ZASIŁEK MACIERZYŃSKI 2013: kto ile dostanie zasiłku macierzyńskiego?

PIT 2012-komu przysluguje ulga na dziecko
fot.: photos.com
PIT 2012 – komu przysługuje ulga na dziecko?

W czasie całego urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru liczonego jako wynagrodzenie. Wyjaśniamy, komu przysługuje zasiłek macierzyński i czy może go otrzymywać tylko kobieta. Co z zasiłkiem macierzyńskim, gdy mama jest bezrobotna?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (za okres do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (także do 26 tygodni) będzie wynosił 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak mama podejmie decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem, składając wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego, to wtedy przez cały okres urlopu związanego z urodzeniem się dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Kto jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński dotyczy nie tylko pracownic, ale wszystkich kobiet objętych ubezpieczeniem chorobowym (ZUS), także tych, które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego (pracujące na umowę zlecenie, prowadzące działalność gospodarczą). Zasiłek przysługuje też kobietom, które straciły pracę podczas ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy lub gdy nastąpiło to z naruszeniem prawa (potrzebne jest prawomocne orzeczenie sądu).

Zasiłek macierzyński – wysokość

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy (wlicza się również premie i inne dodatki). Należy wyliczyć średnią z tych przychodów.

Czy zasiłek macierzyński może otrzymywać tylko mama?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany osobie, która korzysta z urlopu związanego z narodzinami dziecka i od jej dochodów jest liczona. Może więc pobierać go również tata dziecka. Również ubezpieczony tata dziecka (lub inny ubezpieczony członek rodziny) otrzymuje zasiłek macierzyński w przypadku gdy matka dziecka umrze lub porzuci dziecko. Musi wtedy przerwać zatrudnienie lub działalność zarobkową, by osobiście zajmować się dzieckiem.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.