Jak zgłosić dziecko do fundacji i otrzymać 1 proc. podatku?

Dla wielu rodziców chorych dzieci problemem jest brak środków finansowych na specjalistyczne badania, leczenie, rehabilitację, czasem także konieczną operację. Rozwiązaniem jest zgłoszenie dziecka do programu fundacji, która pomaga dzieciom, zbierając potrzebne fundusze. Uzyskuje je przeważnie z darowizn, wpłat indywidualnych, a także z 1 proc. podatku. Podpowiadamy, jak założyć subkonto w fundacji.

Fundacja to organizacja, która z założenia nie działa dla osiągnięcia zysku, lecz prowadzi działalność na rzecz wybranego interesu publicznego. Wiele fundacji, m.in. Fundacja „Zdążyć z pomocą”,  Fundacja Dorośli Dzieciom czy Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja”, powstało po to, by otaczać chore i niepełnosprawne dzieci opieką, a także by wspierać placówki afiliacyjne: lecznicze, opiekuńcze, wychowawcze i hospicyjne. Podstawowym celem fundacji jest niesienie pomocy - poprzez finansowe wsparcie pomagają one ratować dzieci, których życie jest zagrożone i przywracać im zdrowie, a także wspierają edukację, niosą pomoc rodzinom, które mają trudną sytuację materialną czy warunki bytowe. Wielu rodziców chorych dzieci nie stać na specjalistyczne leczenie, kosztowną rehabilitację czy drogie operacje. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie dziecka do programu fundacji.

Zgłoszenie dziecka do fundacji – krok po kroku

Sposobem na zdobycie pieniędzy na leczenie, terapię i wspieranie rozwoju dziecka jest zgłoszenie go do fundacji. Tam zostanie dla niego założone specjalne subkonto, na które wpływać będą pieniądze – można zaangażować bliskich, znajomych, rodzinę, współpracowników czy sąsiadów, by wspomogli nas finansowo, wpłacajac datki na konto fundacji lub też zadysponowali, by 1 proc. podatku podczas rozliczenia rocznego został przekazany na rzecz naszego dziecka.
Aby zgłosić dziecko do fundacji i założyć mu subkonto, najlepiej jest napisać do wybranej fundacji list, w którym zwracamy się o pomoc. W treści listu trzeba zawrzeć:

  • prośbę o udostępnienie konta w celu gromadzenia funduszy na leczenie i rehabilitację dziecka (prośba powinna zawierać oryginalny podpis rodzica bądź prawnego opiekuna dziecka, a także dokładny adres zwrotny),
  • przedstawić problem/chorobę na jaką dziecko cierpi (jeżeli posiada orzeczenie o niepełnosprawności, należy przesłać kopię tego dokumentu),
  • opisać objawy tej choroby, koszty leczenia i rehabilitacji, a także uzasadnić, dlaczego przekraczają one nasze możliwości finansowe,
  • do listu należy także dołączyć oryginalne zaświadczenie lekarskie stwierdzające chorobę dziecka - może być ono wystawione zarówno przez lekarza specjalistę, jak i lekarza pierwszego kontaktu.

Musimy także podać nasze dane - imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail, a także dane dziecka - imię, nazwisko i jego wiek. Do listu należy też dołączyć zdjęcie dziecka i odręcznie napisane oświadczenie o zarobkach, w którym podamy, jaką kwotą netto miesięcznie dysponuje rodzina.

Jeśli zdecydujemy się zgłosić dziecko do fundacji, najlepiej poszukajmy w internecie strony wybranej przez nas fundacji - tam znajdziemy dokładne informacje o samej organizacji, komu pomaga, w jaki sposób pozyskuje fundusze i jak przebiega refundacja np. leczenia i rehabilitacji dziecka.

Autor tekstu: Elżbieta Oszer
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
„Bejbi blues” – o czym jest najnowszy film Katarzyny Rosłaniec?
„Bejbi blues” – o czym jest najnowszy film Katarzyny Rosłaniec?

„Bejbi blues” to najnowszy film Katarzyny Rosłaniec, reżyserki głośnych „Galerianek”. Film nie ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Agrawa dziekuje w imieniu Bartka :* ja tez bym w życiu nie zgodzila sie na post dziecka. Zresztą ja sama ...

uzytkownik

co do sukienki to długa, biała w fasonie A, góra z koronki i do tego takie bolerko;) szyła mi ją ...

uzytkownik

Hej, u nas dzień jak zwykle. Mój maluch nie chciał jeść mi obiadków i wywnioskowałam, że za wcześnie na grudki ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Kariera, prawo, finanse. Pracująca mama. Prawa mam i kobiet w ciąży. Porady prawne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o urlopie macierzyńskim i o urlopie wychowawczym. Urlop macierzyński dla taty. Zasiłek macierzyński, becikowe,  świadczenia socjalne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o alimentach, obliczanie wysokości alimentów, alimenty od cudzoziemca. Jak ustalić ojcostwo. Rejestracja noworodka, paszport dla dziecka. Nieletnia mama w świetle prawa. Problemy nieletnich mam. Kieszonkowe dla dziecka, jak ustalić jego wysokość. Budżet domowy. Planowanie wydatków domowych. Polisy posagowe, polisy na życie. Jak bezpiecznie korzystać z kredytów.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.