Kobieta w ciąży prosiła o ustąpienie miejsca w autobusie, otrzymała... wyzwiska!

Kobieta w ciąży w autobusie
fot.: thinkstockphotos.com

Kobieta w zagrożonej ciąży poprosiła o ustąpienie miejsca w komunikacji miejskiej młodą dziewczynę, która na prośbę ciężarnej zareagowała wyzwiskami. Szokujące zachowanie i brak kultury nie spotkał się z żadną reakcją innych pasażerów. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca! Kobiety w ciąży, mogą i powinny korzystać z przywilejów bez obaw, że zostaną źle potraktowane. Zdarzenie w autobusie uświadamia, jak bardzo są potrzebne kampanie takie jak Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży!

W warszawskiej komunikacji miejskiej miała miejsce szokująca sytuacja. Kobieta w ciąży poprosiła o ustąpienie miejsca i otrzymała stek wyzwisk w swoim kierunku. Co więcej współpasażerowie nie zareagowali na tę sytuację, która zasługuje na ostrą ocenę! Mimo licznych kampanii przypominających o podstawowych zasadach kultury, jak widać nadal mamy z tym problem. 

Apel na Facebooku o życzliwość wobec kobiet w ciąży

Sytuacje, która miała miejsce w autobusie postanowiła opisać jedna z mam. Na swoim koncie na Facebooku umieściła apel:

Zwracam się do Was z pewnym apelem w związku z sytuacją, która miała miejsce wczoraj w autobusie. Odwiedziła mnie wczoraj koleżanka w ciąży przed wizytą u lekarza. Była z córeczką a do lekarza (...) jechała na ul. Szernera. Ponieważ nasze dzieci świetnie się razem bawiły zaproponowałam, aby sama pojechała a ja popilnuje jej dziecko. Po wizycie na której dostała skierowanie do szpitala w związku z zagrożoną ciążą wsiadła w autobus na Tarchomin, by odebrać córkę i zaczekać na męża, aby je odebrał. W autobusie nie było wolnego miejsca i nikt nie ustąpił ciężarnej, a kiedy podeszła do młodej dziewczyny i zapytała o ustąpienie miejsca została zwyzywana i nikt dookoła miejsca nie ustąpił ani nie zareagował.

Apeluję o odrobinę empatii i kultury dobrego wychowania. Kobieta w ciąży choćby idealnej i książkowej w komunikacji miejskiej powinna mieć ustąpione miejsce ze względów bezpieczeństwa. W razie silnego hamowania mogłoby się skończyć tragedią. A jeśli ciężarna już sama prosi o miejsce jest to wyraźny sygnał, że ma ku temu ważny powód. Kobiety same albo będziecie matkami albo już jesteście, a mężczyźni będziecie ojcami bądź jesteście dlatego myślcie i zauważajcie takie rzeczy. Taka sytuacja mogłaby spotkać Was, Wasze kobiety!

Warto uczyć życzliwości dla kobiet w ciąży!

Wiele się mówi o przywilejach dla kobiet w ciąży, ale jak się okazuje nadal za mało. Wpis na Facebooku stał się bardzo popularny, bo porusza ważny problem. Kobiety w ciąży powinny móc korzystać z przywilejów bez obawy, że zostaną skrytykowane czy obrażone. Często jednak pozostają niezauważone, a same nie upominają się o swoje prawa z obawy przed negatywną reakcja.

Bardzo ważne są wszelkie kampanie uczące społeczeństwo życzliwości dla kobiet w ciąży. Jedną z nich jest akcja Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży, która od wielu lat propaguje zmianę zachowań w stosunku do kobiet w ciąży i zachęca społeczeństwo do serdeczności i empatii wobec przyszłych mam.

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, jak ważne jest wychowanie dziecka i to jakie wzorce mu przekazujemy. Jeśli nie widzi ono, że sami ustępujemy miejsca osobom, które tego potrzebują, trudno oczekiwać, że w przyszłości będzie wyróżniało się empatią wobec innych. 

Aktualizacja: 2017-04-14 Publikacja: 2017-03-17
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.