj nie mamy do własnej dyspozycji osobnego pomieszczania, a wręcz przeciwnie - dzielimy je z wieloma innymi osobami. Niestety, niektórym z nich, i mają one do tego prawo, może się nie spodobać, że w ich pracy pojawiło się dziecko. Staraj się więc zwracać uwagę, by twoja pociecha nie biegała po całym biurze i nie zaczepiała innych pracowników. Zapewne nikt nic nie powie, jednak mogą poczuć się zdenerwowani, a przede wszystkim - rozkojarzeni.

3. Mama w pracy: rozmowa z dzieckiem

3. Przed przyjazdem do pracy spróbuj porozmawiać z dzieckiem. Wyjaśnij mu, że mama w pracy nie będzie miała tyle czasu dla niego, jak zawsze w domu. Zwróć mu uwagę, że praca to miejsce, w którym przebywają dorośli, że trzeba się tam zachowywać spokojnie. Z drugiej strony: nie strasz dziecka. Powiedz, że będziesz obok, a ono zyska szansę, by zobaczyć, jak mama pracuje i czym w ogóle jest ta praca, o której ciągle mówi.

4. Mama w pracy: zapewnij dziecku zajęcie

4. Zabierając dziecko do pracy, nie zostawiaj go samemu sobie. Cały czas obserwuj, gdzie się znajduje, co robi, najlepiej znajdź mu jakieś zajęcie. Możesz dać kartki i zakreślacze, długopisy do zabawy, pokazać różne biurowe gadżety: żółte karteczki, wizytówki, pendrive'y, dziurkacze. Możesz też wziąć z domu ulubione książeczki, kolorowanki dziecka lub jego ukochanego pluszaka, by miało się czym zająć.

>>Przeczytaj również: Czy każda mama musi korzystać z pełnego urlopu macierzyńskiego?>>

5. Mama w pracy: poinformuj szefa

5. Zanim pojawisz się w pracy razem z dzieckiem, zadzwoń do swojego szefa, uprzedzając go o tym. Gdybyś zrobiła to bez wcześniejszej informacji, mógłby być niezadowolony i miałby do tego prawo. Większość przełożonych nie powinna mieć nic przeciwko temu, by w sporadycznych wypadkach mama w pracy pojawiała się razem ze swoją latoroślą. Sama też będziesz się pewniej i bezpieczniej czuć, wiedząc, że omówiłaś tę kwestię dokładnie ze zwierzchnikiem.

Warto dodać, że choć mama w pracy nie jest jeszcze częstym widokiem, to coraz więcej pracodawców decyduje się na umożliwienie rodzicom pracowania razem z dziećmi w biurze. W Stanach Zjednoczonych w ten sposób pracuje już kilkaset firm, a w 2008 roku było głośno o pierwszej firmie z Wielkiej Brytanii - jednym z przewoźników - który zdecydował, że mamy i ojcowie, którzy wychowują dzieci w domu, mogą wrócić z urlopów wychowawczych i zajmować się potomstwem dosłownie przy swoim biurku.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy uważacie, że mama w pracy razem z dzieckiem to dobre rozwiązanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza