Kłótnie rodziców: odkąd mamy dziecko ciągle się kłócimy!

2021-11-23 11:53

Przyczyny kłótni młodych rodziców są różne. Małżonkowie często zauważają, że odkąd mają dziecko ciągle się kłócą. Najczęściej wynika to ze zmęczenia i niewyspania, bo niemowlę wymaga stałej opieki i uwagi rodziców. Ale nie zawsze. Poznaj najczęstsze przyczyny kłótni między rodzicami i sposoby, jak ich uniknąć.

kłótnia rodziców
Autor: Getty Images Dlaczego młodzi rodzice tak często się kłócą?

Idylla – tak można określić wyobrażenia wielu przyszłych rodziców o niedalekim życiu we trójkę. Tymczasem, kiedy tylko dziecko przychodzi na świat, sielankowa wizja zostaje zastąpiona przez kłótnie, wyrzuty i pretensje.

Jeśli i wasz związek, po narodzinach dziecka zdaje się psuć, zamiast umacniać, dowiedzcie się, jak możecie sobie pomóc. Poznaj naczęstsze przyczyny kłótni młodych rodziców.

Spis treści

  1. Kłótnie rodziców: zmęczenie i rozdrażnienie
  2. Inne wyobrażenia co do wychowania dziecka
  3. Kłótnie rodziców: ona nie ma ochoty na seks
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Kłótnie rodziców: zmęczenie i rozdrażnienie

Kiedy w dotychczas uporządkowane życie wkrada się chroniczne zmęczenie, brak snu i nadmiar obowiązków, zaczynają nas drażnić cechy partnera, na które do tej pory „przymykaliśmy oko”.

To zupełnie naturalne – wyczerpanie skutkuje rozdrażnieniem i zmniejsza naszą tolerancję. W takiej sytuacji łatwo o słowa pełne wyrzutów – czasem w chwili złości możemy powiedzieć nawet coś, czego będziemy bardzo żałować.

Pomoc 

Po pierwsze - ustalcie godzinę odpoczynku dla każdego z Was – czas zupełnego relaksu z całkowitym przyzwoleniem drugiej strony. Najlepiej byłoby wykorzystać tę godzinę na sen, ale jeśli wolicie spacer do parku lub czytanie książki – nic nie stoi na przeszkodzie.

Po drugie, wypiszcie sobie po dwie lub trzy rzeczy, które najbardziej drażnią w Was w zachowaniu partnera i ustalcie obopólne starania, by do nich nie dopuszczać. Takie rozwiązanie jest nie tylko realne w wykonaniu, ale też przynosi wymierne rezultaty.

Dowiedz się: Kryzys w związku. Czy kłótnie w związku są potrzebne?

Inne wyobrażenia co do wychowania dziecka

Ona uważa, że córeczka powinna być przykryta kocykiem, on – że skoro się odkopuje, to jest jej za ciepło. Ona ucisza gości, on chce, by dziecko przyzwyczaiło się „do hałasu” – takie przykłady można mnożyć bez końca.

Codzienne kłótnie rodziców niekoniecznie świadczą o szeroko pojętej niezgodności w wychowaniu, co z pewnością sami odkryjecie, kiedy maluch zacznie przechodzić na przykład bunt dwulatka. Przedmioty sporów to tak naprawdę drobiazgi, o których nie będziecie wkrótce pamiętać – jak jednak postępować, by Wasze małżeństwo do tego czasu nie przeszło w stan kryzysu?

Pomoc

Chociaż Wam obojgu wydaje się, że macie absolutną rację i zapewne trudno Wam zrozumieć stanowisko drugiej strony sporu, musicie pamiętać, że każde z Was ma pełne prawo do przedstawiania swojego zdania i wprowadzania swoich zasad dotyczących postępowania z maluszkiem. Warto zatem poszukać kompromisu – jeśli kocyk - to bardzo cienki.

Podczas dziennych drzemek dziecka zachowujemy się, jak zwykle, ale wieczorem – ściszamy głos (takie postępowanie zalecane jest przez psychologów dziecięcych). Możecie też umówić się, że w pewnych kwestiach decyduje jedno z Was, a w innych drugie – będzie to jednak niezwykle trudne w wykonaniu oraz niepraktyczne.

Czytaj także: Kłótnia z partnerem. Jak rozwiązać konflikt?

Kłótnie rodziców: ona nie ma ochoty na seks

Brak zbliżeń seksualnych po przyjściu na świat jest zupełnie zrozumiały przez okres połogu i dniach niedługo po nim, kiedy kobieta zwyczajnie obawia się rozpocząć współżycie. Kiedy jednak minie już 10 tygodni, a partnerka w dalszym ciągu nie ma najmniejszej ochoty na zbliżenia – nie jest to coś, co powinno się zostawić samemu sobie.

W niektórych książkach można znaleźć informacje w stylu – „Po porodzie nie masz ochoty na seks? To normalne, wiele kobiet tak ma!” To prawda, jest to problem powszechny – jednak pod takimi słowami powinna znaleźć się także porada, jak poradzić sobie z daną sytuacją.

W przeciwnym razie może dojść do kryzysu małżeńskiego – roczna czy nawet dłuższa abstynencja seksualna bądź zmuszanie się do współżycia nie działają dobrze na żaden związek.

Pomoc

Zaplanujcie sobie jeden dzień w tygodniu jako tylko Wasz – jednak bez przymusu, że właśnie tego dnia „musicie” się kochać. Zastąpcie telewizor muzyką, zamówcie pyszne jedzenie i po prostu porozmawiajcie (nie tylko o dziecku!). Po kilku takich mini randkach okaże się z pewnością, że jesteście sobie bliżsi i po prostu… macie na siebie ochotę.

Jeśli jednak nic takiego się nie dzieje, skorzystajcie z rady seksuologa. Warto wiedzieć, że na niechęć do seksu może wpływać wiele czynników - jak na przykład doświadczenie ciężkiego porodu i wiążący się z tym strach przed ciążą.

Przyczyn kłótni rodziców może być naprawdę sporo – jeśli czujecie, że nie jesteście w stanie już normalnie ze sobą porozumieć, nie wspominając o kompromisach, poszukajcie pomocy u specjalisty.

Przeczytaj też: Jak reagować, kiedy dzieci się kłócą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza