Nowe przywileje dla kobiet w ciąży: większa ochrona pracownic w ciąży

Pracująca kobieta w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com

Kobiety w ciąży wykonujące pracę tymczasową będą miały zapewnioną wiekszą ochronę. Tak zakłada projekt ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, a co za tym idzie kobiety w ciąży będą miały przedłużane umowy do dnia porodu. Dzięki temu po urodzeniu dziecka otrzymają zasiłek macierzyński. Zobacz, jak będzie wyglądała większa ochrona pracownic w ciąży!

Rząd przyjął projekt ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Jak podkreśla Centrum Informacyjne Rządu zmiany w ustawie mają na celu zagwarantować między innymi większą ochronę pracownic w ciąży wykonujących pracę tymczasową. To doskonala wiadomość dla kobiet, które są zatrudnione na umowach terminowych. Dzięki temu nie będą musiały obawiać się, że po zakończeniu umowy nie będą przysługiwały im żadne świadczenia. 

Na czym polega zmiana dotycząca większej ochrony kobiet w ciąży?

W projekcie pojawia się zapis, że pracownica w ciąży zatrudniona jako pracownik tymczasowy bez względu na czas trwania umowy, która ulegałaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży będzie miała przedłużoną umowę automatycznie do dnia porodu. A co za tym idzie po narodzinach dziecka będzie otrzymywała zasiłek macierzyński. Dzięki temu każda kobieta w ciąży wykonująca pracę tymczasową po upływie 3. miesiąca ciąży nie będzie musiała się martwić o świadczenia wynikające z zatrudnienia, ponieważ jej umowa będzie się przedłużać aż do dnia porodu. 

W ciąży bez kolejki do lekarza - nowe prawo dla kobiet w ciąży >>

Jak do proponowanych zmian odnoszą się przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan i inni przedsiębiorcy nie są zadowoleni z wprowadzanych zmian. Uważają oni, że nie uwzględniają one specyfiki pracy tymczasowej, która jest zlecana często jedynie na kilka godzin lub dni i proponują swoje zmiany. Jak się okazuje kobiety stanowią prawie 50% wszystkich pracowników tymczasowych, a co za tym idzie wiele z nich będzie korzystało ze wprowadzonych zmian, jak tylko wejdą w życie. 

Polecamy wideo: Koniec z tzw. rodzeniem po ludzku

Koniec "rodzenia po ludzku". Jak teraz będzie wyglądała opieka okołoporodowa?

Aktualizacja: 2017-01-27 Publikacja: 2017-01-27
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.