ALIMENTY od DZIADKÓW: w jakich przypadkach sąd może kazać płacić na wnuki?

alimenty od dziadkow

Nie tak dawno temu głośno było o pewnej babci, którą wnuki pozwały o alimenty. Wiele osób właśnie z tego medialnego newsa dowiedziało się, że według polskiego prawa nie tylko rodzice miewają obowiązek płacenia alimentów. W niektórych przypadkach sąd rzeczywiście zasądza alimenty od babci i dziadka. Kiedy tak się dzieje?

Alimenty od dziadków to tzw. alimenty uzupełniające. To znaczy, że nie są one podstawą alimentów, a jedynie uzupełnieniem alimentów pierwotnie zasądzonych  np. od któregoś z rodziców. Alimenty uzupełniające są przez to niższe, a ich przyznawanie ma miejsce tylko wówczas, gdy dzieci, które miałyby je dostać, żyją w niedostatku. To zupełnie odwrotnie niż w przypadku alimentów od rodziców, którzy często płacą kwotę znacznie przewyższającą podstawowe potrzeby dziecka.

Kiedy można dochodzić alimentów od dziadków?

Obowiązek alimentacyjny występuje według stopnia pokrewieństwa. W pierwszej kolejności więc obciąża on bliższych krewnych. Ponieważ dziadkowie to dalsza rodzina niż rodzice i rodzeństwo, w pierwszej kolejności dziecko występuje o alimenty do rodziców, następnie do pełnoletniego rodzeństwa, a na końcu dopiero do dziadków. Do tych ostatnich o alimenty wnioskuje się wówczas, gdy:
- rodzice dziecka nie żyją,
- rodzice nie spełniają obowiązku alimentacyjnego w całości np. płacą niecałą kwotę zasądzonych alimentów lub nie płacą na czas.
Najważniejszą przesłanką, która może skłonić sąd do zasądzenia alimentów od dziadków jest życie wnuków w niedostatku. To znaczy, że o alimenty od babci i dziadka można występować tylko wtedy, gdy podstawowe potrzeby wnuka (ubranie, jedzenie, lekarstwa) nie są zaspokajane. Jednym słowem, nie można występować o alimenty do dziadków tylko po to, by podnieść sobie życiową stopę. Alimenty od dziadków nie mogą być przeznaczone np. na wakacyjny wyjazd, czesne w prywatnej szkole czy dodatkowe kursy językowe. Na alimenty nie może też liczyć osoba, która ma możliwości zarobkowe, ale nie chce podejmować pracy lub osoba, która sama ma pełnoletnie dzieci zdolne do pracy zarobkowej.
Nie ma jasnej zasady mówiącej o tym, którzy dziadkowie powinni płacić alimenty w pierwszej kolejności. Zasądzając alimenty, sąd musi być pewny, że sytuacja materialna dziadków pozwala na ich płacenie. Ponieważ większość dziadków ma jedyne źródło dochodu w postaci niewielkiej emerytury – zasądzone alimenty bywają czasem symboliczne.

Formalności związane z alimentami od dziadków

By uzyskać alimenty od babci i dziadka, należy złożyć w sądzie rejonowym pozew sądowy o świadczenie alimentacyjne przeciwko dziadkom. Do niego powinno się dołączyć dowody, które argumentują naszą decyzję np. pismo od komornika, który nie jest w stanie ściągnąć alimentów od rodzica czy zaświadczenie o zarobkach rodzica, który pozostał przy dzieciach.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2014-02-04
Ocena: 1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.