Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

2022-09-30 11:53

Od tygodni szukasz i wciąż nie możesz się zdecydować na żadne znane ci imię dla dziecka? Ma być oryginalne, pięknie brzmiące, łatwe do zdrobnienia i podobać się wszystkim w rodzinie... Imię określa tożsamość człowieka, dlatego w wyborze można kierować się tradycją, znaczeniem, magią, numerologią czy obecną modą. Jak więc dobrze wybrać imię dla dziecka?

Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?
Autor: Getty images Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Jakie imię dla dziecka wybrać? Wybór imienia dla dziecka to poważny problem, który bardzo często budzi emocje zarówno u rodziców jak i dalszej rodziny. Imię dawniej miało znaczenie magiczne. Uważano, że dobre, mocne imię zapewnia przychylność losu i chroni przed złem. Często nadawano dzieciom imiona znanych patronów, np. świętych, chcąc zjednać ich opiekę i pomoc.

Spis treści

  1. Imię dla dziecka: to ono określa tożsamość
  2. Imię dla dziecka: rodzinna tradycja
  3. Imię dla dziecka: z przesłaniem
  4. Imię dla dziecka: magia i numerologia
  5. Imię dla dziecka: moda na sławy
  6. Imię dla dziecka: aby pasowało
  7. Imię dla dziecka: zgodnie z trendem?
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Imię dla dziecka: to ono określa tożsamość

Dziś nie przywiązuje się już tak wielkiej wagi do symbolicznego znaczenia imienia. Jest ono jednak ważne o tyle, że nazywa małego człowieka, określa tożsamość, jest słowem, z którym dziecko będzie się identyfikowało. I co najważniejsze – z reguły jest jedno na całe życie. Dlatego decyzja o wyborze imienia jest niezwykle ważna i powinniście wspólnie z partnerem dobrze ją przemyśleć.

Wysłuchajcie spokojnie sugestii przyszłych dziadków, rodziny i znajomych, ale od razu zaznaczcie, że ten wybór należy do was i sami podejmiecie decyzję. Dzięki temu później unikniecie żalów ze strony bliskich. Czym możecie się kierować?

Przeczytaj: Uważnie wybierz imię dla dziecka, bo może ono wpłynąć na jego wygląd. Jak?

Imię dla dziecka: rodzinna tradycja

Dawniej imię wiązało się z tradycją rodzinną. Szczególnie w linii męskiej przekazywano dzieciom imiona przodków, dziadków, ojca. Podkreślało to ciągłość rodu, było wyrazem rodzinnej dumy. Obecnie tradycja ta odradza się. Osoby noszące tradycyjne, nawet archaicznie brzmiące imię z reguły przekonują się do niego, noszą je z dumą i przekazują swojemu potomstwu.

Najczęściej przyjęte jest, że pierworodny syn otrzymuje imię ojca lub dziadka. Dziś tradycja wynika raczej z chęci podtrzymania oryginalnego zwyczaju niż z wiary w magiczną moc rodowych imion i coraz częściej dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt.

Coraz częściej spotykamy dzieci, które jeśli nie na pierwsze, to na drugie imię otrzymują imiona po swoich dziadkach. Czasem jest to rodzinny zwyczaj, a czasem chęć sprawienia przyjemności bliskim i pokazania, ile dla nas znaczą. Jeżeli w waszej rodzinie nie ma takiej tradycji, sami możecie ją zapoczątkować. Każdej babci zakręci się łezka w oku na wiadomość, że wnuczka zostanie nazwana jej imieniem.

Czytaj: Polskie imiona dla chłopców i dziewczynek

Imię dla dziecka: z przesłaniem

Niektórzy rodzice, wybierając imię, zwracają baczną uwagę na jego znaczenie. Imiona biblijne lub historyczne może i nie brzmią nowocześnie, ale ich symbolika jest ogromna. I choć nazwanie chłopca Napoleonem czy Salomonem brzmi dziwnie, to już wybór imienia Józef, Maria czy Stanisław nie budzi w nas oporów.

