Rodzina 500 plus: zasady przyznawania świadczenia wychowawczego

rodzina 500 plus
fot.: Thinkstock
W ramach programu rodzina 500 plus rodzice otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dzieci bez względu na kryteria dochodowe.

Rodzina 500 plus to program, który funkcjonuje już ponad rok. 1 lutego 2016 rząd przyjął ostateczną wersję programu 500 plus. Przeczytajcie, na jakich zasadach rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze na dzieci i pamiętajcie o złożeniu wniosku na kolejny rok.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, przedstawiła 2 lutego 2016 szczegóły programu rodzina 500 plus. Zaznaczyła, że "dziecko nie jest kosztem, a inwestycją", dlatego należy wspierać polskich rodziców. Przeczytajcie, na czym wsparcie polega.

Rodzina 500 plus: dla kogo?

Program rodzina 500 plus zakłada, że 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dzieci rodzice będą otrzymywać bez względu na to, ile wynosi dochód w rodzinie. Wsparcie będzie przyznawane aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Jeśli jednak najstarsze dziecko w rodzinie skończy 18 lat, a ma młodsze rodzeństwo, wypłacanie świadczenia na nie będzie kontynuowane tylko w przypadku, gdy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym).

W ramach programu rodzina 500 plus istnieje również możliwość uzyskania świadczenia 500 zł na pierwsze dziecko. W tym przypadku trzeba jednak spełnić warunki w kwestii dochodu na jedną osobę w rodzinie: nie może on przekraczać 800 zł lub, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością, 1200 zł.

Kto nie dostanie 500 plus?

  • rodzice, których dziecko przebywa w rodzinie zastępczej lub ośrodku, zapewniającym całodobowe utrzymanie;
  • dziecko, które kontynuje naukę w instytucji, zapewniającej utrzymanie;
  • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale pozostaje w związku małżeńskim (od 17. roku życia jest to w Polsce możliwe);
  • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale zostało nieletnim rodzicem i otrzymuje świadczenie na własne dziecko;
  • rodzic, który otrzymuje wsparcie finansowe od drugiego rodzica, pracującego za granicą i otrzymującego tam świadczenie na dziecko.

Jak otrzymać 500 plus?

By uzyskać 500 plus na drugie i kolejne dziecko, wystarczy złożyć wniosek. Wniosek składa się w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej i centrum do obsługi świadczeń. Można go również złożyć przez internet. Jeśli rodzice chcą skorzystać z programu rodzina 500 plus i otrzymać wsparcie na pierwsze dziecko, oprócz wniosku muszą również przedstawić zaświadczenie o dochodach. Istnieje możliwość, że gmina zbierze takie informacje sama.

Wniosek może złożyć matka lub ojciec dziecka bądź jego opiekun prawny lub fizyczny. Warto dodać, że świadczenie w ramach programu rodzina 500 plus jest przyznawane jednej osobie, np. jeśli wniosek złożyła matka, ona otrzyma świadczenie, ojciec nie może składać kolejnego i odwrotnie.

Zasady przyznawania 500 plus

Aby otrzymać 500 zł plus musisz:

  • złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy
  • do wniosku załączyć potwierdzenie o wieku dziecka (zasiłek będzie przyznawany tylko do 18. roku życia)
  • do wniosku załączyć zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego, które będzie zawierać: informacje o dochodach, odliczonych od dochodu składkach na ubezpieczenie społeczne oraz wartości należnego podatku
  • w przypadku dziecka adoptowanego do wniosku trzeba dołączyć wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie dziecka lub zaświadczenie o prowadzonym postepowaniu o przysposobienie

500 plus a renta

Rodzice muszą uwzględnić w dochodzie miesięcznym każde otrzymywane świadczenie. To oznacza, że jeśli otrzymują rentę czy zasiłek rodzinny, muszą je dodać do pozostałych comiesięcznych przychodów.

Plus 500: wypłaty

Świadczenie będzie przyznawane na rok - od 1 pażdziernika do 30 września danego roku. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego roku. Co roku trzeba więc składać nowy wniosek. Świadczenia są wypłacane w najwygodniejszej dla rodziców formie, np. przelewu na konto bądź za pomocą przekazu pocztowego.

Co jeszcze warto wiedzieć o 500 plus?

Warto wiedzieć, że wypłacanie świadczenia rodzina 500 plus może zostać wstrzymane. Stanie się tak, jeśli rodzina w ciągu 3 miesięcy go nie odbierze. Urząd gminy trzeba też informować o zmianach w kwestii jego przyznawania - np. gdy zmieni się liczba osób w rodzinie. Świadczenie rodzina 500 plus jest niezależne od wszystkich innych, czyli nie utrudnia otrzymania żadnego z nich, nie jest brane pod uwagę podczas decyzji o ich przyznaniu.

W przypadku rodziców, którzy się rozwodzą, świadczenie będzie przysługiwało temu, z którym dziecko mieszka i który je utrzymuje. Rodzice, którzy tworzą rodzinę patchworkową i mają dzieci z poprzednich związków, otrzymają świadczenie, jeśli mają jedno dziecko wspólne. Świadczenie rodzina 500 plus przysługuje również rodzicom adopcyjnym. Świadczenia będą waloryzowane, a kryteria dochodowe weryfikowane co trzy lata - najbliższa weryfikacja będzie miała miejsce 1 pażdziernika 2019 roku.

Aktualizacja: 2017-07-05 Publikacja: 2017-07-05
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.