Prawa kobiet w ciąży - zobacz jakie przywileje przysługują kobiecie ciężarnej

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Kobieta w ciąży i jej prawa
fot.: photos.com

Kobieta w ciąży ma związane ze swoim stanem prawa. Wielu ludzi nie widzi potrzeby ułatwiania życia ciężarnym. Mówią, że ciąża to nie choroba. Jednak państwo, starając się dbać o przyszłe matki stworzyło prawo kobiet w ciąży. Ciężarne powinny znać swoje prawa i w razie nieprzestrzegania ich, upominać się o nie.

Kobieta w ciąży ma swoje przywileje. Nie bez powodu nazywa się ciążę stanem odmiennym - czas oczekiwania na dziecko to radość, emocje, ale także pewne niedogodności. Szybciej się męczysz, dokuczają ci bóle pleców, puchną nogi, jesteś osłabiona i ociężała. Ciąża to dla twego organizmu nie lada wyzwanie, masz więc prawo domagać się innego, lepszego traktowania. Warto, żebyś poznała prawa kobiet w ciaży i nawet jeśli wcześniej byłaś silna i niezależna, teraz potrzebujesz odrobiny wsparcia i troski. Bliscy cię pewnie zrozumieją, ale koleżanki z pracy, sąsiedzi, przypadkowo napotkane osoby w sklepie czy autobusie? Troska społeczeństwa pozostawia wiele do życzenia, dlatego nie jest łatwo w Polsce być ciężarną. Ludzie często udają, że nie widzą obok siebie kobiety w stanie błogosławionym. Dlaczego? Czasem sami się usprawiedliwiają tym, że ich też nikt specjalnie nie traktuje albo uznają, że są inni, którzy mogą pomóc. Nie zawsze jest to efekt społecznej znieczulicy, czasem po prostu kwestia wychowania. Faktem jest to, że większość kobiet przynajmniej kilka razy w ciągu swej ciąży spotkała się z ludzką obojętnością, a z tego dziewięciomiesięcznego okresu pamięta zazwyczaj pojedyncze dowody ludzkiej życzliwości.

Prawa kobiet w ciąży: nie krępuj się korzystać z przywilejów

Odrębnym problemem jest przestrzeganie prawa przez pracodawców czy też personel medyczny w przychodni lub w szpitalu. Istnieją przepisy, które określają sposób traktowania kobiety w ciąży w tych miejscach. Mimo to, w pracy czy w szpitalu nadal nietrudno o naruszenie tych praw. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest niewłaściwa interpretacja przepisów. Takie naginanie prawa jest niestety powszechne, choć i tak w ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się na lepsze. Między innymi dzięki kampaniom społecznym takim jak na przykład akcja „Rodzić po ludzku”, które spowodowały wzrost społecznej świadomości w kwestii traktowania kobiet ciężarnych i rodzących. Warto zatem, abyś uzmysłowiła sobie, do czego masz prawo jako ciężarna i czego możesz oczekiwać od innych ludzi lub instytucji.

Nie krępuj się korzystać ze swych przywilejów i uprawnień. Upominaj się o swoje. A jeśli uznasz, że ktoś postępuje niezgodnie z prawem, możesz wnieść skargę, np. do Rzecznika Praw Pacjenta (www.bpp.gov.pl) czy Państwowej Inspekcji Pracy (www.pip.gov.pl). Pamiętaj również, że jeśli potrzebujesz pomocy, jest większa szansa, że ją otrzymasz, gdy o nią po prostu poprosisz, niż wtedy, gdy będziesz na nią czekać.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.