Wybieramy też imiona mówiące o pozytywnych cechach. Andrzej oznacza dzielnego mężczyznę, Zofia to mądra kobieta, a Mateusza charakteryzuje śmiałość i pewność siebie. Warto jednak pamiętać, że nadanie dziecku imienia nie zapewni mu cech, które ono oznacza. O tym decyduje już charakter maluszka i wychowanie.

Przeczytaj: Te imiona dla dzieci wyrażają miłość i pokój. "Na przekór niespokojnym czasom"

Dobrze wiedzieć

Imię dla dziecka: przepisy prawne

  • Można wybrać dla dziecka najwyżej dwa imiona, przy czym żadne nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite czy w formie zdrobniałej.
  • Nie można zarejestrować imienia, które nie pozwala odróżnić płci dziecka (wyjątkiem jest imię Maria, które można nadać zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom).
  • W ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia rodzice mogą zmienić imiona nadane przy pierwszym zgłoszeniu.

Imię dla dziecka: magia i numerologia

O tym, że magiczna moc imion ma duże znaczenie również dziś, świadczy popularność horoskopu i numerologii przy wyborze imienia dla dziecka. Znając przybliżoną datę urodzenia (albo wstrzymując się z wyborem imienia do porodu), możemy ustalić, jakie imię będzie zapewniało naszemu dziecku pomyślność. Zwolennicy numerologii wierzą, że wybór odpowiedniego imienia sprzyja powstawaniu pozytywnych cech charakteru i zapewnia korzystny układ planet w całym życiu.

Polecamy: Te imiona pasują do układu gwiazd - wybierz imię dla dziecka zgodnie z jego znakiem zodiaku

Imię dla dziecka: moda na sławy

Nadawanie potomstwu imion aktorów, polityków i innych celebrytów to współcześnie bardzo silna moda. Czasem osoba publiczna jest dla nas autorytetem i marzymy o tym, aby nasze dziecko nosiło imię właśnie po nim, a czasem po prostu podobają nam się wpadające w ucho imiona gwiazd. I choć niekiedy pomysł wydaje nam się dobry, warto się zorientować, czy nie będzie problemu z zarejestrowaniem takiego imienia w Polsce.

Sonda
Czym się kierujesz, wybierając imię dla dziecka?

Imię dla dziecka: aby pasowało

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze imienia jest jego współbrzmienie z nazwiskiem. Przyjęło się, że do długiego nazwiska lepiej wybrać krótkie imię i odwrotnie.

Imię nie powinno też szokująco odstawać od nazwiska, np. egzotyczne imię zestawione ze swojskim nazwiskiem może budzić nie tylko wesołość otoczenia, ale i uprzedzenia wobec noszącej je osoby.

Imię powinno być proste do zapisania, również w innym języku, a także miłe dla ucha i nieośmieszające. Dobrze, aby miało ładne zdrobnienia, aby pasowało zarówno do naszego kilkumiesięcznego bobasa, jak i do dorosłego człowieka, który może w przyszłości zajmować ważne stanowisko i zabawne imię może źle wpływać na jego prestiż zawodowy.

Imię dla dziecka: zgodnie z trendem?

Moda na poszczególnie imiona zmienia się jak w kalejdoskopie. Co roku możemy obserwować aktualne trendy i rankingi najczęściej nadawanych imion.

Wybierając imię, warto zorientować się, jaka jest moda. Bardzo popularne imię może powodować problemy związane z tym, że wiele osób w otoczeniu dziecka nazywa się tak samo.

Z kolei imię zbyt oryginalne czy wyszukane może budzić podziw, ale też kpiny wśród rówieśników. Nasz maluch będzie rósł, a imię, które od nas dostanie, będzie nosił przez całe dorosłe życie. Dlatego wybierając je dziecku, przyjmujmy perspektywę nie tylko kilku najbliższych lat. 

Czytaj: Najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane w 2021 roku

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza