PIT 2012 – komu przysługuje ulga na dziecko?

Wypełniając deklarację podatkową, możesz skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka. Ulgę na dziecko odliczamy w tym roku po raz ostatni w takim kształcie. Dowiedz się, jak dokonać odliczenia ulgi na dziecko i ile możesz w ten sposób zyskać.

Wypełniając PIT, możesz odpisać od podatku ulgę na wychowanie dziecka. Jej wysokość jest jednakowa dla wszystkich i niezależna od dochodów i wynosi 1 112,04 zł na jedno dziecko za rok podatkowy. Im większa liczba dzieci, tym wyższa ulga (bez limitu). Odliczenie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym. Ulgę na dziecko naliczamy tylko za ten okres, w którym była wykonywana władza rodzicielska. Biologiczni rodzice nabywają władzę rodzicielską z chwilą narodzin dziecka – liczy się jednak nie dzień, a miesiąc narodzin – ulga przysługuje od początku miesiąca, w którym dziecko się urodziło. Miesięczne odliczenie to 92,67 zł.

Komu nie przysługuje ulga na dziecko?

Z ulgi na dziecko nie możemy skorzystać, jeżeli wybraliśmy opodatkowanie:

  • podatkiem liniowym,
  • podatkiem tonażowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ( z wyjątkiem osób osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej),
  • kartą podatkową.

Co zrobić, by uzyskać ulgę na dziecko?

Do zeznania PIT-36 lub PIT-37 za 2012 rok, składanego do końca kwietnia 2013 roku, podatnik powinien dołączyć druk PIT-O. Załącznik ten musi zawierać dane dzieci – ich liczbę i numery PESEL. Jeśli dziecko właśnie się urodziło i nie ma jeszcze przyznanego numeru, należy podać jego imię, nazwisko i datę urodzenia.

Składając PIT, nie musisz dołączać żadnych dokumentów poświadczających, że ulga ci przysługuje. Akt urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy dokument potwierdzający, że pełnoletnie dziecko uczy się lub studiuje, pokazujemy tylko na wezwanie urzędu lub podczas kontroli.

Autor tekstu: Agata Nowicka
Źródło: www.dlarodzinki.pl
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Ciężarna w pracy: jakie są prawa kobiety w ciąży w pracy?
Ciężarna w pracy: jakie są prawa kobiety w ciąży w pracy?

Oprócz radości z ciąży wielu kobietom towarzyszy na początku obawa o przyszłość ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Ciekawe co u reszty dziewczyn...

uzytkownik

cześć kochane, ja tak na szybko bo jadę zaraz na porodówkę. Od 2 godzin mam skurcze. Trzymajcie kciuki ! Kochana ...

uzytkownik

cześć kochane, ja tak na szybko bo jadę zaraz na porodówkę. Od 2 godzin mam skurcze. Trzymajcie kciuki ! Trzymamy ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Kariera, prawo, finanse. Pracująca mama. Prawa mam i kobiet w ciąży. Porady prawne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o urlopie macierzyńskim i o urlopie wychowawczym. Urlop macierzyński dla taty. Zasiłek macierzyński, becikowe,  świadczenia socjalne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o alimentach, obliczanie wysokości alimentów, alimenty od cudzoziemca. Jak ustalić ojcostwo. Rejestracja noworodka, paszport dla dziecka. Nieletnia mama w świetle prawa. Problemy nieletnich mam. Kieszonkowe dla dziecka, jak ustalić jego wysokość. Budżet domowy. Planowanie wydatków domowych. Polisy posagowe, polisy na życie. Jak bezpiecznie korzystać z kredytów.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.