Mieszkanie dla Młodych (MDM) – pomoc dla młodych rodzin i singli

Mieszkanie dla Młodych (MDM) to rządowy program pomocy dla młodych ludzi – rodzin i singli - kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić program Rodzina na swoim (zakończony w 2012 r.) i wejdzie w życie na początku 2014 roku. Kto może skorzystać z rządowych dopłat do kredytów i jakie są ograniczenia w ich przyznawaniu?

W programie Mieszkanie dla Młodych państwo dopłaca młodym ludziom do wkładu własnego na mieszkanie, czyli do kredytu, a nie – jak w przypadku programu Rodzina na swoim – do jego odsetek.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MDM) będzie dostępny dla osób, które spełniają warunki określone w ustawie. Przede wszystkim:

  • program jest skierowany do ludzi młodych (do 35 roku życia) – singli i małżeństw, którzy zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie. W przypadku małżeństwa, wystarczy by warunek spełniał jeden z małżonków.
  • mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego i musi być kupione na kredyt w walucie polskiej rozpisany na okres co najmniej 15 lat, który stanowić będzie co najmniej połowę ceny zakupu.
  • kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw, a dom większy niż 100 m kw (rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą kupić lokal o 10 m kw większy). Co ważne – bez względu na wielkość mieszkania dopłata obejmuje maksymalnie 50 m2.
  • warunkiem koniecznym otrzymania dopłaty do mieszkania lub domu jest zmieszczenie się w limicie cenowym dla nieruchomości. Limity te są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Najdroższe mieszkania będzie można kupić w Warszawie, gdzie limit wyniesie 5864,65 zł za mkw., ale już w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą limit będzie znacznie mniejszy i wyniesie 4 404,84 zł. Z kolei najtańsze mieszkania kupić będzie można w Rzeszowie – tutaj limit wynosi: 4 105,20 zł

Program Mieszkanie dla młodych – kto będzie udzielał kredytu

Preferencyjnych kredytów z dopłatami będą udzielać jedynie te banki, które zawarły umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich listę BGK publikuje na swojej stronie internetowej.

Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Rejestracja dziecka, NADANIE numeru PESEL, formalności po urodzeniu dziecka
Rejestracja dziecka, NADANIE numeru PESEL, formalności po urodzeniu dziecka

Jedną z formalności administracyjnych po urodzeniu dziecka jest nadanie numeru PESEL, który ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

To tak.,.rozumiem rozczarowanie bo Zosienka juz za moment miala tutaj byc. Wazne ze ufasz lekarzowi. Bedzie dobrze a i Zośka ...

uzytkownik

Mialo byc nie krwawie:)

uzytkownik

i już od godziny nie śpię, i jestem zła

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Kariera, prawo, finanse. Pracująca mama. Prawa mam i kobiet w ciąży. Porady prawne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o urlopie macierzyńskim i o urlopie wychowawczym. Urlop macierzyński dla taty. Zasiłek macierzyński, becikowe,  świadczenia socjalne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o alimentach, obliczanie wysokości alimentów, alimenty od cudzoziemca. Jak ustalić ojcostwo. Rejestracja noworodka, paszport dla dziecka. Nieletnia mama w świetle prawa. Problemy nieletnich mam. Kieszonkowe dla dziecka, jak ustalić jego wysokość. Budżet domowy. Planowanie wydatków domowych. Polisy posagowe, polisy na życie. Jak bezpiecznie korzystać z kredytów.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.