Urlop macierzyński 2017 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek

urlop macierzyński
fot.: Thinkstock
Urlop macierzyński wraz z urlopem rodzicielskim trwa 52 tygodnie.

Urlop macierzyński to ważna kwestia dla wszystkich kobiet, które zostaną w nadchodzącym roku mamami. Przeczytajcie więc, na jakich zasadach jest przyznawany jest urlop macierzyński, jaki jest jego wymiar i wysokość świadczenia w 2017 r.

Najważniejsze, co matka może dać swojemu dziecku zaraz po jego przyjściu na świat, to stała obecność i troska. Przez jakiś czas młoda mama powinna zostać w domu, by móc opiekować się dzieckiem. W tym czasie nie może chodzić do pracy ani zarabiać pieniędzy, dlatego ustawodawca przewidział dla młodych mam urlopy macierzyńskie i zasiłki. Na jakich zasadach będzie przyznawany urlop macierzyński 2017? Specjalnie dla was przygotowałyśmy poradnik, w którym znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym jest urlop macierzyński

Urlop macierzyński jest to płatna przerwa w pracy spowodowana urodzeniem dziecka przez pracownicę. Urlop liczy się od dnia porodu. jednak jego część można wykorzystać już przed porodem, nie więcej jednak niż 6 tygodni (na podstawie zaświadczenia lekarskiego o dacie porodu) – w takim przypadku po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania przysługującego wymiaru. Długość urlopu zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

>> Urlop macierzyński przed porodem - czy przed urodzeniem dziecka przysługuje macierzyński?

Dobrze wiedzieć

Uwaga: pojęcia urlopu macierzyńskiego i przysługującego młodej mamie zasiłku często są mylone, a to dwie różne sprawy: urlop to przerwa w pracy, a zasiłek – świadczenie pieniężne. W szczególnej sytuacji jest kobieta, której umowa o pracę na czas określony zostaje z powodu ciąży przedłużona do dnia porodu. Wtedy urlop jej nie przysługuje, bo z dniem porodu przestaje ona być pracownikiem, ale przysługuje zasiłek macierzyński.

Komu przysługuje urlop macierzyński 2017?

Urlop macierzyński 2017 jest przyznawany na tych samych zasadach, co w latach poprzednich. Może go otrzymać wyłącznie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i taką, która  opłaca dobrowolne składki chorobowe. Dana osoba nie musi posiadać umowy na czas nieokreślony, urlop macierzyński przysługuje również osobom zatrudnionym na czas określony, jeśli jego roczny wymiar mieści się w okresie trwania tej umowy. Jeśli natomiast umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu już podczas urlopu, matka będzie otrzymywała zasiłek macierzyński aż do ukończenia przez dziecko 52. tygodnia. Warto również dodać, że jeśli umowa o pracę wygasa po 3. miesiącu ciąży, zostaje ona automatycznie przedłużona do dnia porodu, a co za tym idzie - kobieta jest objęta ubezpieczeniem chorobowym i uzyskuje prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez 52 tygodnie od dnia porodu.

Urlop macierzyński 2017: jak długo trwa?

Długość urlopu  macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, i wynosi:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojaczków
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Rodzice będą więc mieli do dyspozycji minimum 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 lub 34 rodzicielskiego (w zależności od ilości dzieci urodzonych w czasie jednego porodu). Warto dodać, że urlop rodzicielski nie musi być wykorzystany w pełnym wymiarze i można go podzielić nawet na 4 części - do ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Warto również dodać, że z urlopu rodzicielskiego moża skorzystać mama lub tata dziecka, a kolejne zmiany zostały też wprowadzone w urlopie ojcowskim. Do tej pory świeżo upieczeni tatusiowie mogli wykorzystać 14 dni bez przerwy, w okresie do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Od 2016 roku urlop ojcowski będzie można wykorzystać do 2. roku dziecka i podzielić go na dwie części.

Dobrze wiedzieć

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z kobietą będącą na urlopie macierzyńskim. Może to nastąpić jedynie w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy albo jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia (z winy pracownicy). Za matkę przebywającą na urlopie macierzyńskim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe opłaca budżet państwa (poprzez ZUS).

Jak uzyskać urlop macierzyński

Urlop macierzyńskiprzysługuje matce w zasadzie z automatu, ale trzeba powiadomić pracodawcę o odbytym porodzie. Jeśli chcesz wykorzystać część urlopu przed porodem, musisz złożyć odpowiedni wniosek wraz z zaświadczeniem od lekarza o terminie porodu. Jeśli część urlopu macierzyńskiego ma wziąć ojciec dziecka, także musi złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy. Na urlopie macierzyńskim (i rodzicielskim) przysługuje zasiłek macierzyński. Aby go otrzymać, trzeba złożyć u pracodawcy wniosek w ciągu 21 dni od porodu.

Zobacz też:

>> Becikowe 2017 - komu przysługuje, wniosek, dokumenty do becikowego

>> Rodzina 500 plus: zasady przyznawania świadczenia wychowawczego

>> Zasiłek rodzinny 2017 – dokumenty, dochód, ile wynosi rodzinne

Urlop macierzyński: jak wysokie są świadczenia?

Wysokość świadczeń podczas urlopu macierzyńskiego jest uzależniona od formy, z której z niego korzystamy. Jeśli początkowo zdecydujemy się jedynie wykorzystać 20 tygodni urlopu - otrzymamy 100 procent wynagrodzenia. Jeśli po tym czasie zdecydujemy się także na urlop rodzicielski, będziemy w trakcie jego trwania otrzymywać 60 procent wynagrodzenia. Inaczej ta kwestia będzie wyglądać, jeśli od razu zdecydujemy się na urlop macierzyński i urlop rodzicielski. W takim przypadku od początku do końca jego trwania, czyli przez całe 52 tygodnie, będziemy otrzymywać 80 procent wynagrodzenia.

Jak wspomniano, osoby, którym nie przysługuje urlop macierzyński 2017, będą uprawnione do pobierania świadczenia rodzinnego w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok.

Dołącz również do dyskusji o urlopach macierzyńskich i rodzicielskich na forum Mjakmama24.pl!

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2017-07-04 Publikacja: 2017-07-04
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.