Imię wpływa na wygląd człowieka? Nie tylko geny są ważne

Imię dla dziecka
fot.: thinkstockphotos.com

Imię ma wpływ na nasz wygląd - do takiego wniosku doszli naukowcy. Według badań, nie tylko geny mają wpływ na to, jak wyglądamy w dorosłym życiu, ale również imię. Co więcej, imię świadczy nie tylko o wyglądzie, ale ma też wpływ na to jak jesteśmy odbierani przez społeczeństwo. 

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali badania, z których wynika, że na nasz dorosły wygląd ma wpływ imię. To zaskakujące, ponieważ do tej pory uważano, że na wygląd człowieka wpływają geny. 

Jak imię wpływa na wygląd człowieka?

Podstawą badania było jedno zadanie. Uczestnicy mieli, na podstawie zdjęcia, odgadnąć imię osoby wybierając spośród pięciu różnych imion. Wyniki pokazały, że poprawnie odpowiedziało 25-40% badanych studentów. Rezultaty badania są większe niż w przypadku losowych wyborów, które wynoszą od 20-25%. 

Zdaniem naukowców badacze, czyli studenci z Francji i Izraela doskonale poradzili sobie z pytaniem, a wyniki świadczą o związku imienia z wyglądem człowieka. Okazuje się, że istnieje prawdopodobieństwo, że widząc kogoś po raz pierwszy odgadniemy jego imię. 

Badanie świadczy jeszcze o jednej ciekawej zależności. Studenci potrafili odgadnąć imię osoby, mając do dyspozycji zdjęcie ich rodaka. Kiedy prezentowano zdjęcie osoby z innego kraju, wskazanie poprawnego imienia było równe przypadkowi. Stąd wniosek, że kiedy imię pochodzi z naszej kultury potrafimy skojarzyć z nim pewne cechy charakterystyczne i przypisać je do konkretnej osoby. 

Nie przegap

W jaki sposób imię może mieć wpływ na wygląd człowieka?

Zdaniem dr Ruth Mayo, która jest jedną z autorek badania:

  • imię może w subtelny sposób kształtować twarz
  • wygląd dorosłego człowieka może być w pewien sposób ukształtowany przez oczekiwania społeczne, związane z konkretnym imieniem. W efekcie tego kojarzymy konkretne cechy wyglądu z danym imieniem
  • wpływ na wygląd ma również przynależność kulturowa i stereotypy związane z imieniem

Decyzja o wyborze imienia dla dziecka

Okazuje się, że to właśnie skojarzenia i stereotypy związane z imieniem mają ogromny wpływ na wygląd człowieka. Dlatego biorąc pod uwagę dane naukowe, warto dobrze przemyśleć wybór imienia dla dziecka. Skoro stereotypy zakorzenione w społeczeństwie mogą mieć duży wpływ na wygląd osoby, warto dwa razy zastanowić się zanim nadamy dziecku, które np.  jest negatywne odbierane.

Przeczytaj też:

Jakie wybrać imię dla dzieci? Czym się kierować przy wyborze imienia?

Imię dla dziecka a anak zodiaku

5 rad, jak dobrze wybrać imię dla dziecka

źródło danych: www.independent.co.uk

Polecamy wideo: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Aktualizacja: 2017-03-30 Publikacja: 2017-03-27
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.