Jaka jest Matka Polka 2.0? To Matka zawsze gotowa na wszystko!

Wspolczesna Matka Polka
Coraz więcej kobiet myśląc szczerzej o przyszłości swoich dzieci decyduje się na pozyskanie komórek macierzystych krwi pępowinowej podczas porodu.

Dwie kreski na teście ciążowym to początek jednej z najpiękniejszych przygód Twojego życia. Nawet nie wiesz jak wiele się zmieni od tego momentu - i nie mówimy tu tylko o zmianie diety. Będąc mamą musisz być gotowa na wszystko - ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Ciąża to wspaniały czas - pełen nadziei i oczekiwania. W pierwszym trymestrze świat jeszcze nie jest wtajemniczony w Twoje zmiany. Twój stan nie jest widoczny, a ty możesz zachować swój piękny sekret tylko dla najbliższych. Zewnętrznie niewiele się zmienia: codziennie chodzisz do pracy, wykonujesz swoje zadania. Może nieco więcej śpisz, zdrowo się odżywiasz. Z uwagą obserwujesz swoje ciało oraz każdy sygnał świadczący o tym, że jesteś w ciąży. Z niecierpliwością wyczekujesz ruchów dziecka.

W drugim trymestrze coraz trudniej ukryć, że to ciąża. Dzielisz się więc z koleżankami, siostrą, mamą, teściową, panią w sklepie i panią na poczcie wszystkimi nowinkami. Szukasz porad w Internecie i postanawiasz, że nie dasz się zwariować! Przecież nie tylko Ty jesteś w ciąży -  postanowienie jest ważne mniej więcej do momentu dopóki nie zobaczysz USG swojego Dziecka.

III trymestr to już kompletowanie wyprawki pełną parą - odliczasz dni do porodu i chcesz być przygotowana na wszystko. Profilaktycznie zwracasz uwagę mężowi, by nie zapomniał Twojej torby z rzeczami oraz zestawu do pobrania krwi pępowinowej do szpitala. Po porodzie, gdy dostajesz na ręce swoje dziecko wiesz już że jest to istota, którą kochasz najbardziej na świecie, że zrobisz dla niej wszystko. I wiesz, że w momencie, gdyby Twoje supermoce zawiodły, masz w banku rodzinnym komórki krwi pępowinowej na czarną godzinę.

"Współczesna matka Polka wcale nie zmieniła się na etapie ostatnich lat - więcej wymaga od partnera, ale jeszcze więcej wymaga od siebie. Dzięki technologicznym udogodnieniom jest cały czas w kontakcie ze światem zewnętrznym i innymi matkami, radząc się czy weryfikując przeczytane informacje. Coraz częściej wie, że musi być przygotowana na wszystko, ponieważ dziecko Jej potrzebuje. Dlatego nie tylko daje z siebie wszystko w domu, ale również wspina się po szczeblach zawodowej kariery" -  podsumowuje dr Katarzyna Praissner, kulturoznawcza z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdaniem eksperta
lek. med. TOMASZ BARAN
lek. med. TOMASZ BARAN

Polski Bank Komórek Macierzystych

"Jednak są sytuacje, na które może nie być przygotowana, są to wypadki losowe tj. np. choroby hematologiczne czy neurologiczne. Dlatego coraz więcej kobiet myśląc szczerzej o przyszłości swoich dzieci niż kwestia roku czy dwóch decyduje się na pozyskanie komórek macierzystych krwi pępowinowej podczas porodu" - mówi lek. med. Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień.

O tym, czy chcemy zabezpieczyć w ten sposób zdrowie dziecka trzeba pomyśleć już w ciąży, bo pobranie krwi pępowinowej odbywa się podczas porodu. I jest to jedyna okazja, aby pobrać krew z pępowiny i wyizolować z niej cenne komórki macierzyste. Przebadane i odpowiednio spreparowane, mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Po co? Aby móc je wykorzystać do leczenia, w razie gdyby dziecko (lub nawet inny członek rodziny) poważnie zachorowało.

Dobrze wiedzieć

Do  końca 2015 roku na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci. Do większości z nich wykorzystano krew pępowinową zmagazynowaną w PBKM.

Komórki macierzyste wyróżnia nieograniczona zdolność podziału i rozwoju, a ich szczególną właściwością jest zdolność do samoodnawiania, która sprawia, że gdy pojawią się w miejsce komórek obumarłych, mogą przejąć ich funkcje. Obecnie komórki macierzyste są wykorzystywane głównie u osób chorujących na nowotwory krwi. Po chemioterapii lub radioterapii ich układy: krwiotwórczy i odpornościowy zostają zniszczone, a przeszczepienie komórek macierzystych umożliwia odtworzenie tych układów i powrót do zdrowia.

Jednak komórki macierzyste wykorzystuje się również – narazie eksperymentalnie – w medycynie regeneracyjnej. I z tym wiąże się największe nadzieje. Ostatnie doniesienia sugerują, że być może będą one mogły leczyć: mózgowe porażenie dziecięce, cukrzycę typu I, białaczki różnego typu, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, choroby serca, niektóre schorzenia dziedziczne i autoimmunologiczne. Pobranie krwi pępowinowej nie boli i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla dziecka i dla mamy.

---------------------------------------------------

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. PBKM jest największym Polsce i jednym z największych banków komórek macierzystych w Europie. Misja banku jest ułatwienie dostępu rodzinom do terapii komórkami macierzystymi, dzięki pozyskiwaniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej i sznura pępowiny, a także wytwarzaniu produktów zaawansowanej terapii z komórek macierzystych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks i posiada pozwolenie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa, Turcja) skupionymi w grupie FamiCord, zgromadził ponad 140 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły komórki macierzyste do blisko 600 przeszczepień i terapii eksperymentalnych.

Aktualizacja: 2017-06-08 Publikacja: 2017-06-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Polski Bank Komórek Macierzystych
Polski Bank Komórek Macierzystych
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.