Opieka okołoporodowa zdaniem mam - NFZ pyta kobiety o opiekę podczas ciąży, porodu i połogu

Opieka okołoporodowa
fot.: thinkstockphotos.com

Opieka okołoporodowa jest ważnym elementem przy wyborze szpitala dla każdej kobiety w ciąży. NFZ postanowił stworzyć ankietę, w której pyta kobiety o opiekę okołoporodową i opiekę nad noworodkiem. W ankiecie mogą wziąć udział mamy, które rodziły w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zachęcamy do udziału w ankiecie i wyrażania swoich opinii, może dzięki nim opieka okołoporodowa będzie lepsza!

Standardy opieki okołoporodowej są bardzo ważne dla każdej kobiety w ciąży, która planuje urodzić dziecko w szpitalu finansowanym ze środków publicznych. O ile ciążę kobiety często prowadzą w prywatnych gabinetach lekarskich, o tyle porody w większości odbywają się w państwowych placówkach medycznych. Dlatego warto podzielić się swoim doświadczeniem i wziąć udział w ankiecie NFZ dotyczącej opieki w ciąży, podczas porodu i połogu

Jak wygląda ankieta NFZ dotycząca opieki okołoporodowej?

Ankieta stworzona przez NFZ jest anonimowa i mogą wziąć w niej udział kobiety, które urodziły dziecko w ciągu 12 miesięcy. Ankieta składa się z 42 pytań, które dotyczą szeroko pojętej opieki okołoporodowej. Znalazły się w niej pytania o opiekę przed porodem, podczas pobytu w szpitalu oraz te dotyczace wizyty położnej w domu po porodzie.

Oto kilka przykładowych pytań z ankiety NFZ:

  • Czy uzyskała Pani w opiece ambulatoryjnej (w poradni lub u położnej) informacje na temat praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu?
  • Czy w opiece ambulatoryjnej (w poradni) mogła Pani wykonać zlecone badania diagnostyczne?
  • Czy umożliwiono Pani kontakt noworodka z matką „skóra do skóry”, który powinien trwać co najmniej dwie godziny po porodzie?
  • Czy na oddziale położniczym dostępny był edukator do spraw laktacji?
  • Czy po powrocie do domu po porodzie odbyły się wizyty położnej w okresie połogu?
  • Czy położna była zainteresowana Pani stanem psychicznym w okresie połogu?

Koniec "Rodzenia po ludzku"? Jak teraz będzie wyglądała opieka okołoporodowa?

Jaki jest cel ankiety NFZ o opiece okołoporodowej?

Jak wyjaśnia NFZ: celem ankiety jest zbadanie aktualnego stanu opieki okołoporodowej. Warto przypomnieć, że pierwsza taka ankieta została przeprowadzona przez Fundusz w kwietniu ubiegłego roku. Wyniki wykorzystano między innymi przy opracowaniu modelu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem. 

Tworzenie tego typu ankiet, które pozwalają kobietom na wyrażenie swojej opinii, w tak ważnej dla nich sprawie, jest bardzo potrzebne. Dlatego warto poświęcić kilka minut i odpowiedzieć na pytania. Im większe zainteresowanie ze strony kobiet dotyczące usprawnienia opieki okołoporodowej, tym większa szansa na pozytywne zmiany!

Ankietę można wypełnić do połowy marca na stronie NFZ. 

WEŹ UDZIAŁ W ANKIECIE!

Aktualizacja: 2017-02-16 Publikacja: 2017-02-16
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.