ZASIŁEK MACIERZYŃSKI 2013: kto ile dostanie zasiłku macierzyńskiego?

W czasie całego urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru liczonego jako wynagrodzenie. Wyjaśniamy, komu przysługuje zasiłek macierzyński i czy może go otrzymywać tylko kobieta. Co z zasiłkiem macierzyńskim, gdy mama jest bezrobotna?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (za okres do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (także do 26 tygodni) będzie wynosił 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak mama podejmie decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem, składając wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego, to wtedy przez cały okres urlopu związanego z urodzeniem się dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Kto jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński dotyczy nie tylko pracownic, ale wszystkich kobiet objętych ubezpieczeniem chorobowym (ZUS), także tych, które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego (pracujące na umowę zlecenie, prowadzące działalność gospodarczą). Zasiłek przysługuje też kobietom, które straciły pracę podczas ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy lub gdy nastąpiło to z naruszeniem prawa (potrzebne jest prawomocne orzeczenie sądu).

Zasiłek macierzyński – wysokość

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy (wlicza się również premie i inne dodatki). Należy wyliczyć średnią z tych przychodów.

Czy zasiłek macierzyński może otrzymywać tylko mama?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany osobie, która korzysta z urlopu związanego z narodzinami dziecka i od jej dochodów jest liczona. Może więc pobierać go również tata dziecka. Również ubezpieczony tata dziecka (lub inny ubezpieczony członek rodziny) otrzymuje zasiłek macierzyński w przypadku gdy matka dziecka umrze lub porzuci dziecko. Musi wtedy przerwać zatrudnienie lub działalność zarobkową, by osobiście zajmować się dzieckiem.

POLECANE MULTIMEDIA
Źródło: www.dlarodzinki.pl
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
URLOP RODZICIELSKI: kalendarz urlopów rodzicielskich
URLOP RODZICIELSKI: kalendarz urlopów rodzicielskich

Od 1 września 2013 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące urlopu związanego ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

pieluchy dwie się sklada i miedzy nozki się kladzie ...biedna Ola taki gorąc...

uzytkownik

a dziekuję :) aż mnie to dziwi momentami Czas przyśpieszył ;-) Dla Nikodemka samych pogodnych dni, wielu zabawek i niesamowitych ...

uzytkownik

h@nka ja mimo, że karmiłam piersią to kupiliśmy podgrzewacz jak mały miał około 5 miesięcy i żałuje, że zrobiliśmy to ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Kariera, prawo, finanse. Pracująca mama. Prawa mam i kobiet w ciąży. Porady prawne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o urlopie macierzyńskim i o urlopie wychowawczym. Urlop macierzyński dla taty. Zasiłek macierzyński, becikowe,  świadczenia socjalne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o alimentach, obliczanie wysokości alimentów, alimenty od cudzoziemca. Jak ustalić ojcostwo. Rejestracja noworodka, paszport dla dziecka. Nieletnia mama w świetle prawa. Problemy nieletnich mam. Kieszonkowe dla dziecka, jak ustalić jego wysokość. Budżet domowy. Planowanie wydatków domowych. Polisy posagowe, polisy na życie. Jak bezpiecznie korzystać z kredytów.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.