Mieszkanie dla Młodych (MDM) – pomoc dla młodych rodzin i singli

mieszkanie dla mlodych mdm pomoc dla mlodych rodzin i singli

Mieszkanie dla Młodych (MDM) to rządowy program pomocy dla młodych ludzi – rodzin i singli - kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić program Rodzina na swoim (zakończony w 2012 r.) i wejdzie w życie na początku 2014 roku. Kto może skorzystać z rządowych dopłat do kredytów i jakie są ograniczenia w ich przyznawaniu?

W programie Mieszkanie dla Młodych państwo dopłaca młodym ludziom do wkładu własnego na mieszkanie, czyli do kredytu, a nie – jak w przypadku programu Rodzina na swoim – do jego odsetek.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MDM) będzie dostępny dla osób, które spełniają warunki określone w ustawie. Przede wszystkim:

  • program jest skierowany do ludzi młodych (do 35 roku życia) – singli i małżeństw, którzy zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie. W przypadku małżeństwa, wystarczy by warunek spełniał jeden z małżonków.
  • mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego i musi być kupione na kredyt w walucie polskiej rozpisany na okres co najmniej 15 lat, który stanowić będzie co najmniej połowę ceny zakupu.
  • kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw, a dom większy niż 100 m kw (rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą kupić lokal o 10 m kw większy). Co ważne – bez względu na wielkość mieszkania dopłata obejmuje maksymalnie 50 m2.
  • warunkiem koniecznym otrzymania dopłaty do mieszkania lub domu jest zmieszczenie się w limicie cenowym dla nieruchomości. Limity te są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Najdroższe mieszkania będzie można kupić w Warszawie, gdzie limit wyniesie 5864,65 zł za mkw., ale już w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą limit będzie znacznie mniejszy i wyniesie 4 404,84 zł. Z kolei najtańsze mieszkania kupić będzie można w Rzeszowie – tutaj limit wynosi: 4 105,20 zł

Program Mieszkanie dla młodych – kto będzie udzielał kredytu

Preferencyjnych kredytów z dopłatami będą udzielać jedynie te banki, które zawarły umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich listę BGK publikuje na swojej stronie internetowej.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2013-11-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.