Widzisz przemoc? Reaguj! Teraz to twój PRAWNY obowiązek! ZMIANY W KODEKSIE KARNYM

reagowanie na przemoc

Nowelizacja kodeksu karnego zwiększa odpowiedzialność karnoprawną za zaniechanie ochrony dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Prawo karne przewiduje surowsze kary dla przestępców oraz wprowadza obowiązek zawiadamiania organów ścigania przez osoby, które wejdą w posiadanie wiedzy o przestępstwie popełnionym przeciwko dzieciom. Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" ruszyła z kampanią informacyjną „Reaguj – to twój prawny obowiązek"!

„Reaguj - to twój prawny obowiązek!” celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, a szczególnie specjalistów, którzy pracują z dziećmi, na istotne zmiany w kodeksie karnym. Nowelizacja wprowadza obowiązek zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie popełnionym wobec dziecka pod groźbą kary. Zmiany wprowadzone w kodeksie karnym mają za zadanie podnieść bezpieczeństwo małoletnich poniżej 15. roku życia.

Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuraturę i policję, w takich przypadkach jak:

  • ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 kk);
  • gwałt zbiorowy ( art. 197 kk § 3 pkt 1);
  • gwałt na osobie poniżej 15.r.ż. (art. 197 kk § 3 pkt 2);
  • gwałt kazirodczy ( art. 197 kk § 3 pkt 3)
  • gwałt ze szczególnym okrucieństwem (( art. 197 kk § 3 pkt 4)
  • wykorzystanie seksualne bezradność i/lub niepoczytalność (art. 198 kk);
  • wykorzystanie seksualne małoletniego poniżej 15. r.ż (art. 200 kk)

Zgodnie z art. 240 § 1 kk zaniechanie zawiadomienia grozi karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Informacje szczegółowe o kampanii można znaleźć na stronie internetowej fundacji: fdds.pl/reaguj

Na stronie fundacji można sprawdzić jakie są symptomy krzywdzenia, jak reagować w przypadku podejrzenie przestępstwa wobec dzieci. Strona fundacji przygotowała również plakat i ulotki. Rodzice i profesjonaliści, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sytuacjach zagrożenia dzieci, mogą zadzwonić do fundacji pod bezpłatny numer: 800 100 100 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12-15.

Aktualizacja: 2017-07-21 Publikacja: 2017-07-17
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.