Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy obchodzimy święto mam w Polsce i na świecie?

Dzień Matki
fot.: Thinkstock
Nie da się udzielić jednej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy jest Dzień Matki. Święto obchodzi się na całym świecie, w różnych dniach roku.

Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy dokładnie obchodzimy to święto w Polsce i kiedy na świecie? Dzień Matki w wielu państwach najczęściej obchodzony jest w maju, w Polsce 26 maja. W 2017 roku to będzie piątek. Przeczytaj wszystko o tym, kiedy jest Dzień Matki - kiedy i jak mieszkańcy różnych państw obchodzą dzień matki. 

Kiedy jest Dzień Matki i jak długa jest jego historia? Można powiedzieć, że ludzkość świętuje go już od czasów, gdy zaczęła tworzyć kulturę. Starożytni Grecy i Rzymianie oddawali cześć boginiom płodności i urodzaju. Podczas tych uroczystości nie obywało się bez złożenia im ofiary. Dzisiaj na szczęście oddawanie czci osobom, które sprowadzają na świat nowego człowieka - czyli mamom - nie wymaga tak krwawych poświęceń. Dzień Matki obchodzi się w wielu państwach na świecie, również w Polsce. Zazwyczaj mamy przyjmują tego dnia życzenia na Dzień Matki dostają od dzieci kwiaty na Dzień Matki, prezenty, są zapraszane na uroczysty obiad. W niektórych państwach Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy, niekiedy towarzyszą mu uroczyste obchody. Przeczytajcie, kiedy jest Dzień Matki w poszczególnych krajach i jaka jest jego historia.

Piosenki na Dzień Matki - zobacz wyjątkowe propozycje, które wzruszą mamę do łez!

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Świętujemy już od 1923 roku, po raz pierwszy obchody miały miejsce w Krakowie. Od tego czasu data święta wszystkich mam w naszym kraju pozostaje niezmienna. Już w latach 20. XX wieku dzieci wręczały swoim mamom laurki, recytowały dla nich wierszyki, wręczały drobne upominki. Dzisiaj prezenty dla mamy można wybrać spośród wielu propozycji. Pobyt w SPA, warsztaty kulinarne, a nawet wyjazd na obóz przetrwania - wybór jest tak ogromny, że każda mama powinna być zadowolona, jeśli tylko dziecko postara się, by kupić prezent, który trafi w jej gusta.

Kiedy jest Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych?

Najczęstszą odpowiedzią, jaką usłyszymy na pytanie: "kiedy jest Dzień Matki", jest: "w drugą niedzielę maja". Tę datę ustalono najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem m. in. w Niemczech, Holandii, Australii, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Japonii, we Włoszech, na Filipinach i na Ukrainie. 

Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych ma bogatą historię. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Warto podkreslić, że zależało jej na podkreśleniu nie tylko roli matki w rodzinie, ale również na polepszeniu sytuacji matek na rynku pracy i zwiększeniu udziału kobiet w polityce. Córka Ann Marii Reeves Jarvis, Ann Marie Jarvis doprowadziła w 1905 roku do ustanowienia ostatniej niedzieli maja jako Dnia Matki. Warto zaznaczyć, że do końca życia kobieta walczyła z komercjalizacją tego święta. Czuła się zawiedziona, że hodowcy kwiatów i producenci kartek chcą zarobić na święcie, które według jej zamysłu powinno mieć wyłącznie wymiar rodzinny i społeczny. Ann Marie Jarvis wielokrotnie podkreslała, że chciałaby, by obchodzono Dzień Matki, a nie dzień matek - aby podkreślić ważność i wyjątkowość każdej matki w oczach jej dziecka.

Kiedy jest Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? 

W Anglii obchodzi się Dzień Matki już od XVII wieku. Właśnie wtedy powstał zwyczaj tzw. niedzieli u matki, którą cała rodzina świętowała, udając się do kościoła. Matka dawała swoim dzieciom błogosławieństwo, a one odwdzięczały się podarunkami. Tak było aż do XIX wieku, później zwyczaj ten wymarł, a święto wszystkich mam ponownie zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. Kiedy jest Dzień Matki w Anglii? Wypada zawsze w niedzielę, co jest nie lada ułatwieniem świętowania: wszyscy mają wolne. W tym kraju to święto ruchome, którego obchody związane są z Wielkanocą - zawsze wypada w środkową niedzielę Wielkiego Postu, najczęściej ma to miejsce w marcu.

Kiedy jest Dzień Matki: świat

Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. Ulubionym dniem do świętowania jest zdecydowanie niedziela. Aż w 77 państwach świata dzień mam, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, przypada na drugą niedzielą maja. W pierwszą niedzielę maja świętują w Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, na Węgrzech i na Litwie. Natomiast w ostatnią niedzielę tego miesiąca: w Szwecji, Tunezji i Francji. Dość oryginalną datę na obchody - drugą niedzielę lutego - wybrali sobie Norwegowie. W Korei Południowej zadbano o równouprawnienie i 8 maja obchodzi się Dzień Rodziców. W Tajlandii Dzień Matki przypada 12 sierpnia, ponieważ tego dnia przyszła na świat obecnie panująca królowa Sirikit. Najdłużej - bo do 22 grudnia - z obchodami święta mam czekają mieszkańcy Indonezji.

Jak widać, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy jest Dzień Matki. Nie ulega jednak wątpliwości, że ludność całego świata chętnie wyróżnia mamy ustanowionym specjalnie dla nich świętem - Dzień Matki obchodzi się bowiem aż w 158 krajach.

Aktualizacja: 2017-05-29 Publikacja: 2017-05-26
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.