WNIOSEK O URLOP WYCHOWAWCZY - jak napisać podanie, wzór wniosku o wychowawczy

Urlop wychowawczy

Wniosek o urlop wychowawczy składa się u pracodawcy. Jak go napisać? Nie jest to takie trudne. Podanie o udzielenie urlopu wychowawczego powinno zawierać m.in. dane rodzica ubiegającego się o wychowawczy, długość urlopu, jak i jasno określony cel wniosku. Zobaczcie, co jeszcze powinno się w nim znaleźć. Mamy też dla was gotowy wzór wniosku o urlop wychowawczy do pobrania w PDF.

W Polsce urlop wychowawczy trwa od 6 do 36 miesięcy. Przysługuje on zarówno mamie, jak i tacie, to rodzice więc muszą zdecydować, które z nich pójdzie na urlop wychowawczy. Pamiętajcie jednak, że aby uzyskać urlop, trzeba być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę od co najmniej sześciu miesięcy. W czasie urlopu wychowawczego pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia i nie może zostać zwolniony. Składki emerytalne i zdrowotne opłaca ZUS, a czas spędzony na urlopie wlicza się do stażu pracy.

>> Urlop wychowawczy: za i przeciw

Jeśli zdecydowaliście już, które z was pójdzie na urlop wychowawczy, musicie złożyć u pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy. Zobaczcie, co powinno się w nim znaleźć.

1. Niezbędne dane we wniosku o urlop wychowawczy

Podanie o udzielenie urlopu wychowawczego wygląda tak jak każdy inny wniosek. W lewym górnym rogu powinny znajdować się twoje dane (imię i nazwisko), w prawym górnym rogu miejscowość i data. Poniżej trzeba wprowadzić dane pracodawcy.

2. Jasno określony cel składania podania

Po wprowadzeniu danych, musimy poinformować pracodawcę, jaki rodzaj wniosku składamy. Na środku strony piszemy więc: "Wniosek o urlop wychowawczy". Następnie w pierwszym akapicie wyrażamy swoją prośbę o udzielenie urlopu i informujemy pracodawcę, ile on będzie trwał. Następnie wprowadzamy dane o dziecku: imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Musimy również poinformować pracodawcę, że nie korzystaliśmy jeszcze z urlopu wychowawczego.

Pierwszy akapit powinien więc wyglądać następująco: Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu wychowawczego od... do... na sprawowanie opieki nad moim synem/córką... urodzonym... . Dotychczas nie korzystałam/em z urlopu wychowawczego na to dziecko.

>> A może pół etatu zamiast urlopu wychowawczego?

3. Oświadczenie drugiego rodzica

W drugim akapicie wniosku o urlop wychowawczy musimy zapewnić pracodawcę, że drugi rodzic nie będzie przebywał na urlopie wychowawczym w tym samym czasie, co my. Powinien on wyglądać następująco: "Jednocześnie oświadczam, że z urlopu wychowawczego w tym samym czasie nie będzie korzystał drugi rodzic dziecka tj... Do wniosku jest dołączone stosowne oświadczenie...".

I to już wszystko, wniosek o urlop wychowawczy gotowy. Pamiętaj, żeby pod wnioskiem się podpisać.

Wniosek o urlop wychowawczy - gotowy druk do pobrania

 Wzór wniosku o urlop wychowawczy

Urlop macierzyński

Od czego zależy długość urlopu macierzyńskiego? Czy można się zrzec urlopu macierzyńskiego? Czy urlop macierzyński można skrócić? Czym jest dodatkowy urlop macierzyński? Jakie wynagrodzenie przysługuje kobiecie, która przebywa na urlopie macierzyńskim? Zadaliśmy te pytania prawnikowi z Centrum Praw Kobiet.

Aktualizacja: 2017-01-11 Publikacja: 2014-04-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.