MATERAC do łóżeczka: jak wybrać najlepszy?

2014-02-11 16:41

Niemowlę kocha spać i warto mu stworzyć ku temu jak najlepsze warunki. Odpowiedni materac jest dla zdrowia niemowlaka bardziej istotny niż samo łóżeczko.

Materacyk dla maluszka
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Wybór materaca do łóżeczka: ważny punkt bezpieczeństwa
  2. Tylko nowy!
  3. Materac do łóżeczka: twardy czy miękki?
  4. Uwaga na podróbki
  5. Ważny też pokrowiec na materac do łóżeczka

Wybór materaca do łóżeczka tylko pozornie wydaje się prosty, gdyż w sklepach znajdziemy bardzo szeroki wachlarz rozmaitych materaców dla niemowlaka. Wybór często wiąże się z zasobnością portfela, bo zwykle za produkty lepszej jakości trzeba więcej zapłacić. Jednak ważna jest nie tylko cena, bo materace różnią się konstrukcją, tworzywem, a nawet sposobem użytkowania. Warto wiedzieć o tych różnicach, gdyż dzięki przemyślanemu zakupowi zapewniamy dziecku nie tylko wygodę, ale możemy zapobiec nawet kłopotom ze zdrowiem maluszka.

Wybór materaca do łóżeczka: ważny punkt bezpieczeństwa

Zacznijmy od dopasowania rozmiaru materaca do wielkości łóżeczka. – Materac powinien leżeć równo, stabilnie przylegać do podłoża i wypełniać szczelnie całą przestrzeń łóżeczka – mówi Agnieszka Wójcik z firmy Vitmat produkującej materace dla dzieci. Standardowe łóżeczka mają wymiary 120x60 cm oraz 140x70 cm, ale jeśli nasze łóżeczko jest większe lub mniejsze, nic straconego – niektórzy producenci oferują bowiem wykonanie materaca także pod inny rozmiar. Ważna jest także grubość materaca. – Dopasowując materac, w drewnianych łóżeczkach o prawidłowej konstrukcji trzeba poszukać tzw. punktu bezpieczeństwa, czyli miejsca, do którego maksymalnie może sięgać górna krawędź materaca. Tego typu informacje powinny znaleźć się w instrukcji użytkowania łóżeczka – dodaje Tomasz Kędziora, szef Zakładu Produkcyjno–Handlowego Tomi.

Dobrze wiedzieć

Tylko nowy!

W ciągu pierwszych kilku lat życia dziecko spędzi na materacu wiele czasu, dlatego w miarę możliwości finansowych należy kupić produkt nowy, nawet jeśli mamy materac, którego wcześniej używała pociecha z naszej rodziny. Materac przyjmuje bowiem kształt pierwszego użytkownika.

miesięcznik "M jak mama"

Materac do łóżeczka: twardy czy miękki?

Kolejny ważny element wyboru materaca stanowi jego twardość. – Właśnie o tę cechę rodzice pytają niezwykle często. Odpowiedni materac będzie miał wpływ nie tylko na sen, ale przede wszystkim na rozwój dziecka. Zalecamy produkty bezstrefowe, ze średnią twardością, dostosowane do wagi dziecka. W miejscach podparcia głowy, pupy czy na długości kręgosłupa na dobrej jakości materacu nie będzie trwałych odkształceń, co pozwoli na prawidłowe podparcie całego ciała malucha. Poza tym odpowiednia twardość materaca jest jednym z wielu czynników zapobiegających SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej – mówi Agnieszka Wójcik z firmy Vitmat.Teoretycznie laikom na pierwszy rzut oka trudno ocenić tę właściwość materaca, ale... – Aby mieć pewność, że wybrany produkt ma odpowiednią twardość, polecam wykonać krótki test: kładziemy materac na równej powierzchni i naciskamy otwartą dłonią na jego środek. Cofając dłoń, patrzymy, jak szybko materac wraca do pierwotnej formy. Produkt, który szybciej znajdzie się w pierwotnym stanie, jest lepszy. Jeśli przez dłuższą chwilę na materacu pozostanie odciśnięty kształt naszej dłoni, produkt będzie ulegał deformacji, utrudniając dziecku zmianę pozycji w czasie snu. Może również wystąpić ryzyko uduszenia – przestrzega Agnieszka Wójcik z Vitmatu. – Noworodkom szczególnie polecamy materace o twardszej powierzchni, np. z warstwą kokosu, aby zapewnić równomierne podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Dzieciom powyżej dziewiątego miesiąca życia można kupić produkty o mniejszej twardości, np. lateksowe czy z pianki o podwyższonej elastyczności. Ważne, aby konstrukcja materaca oraz komponenty, jakie zastosowano podczas jego produkcji, miały właściwości antyalergiczne, zapewniały przepuszczalność pary oraz wentylację podczas snu. Dzięki temu skóra malucha oddycha w sposób naturalny – dodaje Agnieszka Wójcik.

Uwaga na podróbki

W obecnym świecie niemal każdy rodzaj produktu bywa podrabiany. Niestety, materace również. Podróbki są tańsze, ale dużo gorszej jakości, niekiedy nawet mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. – Cena jest niższa między innymi dzięki zastosowaniu surowców niskiej jakości. Niekiedy producenci deklarują, że materac posiada certyfikat Oeko-tex i tylko czytając to, co napisano drobnym druczkiem, dowiemy się, że dotyczy on jedynie jednego z surowców, np. wkładu kokosowego. Częstą praktyką producentów, szczególnie w przypadku tańszych materaców, jest używanie surowców innych niż w opisie produktu, przykładem może być stosowanie w pokrowcach na materace polycottonu zamiast deklarowanej w opisie 100-proc. bawełny. Warto zwrócić uwagę również na inne atesty, jednak trzeba sprawdzić, czego dotyczą i jaka jest zasada ich przyznawania – mówi Krzysztof Ell z firmy Baby’s Zone.

Ważny też pokrowiec na materac do łóżeczka

Najlepsze są pokrowce z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych, odparowujących wilgoć. Idealnie nadają się do tego włókna naturalne, takie jak bambus, tencel, lyocell, amicor, srebro – mówi Krzysztof Ell z Baby’s Zone.

Pokrowiec powinien być oczywiście zdejmowany do prania. – Ułatwi to utrzymanie go w czystości, jednak nie uchroni przed działaniem wilgoci. Dlatego przed zakupem dodatkowo trzeba zapytać o zabezpieczenie nieprzemakalnym, a jednocześnie „oddychającym” ochraniaczem – mówi Tomasz Kędziora, właściciel ZPH Tomi.

Sprawdźmy sposób wszycia zamka, czy dziecko nie będzie miało kontaktu z twardymi, metalowymi elementami – dodaje Agnieszka Wójcik z firmy Vitmat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza