Jak obliczyć WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW? Alimenty na dziecko pomoże obliczyć arkusz kalkulacyjny

Pytanie: jak obliczyć wysokość alimentów budzi wiele kontrowersji. Próby wypracowania kompromisowej („nie za dużej, nie za małej”) kwoty alimentów najczęściej wiążą się z wielkimi emocjami i nieporozumieniami. Warto dowiedzieć się czy jest jakiś sposób na prostsze obliczenie wysokości alimentów.

Trudne sytuacje domowe skutkujące rozstaniem rodziców zmuszają do tego, by obliczyć wysokość alimentów, które dorośli muszą łożyć na swoje dzieci. Ustalenie poziomu wydatków jest zazwyczaj trudne nie tylko dla stron (emocje towarzyszące rozwodowi nie pozwalają na uzgodnienie kompromisowej kwoty), ale i dla samego sądu. Pomoże w tym arkusz kalkulacyjny.

Jak obliczyć wysokość alimentów?

Ponieważ przypadki poszczególnych rodzin mogą się od siebie radykalnie różnić, w poznańskiej Kancelarii Adwokackiej Grzybkowski & Guzek opracowano narzędzie wspomagające proces obliczania należnych świadczeń alimentacyjnych. Pozwala ono w bardzo prosty sposób obliczyć koszty utrzymania dziecka.
Arkusz kalkulacyjny podzielono na działy odpowiadające „kosztom krótkookresowym” (np. żywność, książki, bilety do kina), „kosztom średniookresowym” (np. zakupy odzieży) oraz „kosztom długookresowym” (np. wyposażenie pokoju dziecka). Po wpisaniu aktualnych cen produktów i usług (średnich dla konkretnej miejscowości czy regionu) oraz określeniu ilości zużywanych przez dziecko (w paczkach, sztukach, litrach, kilogramach), program w sposób automatyczny zlicza wydatki w skali miesiąca i przedstawia ostateczną kwotę, czyli sumę kosztów, które miesięcznie ponosi rodzic.
– Oczywiście, takie wyliczenie można również przeprowadzić „na piechotę”, sumując przeciętne wydatki, jednak arkusz kalkulacyjny nie tylko nie popełnia ewentualnych błędów rachunkowych, ale też daje pewien przekrojowy obraz wydatków – mówi adwokat Tomasz Grzybkowski. Dodatkową zaletą arkusza jest to – podkreśla adwokat – że zmiana na przykład średniej ceny jednego artykułu czy usługi powoduje automatyczną zmianę kosztów miesięcznych, a także że arkusz podlega ciągłym udoskonaleniom (m.in. dopisywane są nietypowe pozycje, takie jak koszty dodatkowych zajęć sportowych czy artystycznych).
Szczegółowe informacje nt. arkusza i sam arkusz znajdziesz na stronie www.grzybkowski-guzek.pl (dział specjalizacja/sprawy rodzinne).

Autor tekstu: Justyna Smolińska
Autor zdjęcia: Jupiterimages
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Urlop macierzyński i zasiłek macierzyński - umowa o pracę a działalność gospodarcza
Urlop macierzyński i zasiłek macierzyński - umowa o pracę a działalność gospodarcza

Jeżeli pracujesz zawodowo, po urodzeniu dziecka masz prawo do urlopu macierzyńskiego i ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Young lady, współczuję choróbska. Mnie jeszcze trochę trzyma ból ucha. A co do ludzi i ich zachowania wobec ciężarnych, to ...

uzytkownik

I ja też dołączam się do gratulacji :-) ' Bardzo zazdroszczę bo ja wczoraj znowu pare godzin leżałam w skurczach ...

uzytkownik

Kosmata współczuję Ci infekcji. W ciąży to nic dobrego :-/ ale ja na początku tamtej ciąży też miał stan zapalny, ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Kariera, prawo, finanse. Pracująca mama. Prawa mam i kobiet w ciąży. Porady prawne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o urlopie macierzyńskim i o urlopie wychowawczym. Urlop macierzyński dla taty. Zasiłek macierzyński, becikowe,  świadczenia socjalne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o alimentach, obliczanie wysokości alimentów, alimenty od cudzoziemca. Jak ustalić ojcostwo. Rejestracja noworodka, paszport dla dziecka. Nieletnia mama w świetle prawa. Problemy nieletnich mam. Kieszonkowe dla dziecka, jak ustalić jego wysokość. Budżet domowy. Planowanie wydatków domowych. Polisy posagowe, polisy na życie. Jak bezpiecznie korzystać z kredytów.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.