Czego nie mówić młodej mamie?

Selfie mamy z dzieckiem
fot.: thinkstockphotos.com

Młoda mama po porodzie musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i poznać swoje dziecko. Tej, trudnej i tak, sytuacji nie ułatwiają tysiące porad, których musi wysłuchać kobieta w połogu, dopiero ucząca się zachowań dziecka. Czego nie mówić młodej mamie? Jakie stwierdzenia mogą zdenerwować lub sprawić przykrość młodej mamie? Sprawdźcie!

Kobieta po porodzie jest pełna obaw, uczy się swojego dziecka i musi zmierzyć się z szalejącymi hormonami. Jednak oprócz tego spotka się z różnymi reakcjami ludzi, mnóstwem porad, upomnień, nakazów i zakazów. Dobre rady płyną ze wszystkich stron i zazwyczaj zamiast pomóc przynoszą odwrotny skutek. I chociaż młoda mama powinna obok tych porad przejść obojętnie i wzruszyć ramionami, często jednak wzbudzają irytacje, a nawet złość. Szczególnie, jeśli kobieta z płaczącym dzieckiem na rękach słyszy je po raz kolejny!

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Nie przegap

Karmisz piersią?

Karmienie piersią to naturalna czynność, którą większość mam przyjmuje jako pewnik (oczywiście niektóre kobiety świadomnie z tego rezygnują). Jednak po porodzie może okazać się, że nie jest to łatwe. Mogą wystąpić problemy z laktacją czy przystawianiem dziecka do piersi. Stres i pytania o karmienie nie pomagają, a wręcz utrudniają karmienie piersią. Zadając to pytanie warto zdać sobie sprawę, że każda matka chce jak najlepiej dla dziecka i z pewnością jest ono karmione. A czy naturalnie, czy sztucznie to już inna sprawa.

Przeczytaj również: Czego nie robić w ciąży? Te czynności mogą zaszkodzić dziecku!

Dziecko nie chce spać? A nasze przesypiało całe noce

Sen dziecka to temat rzeka. Jedne niemowlaki śpią prawie całą dobę, budząc się jedynie na jedzenie, inne wymagają noszenia, przytulania, a mimo to ciężko zasypiają. Nie od dziś wiadomo, że każde dziecko jest inne i porównywanie nie ma sensu, a jedynie może sprawić przykrość rodzicom.

Kiepsko wyglądasz! Jesteś zmęczona?

Na to pytanie nigdy nie będzie dobrej odpowiedzi. Oczywiście każda młoda mama zdaje sobie sprawę, że wygląda na zmęczoną, bo jest zmęczona. Nawet jeśli stara się o siebie dbać, są takie dni kiedy po nieprzespanej nocy ma ochotę odpocząć, a nie poddawać się domowym zabiegom upiększającym. Obecnie kobiety mają większą świadomość siebie i starają się dbać o swój wygląd dla lepszego samopoczucia, ale przy niemowlaku nie zawsze się to udaje. 

Przeczytaj również: Wspomnienia z porodów naszych czytelniczek

Nie noś bo się przyzwyczai 

Ten tekst słyszała chyba każda młoda mama. Mówią go babcie, prababcie i ciocie. Niestety ta dobra rada nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zdaniem naukowców dzieci, które są kołysane i przytulane dużo lepiej się rozwijają niż te, które muszą leżeć w wózku lub łóżeczku, żeby się czasem nie przyzwyczaiły do bliskości rodzica

Zamierzasz wrócić do pracy? 

Młoda mama, która dopiero co wróciła ze szpitala myśli o dziecku, a nie o powrocie do pracy. Temat ten jest nieunikniony i doskonale o tym wie, ale będąc na urlopie macierzyńskim ma czas, aby cieszyć się dzieckiem. Kiedy przyjdzie pora kobieta zdecyduje sama lub wspólnie z mężem jak będzie wyglądał jej powrót do pracy i dalsza opieka nad dzieckiem. Jednak jest to sprawa prywatna i tego typu pytania są nie na miejscu, szczególnie tuż po porodzie. 

Rodziłaś naturalnie czy była to cesarka?

Dla niektórych cesarka to nie poród. Ocena tego faktu nie należy jednak do opinii publicznej, ale do lekarza, który decyduje się na rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia sugerując się dobrem matki i dziecka. Sprawa ta może być kontrowersyjna jeśli chodzi o tzw. cesarkę na żądanie. 

Przeczytaj również: Nowe zalecenia dotyczace kąpieli niemowlaka

Dlaczego nie przepajasz dziecka?

Przepajanie dziecka było powszechną praktyką jeszcze kilka lat temu. Od jakiegoś czasu według nowych norm dziecka karmionego piersią nie trzeba przepajać. Pokarm kobiecy jest wystarczający dla dziecka. Sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o karmienie mlekiem modyfikowanym, ale dopiero w poźniejszych miesiącach. Jeśli karmisz piersią możesz być pewna, że Twój maluszek otrzymuje wszystko co niezbędne. 

Przeczytaj również: Czym i kiedy dopajać dziecko?

Dziecko śpi z Wami?

Niektórych oburza pozytywna odpowiedź na to pytanie. Przekonują, że to nie jest dobre, dziecko się przyzwyczaja. Ale prawda jest taka, że wielu rodziców śpi z niemowlakami. Jest to wygodne dla mam, które karmią piersią i zaspokaja potrzebę bliskości u dziecka. Jest również grono rodziców, które jest temu przeciwne i od początku uczą dziecko spać we własnym łóżeczku. To rodzice znają najlepiej siebie i swoje dziecko, dlatego pozwólmy im na własną decyzję nie krytykując jej. 

Przeczytaj również: Baby blues, a wsparcie partnera

Powinnaś odsypiać, kiedy dziecko śpi!

To złota rada, ale niestety trudna do zrealizowania, dlatego często to stwierdzenie irytuje młode mamy. Co prawda może kobieta chętnie by się zdrzemnęła, ale musi najpierw wstawić pranie, uprasować ubranka dla dziecka, wykąpać się czy przygotować sobie posiłek. Czasem pod opieką ma też drugie dziecko, które musi regularnie jeść i też chce spędzić czas z mamą np. na wspólnej zabawie. 

Polecamy wideo: Rozszerzanie diety małych dzieci

Aktualizacja: 2016-10-26 Publikacja: 2016-10-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.