Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać? Przegląd nawilżaczy

2021-01-21 14:22

Nawilżacze powietrza dla dzieci stają się coraz popularniejszymi elementami wyposażenia pokoju najmłodszych. Na czym polega ich działanie i dlaczego rodzice tak chętnie kupują nawilżacze powietrza dla dzieci? prezentujemy przegląd nawilżaczy dla dzieci.

Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać?
Autor: Getty images Nawilżacze powietrza dla dzieci

Nawilżacze powietrza dla dzieci sprawiają, że w pomieszczeniu zwiększa się poziom wilgotności powietrza. Oczywiście, stosuje się je wtedy, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga, czyli najczęściej podczas długiego w Polsce sezonu grzewczego. Szczelnie zamykamy wtedy drzwi, okna i włączamy ogrzewanie, stwarzając w dziecięcym pokoju nie najlepsze warunki. Zobacz przegląd nawilżaczy powietrza dla dzieci.

Spis treści

  1. Na czym polega działanie nawilżacza powietrza?
  2. Czy powietrze może być zbyt wilgotne?
  3. Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?
  4. Zobacz przegląd nawilżaczy powietrza dla dzieci

Na czym polega działanie nawilżacza powietrza?

Nawilżacze powietrza dla dzieci pomagają stworzyć w pomieszczeniu odpowiednie warunki. Właściwa wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 30-65 procent. Tymczasem zimą w domach i mieszkaniach często spada ona poniżej tej wartości.

Zbyt niski poziom wilgotności to idealne środowisko dla powstawania kataru czy pojawienia się zapalenia górnych dróg oddechowych. Wysuszają się błony śluzowe nosa, gardła, oczu, powstają problemy z zatokami, a spojówki ulegają podrażnieniu.

Czy powietrze może być zbyt wilgotne?

Z drugiej strony, powietrze w pokoju dziecięcym (i każdym innym) nie powinno być zbyt wilgotne. Wtedy z kolei dochodzi do powstawania bakterii i wirusów, pojawia się pleśń.

Nawilżacze powietrza pomagają utrzymać właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Warto jednocześnie pamiętać, że w pokoju dziecka ważna jest również temperatura, która powinna wynosić 20 stopni Celsjusza.

Czytaj również: Suche powietrze szkodzi zdrowiu. Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

Suche powietrze wywołuje kaszel. Poznaj 5 zasad prawidłowego nawilżania pokoju

Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza? Czym się różnią te urządzenia i co wybrać?

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

  • Nawilżacze ultradźwiękowe

Działają bardzo cicho i zużywają mało prądu. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody i doprowadzają do powstania mgiełki. Ich wadą jest fakt, że kropelki mgiełki zazwyczaj osadzają się na przedmiotach zlokalizowanych w pobliżu nawilżacza.

Urządzenia ultradźwiękowe wyposażone są w higrostat, służący do ustawienia żądanej wilgotności, którą sprzęt będzie utrzymywał. Wśród ich zalet wymienia się również zazwyczaj estetyczny wygląd, a wśród wad - konieczność wymiany co 2-3 miesiąca wkładu odwapniającego.

  • Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe działają na tej samej zasadzie, co czajniki - woda w nich jest podgrzewana, a następnie wypuszczana w formie mgiełki. W efekcie zyskujemy parę bez drobnoustrojów i bakterii. Co prawda, tego typu nawilżacze powietrza dla dzieci zużywają dużo energii elektrycznej, ale jednocześnie produkują wysokiej jakości parę wodną. Dlatego są szczególnie polecane do stosowania właśnie w pokojach najmłodszych.

    • Nawilżacze ewaporacyjne

    Nawilżacze ewaporacyjne, czyli mechaniczne, generują największy hałas spośród wszystkich urządzeń przeznaczonych do regulacji wilgotności powietrza. Woda umieszczona we wkładzie filtrująco-nawilżającym jest przez niego wchłaniana, a następnie odparowywana przy pomocy wentylatora. Tego typu nawilżacze powietrza dla dzieci zużywają mało energii i są zupełnie bezpieczne dla dziecka (nie poparzy się ono, dotykając go).

    • Nawilżacze tradycyjne

    Nawilżacz tradycyjny to najłatwiejsze w działaniu urządzenie. Najczęściej to po prostu pojemniki z ceramiki lub ze stali, które napełnia się wodą i zawiesza na kaloryferze. Pod wpływem ciepła woda zaczyna parować. Ten rodzaj nawilżaczy należy bez wątpienia do najbardziej ekonomicznych.

    Zobacz przegląd nawilżaczy powietrza dla dzieci

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza