ZASIŁEK MACIERZYŃSKI a działalność gospodarcza - czy opłaca się założyć firmę przed porodem? Czy to legalne?

Praca aż do porodu - historie mam, które pracowały przez całą ciążę
fot.: photos.com
Praca aż do porodu - historie mam, które pracowały przez całą ciążę

6,6 tys. zł. zasiłku macierzyńskiego marzy się każdej kobiecie. Jak otrzymać taką kwotę i czy jest to zgodne z prawem? Piszemy o luce w prawie przyznawania zasiłku macierzyńskiego. Czy w związku z nią szykują się zmiany w przyznawaniu zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź!

Jesteś w ciąży, zakładasz firmę i masz 6,6 tys. zł z ZUS-u. W kryzysie kobiety ze zdwojoną siłą zastanawiają nad tym jak poprawić swoją sytuację materialną. Tym bardziej w okresie ciąży, gdy wydatki są większe, a zasiłek macierzyński wciąż niski. Na jaki pomysł (z pomocą prawników) wpadły ciężarne kobiety?

Zasiłek macierzyński - znacznie wyższy, gdy prowadzisz działalność gospodarczą

Tysiące młodych matek dostało 6, 6 tys. zł miesięcznego zasiłku macierzyńskiego, tylko dlatego, że szybko założyły firmy - nawet tylko dwa miesiące przed porodem. Efekt - wysoki zasiłek macierzyński. Tylko pytanie: czy to sprytne rozwiązanie czy może nadużycie? Tak czy inaczej czekają nas zmiany w prawie dotyczące przyznawania zasiłku macierzyńskiego. Resort pracy chce zmienić przepis, który obecnie jest zachętą dla kobiet do zakładania, krótko przed porodem, własnej firmy, by przez następne miesiące, już po porodzie móc dostawać wysoki zasiłek macierzyński. Zmianę zapowiedział wiceminister Marek Bucior.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza - jak sytuacja wygląda obecnie?

Na dzień dzisiejszy, nie ma obowiązku, by kobieta, która założy firmę, a jest w ciąży, opłacała składkę chorobową od najwyższej podstawy przez dłuższy okres, np. 12 miesięcy. Może założyć firmę nawet na miesiąc - dwa miesiące przed porodem, a ZUS będzie musiał przyjąć do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego tę kwotę, od której płaciła ona za ten czas składkę chorobową.

Czytaj także: Koniec luki w prawie i wysokich zasiłków dla mam prowadzących działalność gospodarczą

Warto przypomnieć, że obecnie przedsiębiorca, który zdecyduje się płacić składkę chorobową, może sam ustalić, od jakiej kwoty, czyli podstawy, będzie ją opłacał. Jest tylko jeden warunek - podstawa ta nie może przekroczyć 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, czyli obecnie nie może przekroczyć 8775,55 zł. Wystarczy więc, że przedsiębiorca będzie płacił składkę chorobową od tej najwyższej podstawy, a od takiej kwoty ZUS musi mu następnie wypłacać zasiłek macierzyński. Innym rozwiązaniem - jeśli ktoś nie chce zakładać własnej działalności gospodarczej - jest współpraca z członkiem rodziny, np. z mężem, przy prowadzeniu jego firmy. W takiej sytuacji prowadzący firmę ubezpiecza tzw. osobę współpracującą i opłaca za nią składkę chorobową - ona również może być wyliczona od najwyższej dozwolonej podstawy. ZUS próbował to podważać, ale w Sądzie Najwyższym przegrywał. W wyroku z 12 kwietnia 2012 r. Sąd Najwyższy orzekł, że kobieta, którą mąż miesiąc przed porodem zgłosił do ZUS jako osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej, dostanie zasiłek macierzyński obliczony od maksymalnej zadeklarowanej podstawy.

Zmiany w przyznawaniu zasiłku macierzyńskiego - na czym będę polegać?

Chodzi o zmianę przepisu, który mówi, od jakiej podstawy ZUS wylicza zasiłek macierzyński. Dziś decyduje o tym przychód, od którego przedsiębiorca płacił ostatnio składkę na ubezpieczenie chorobowe. Zmiana ma dotyczyć osób, które przed uzyskaniem zasiłku opłacałyby składkę chorobową krócej niż 12 miesięcy, ale od wyższej podstawy niż najniższa. We wrześniu 2012 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponował tę zmianę rządowi, ale ponieważ nie wiązała się ona z projektem, nad którym akurat pracowała Rada Ministrów, musiało ją wycofać. Argumentem na zmiany w przepisach są nadużycia, a ściślej to, że kobiety, które w ostatnich miesiącach ciąży zakładają działalność gospodarczą, robią to często przy udziale specjalizujących się w tej procederze firm. Bucior zapowiedział jednak, że Ministerstwo nie rezygnuje ze swojego zamiaru i ponownie zgłosi zmianę, tym razem w odrębnym projekcie. Resort pracy chce, by ta właśnie najniższa podstawa stała się punktem wyjścia do wyliczania zasiłku macierzyńskiego, przy czym kwota ta byłaby zwiększana o różnicę między faktycznie zadeklarowanym przychodem w miesiącach ubezpieczenia a najniższą podstawą wymiaru. Różnica ta byłaby następnie uśredniana, czyli dzielona przez 12 miesięcy. Zaproponowany sposób obliczenia podstawy wymiaru zasiłku ograniczy skalę występujących nadużyć – twierdzi wiceminister.

Ile ciężarnych kobiet zdobyło tak wysoki zasiłek macierzyński?

Z danych ZUS wynika, że z kwartału na kwartał rośnie liczba przedsiębiorców i tzw. osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej, płacących składkę chorobową od najwyższej podstawy. W ślad za tym ZUS coraz częściej wypłaca zasiłki wyliczone od tej najwyższej podstawy. W I kwartale tego roku na 388 zbadane przypadki, gdy kobiety ubezpieczyły się na ostatnie 120 dni przed porodem, w 309 przypadkach ZUS wypłacił zasiłek macierzyński wyliczony od kwoty wyższej niż 6 tys. zł. W całej sytuacji najbardziej krzywdzący jest fakt, że Polki zakładające fikcyjne firmy szkodzą kobietom, którym rzeczywiście zasiłek się należy.

forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.