Pielęgnacja skóry suchej – dlaczego warto sięgnąć po bezpieczny emolient zamiast po krem z drogerii?

bioderma1

Większość z nas na pewnym etapie życia doświadczyła problemu suchej skóry. Właściwa pielęgnacja skóry nie tylko natychmiastowo przywraca komfort i ulgę, ale także może zapobiec rozwojowi Atopowego Zapalenia Skóry. Jak dbać o suchą skórę i jakie kremy stosować?

Przesuszona skóra powoduje dyskomfort w codziennym życiu: uczucie ściągnięcia czy szorstkości, swędzenie, łuszczenie, pękanie - to tylko niektóre niedogodności wynikające z niewystarczającego nawilżenia i natłuszczenia ciała. Skóra sucha jest mniej jędrna niż skóra o odpowiednim poziomie nawilżenia i szybciej zachodzą w niej procesy starzenia. Objawy suchej skóry nie są groźne dla zdrowia, ale żadna kobieta nie lubi, kiedy jej skóra łuszczy się, jest zaczerwieniona i piecze.

Nieodpowiednia pielęgnacja suchej skóry a AZS

Problem suchej skóry może być związany z wiekiem – najczęściej dotyczy zarówno dzieci, jak i osób starszych. Skóra małych dzieci, szczególnie noworodków i niemowląt, charakteryzuje się wrażliwością i nadmierną suchością spowodowaną niedojrzałością bariery skórnej. Do 3. roku życia skóra dziecka wykazuje obniżoną zdolność wiązania wody w naskórku, a płaszcz hydrolipidowy chroniący przed czynnikami zewnętrznymi jest dużo bardziej delikatny niż u osób dorosłych. Z kolei u osób starszych zmniejsza się liczba gruczołów potowych i łojowych w skórze i dodatkowo traci ona zdolność zatrzymywania wody, co powoduje jej przesuszenie.

Suchość skóry może być również związana z czynnikami środowiskowymi, takimi jak ogrzewanie, klimatyzacja czy niska wilgotność powietrza, dietą, kontaktem z drażniącymi detergentami czy zażywaniem niektórych leków. Każdy z nas borykał się z nią na jakimś etapie życia. Właściwa pielęgnacja suchej i bardzo suchej skóry nie tylko przyniesie natychmiastowy komfort i ukojenie, ale także może zapobiec rozwojowi Atopowego Zapalenia Skóry. Dlatego właśnie suchości skóry nie należy ignorować i liczyć na to, że objawy ustąpią same.

Jak dbać o suchę skórę?

Suchości skóry można zapobiegać, odpowiednio pielęgnując ciało. Najskuteczniejsze są kosmetyki natłuszczające, które działają dwuetapowo: szybko przynoszą ukojenie szorstkiej, swędzącej skórze, a jednocześnie trwale odbudowują ochronną warstwę skóry. Na rynku dostępny jest ogromny wybór preparatów nawilżających i natłuszczających olejków, dostępnych zarówno w drogeriach, jak i aptekach. Jak wybrać ten właściwy? Zamiast do drogerii warto wybrać się do apteki i wspólnie z farmaceutą dobrać odpowiedni dermokosmetyk, który pomoże odtworzyć barierę ochronną na przesuszonej skórze, a także wyhamuje proces jej ponownego wysuszenia. Najbezpieczniejsze są te dermokosmetyki, które można stosować już od 1. dnia życia – dzięki temu może ich używać cała rodzina.

Emolienty - ratunek dla przesuszonej skóry

Sucha skóra wymaga wiele uwagi. Podstawą pielęgnacji suchej jest stosowanie bezpiecznych, polecanych przez dermatologów emolientów, które pomogą suchej skórze lepiej niż zwykły balsam nawilżający. Należy jednak zwrócić uwagę na ich jakość i sposób działania. Ważne, aby nie tylko natychmiastowo poprawiły kondycję skóry, ale też zadziałały od wewnątrz – biologicznie odtwarzały barierę ochronną skóry, a także hamowały procesy jej wysuszenia. Linia dermokosmetyków Atoderm to produkty do skóry suchej, bardzo suchej, a przede wszystkim atopowej oraz potencjalnie atopowej. To kosmetyki dla całej rodziny przeznaczone do codziennej higieny oraz pielęgnacji zarówno niemowląt, dzieci, jak i dorosłych. Mają właściwości hipoalergiczne i można je stosować już od 1. dnia życia. Kosmetyki te, dzięki zawartości opatentowanych kompleksów pomagają skórze ubogiej w lipidy, odbudować płaszcz hydrolipidowy. Uruchamiają również mechanizmy biologiczne, które stymulują produkcję lipidów i protein (filagryny) odpowiedzialnych za spajanie włókien keratynowych. Wszystko to sprawia, że krem szybko i trwale odbudowuje barierę ochronną skóry.

Warto wypróbować

Atoderm Huile de douche - kremowy olejek, który delikatnie oczyszcza skórę, jednocześnie intensywnie ją odżywiając i nawilżając nawet przez 24h. Jest polecany do skóry suchej, bardzo suchej, podrażnionej, a nawet atopowej. Jego formuła, składająca się w 33% z lipidów roślinnych, a także witaminy PP oraz patentu Skin Barrier Therapy®, sprawia, że trwale odbudowuje ochronną barierę skóry oraz powstrzymuje dostęp alergenów. Otula skórę ochronnym płaszczem, przez co skóra nie wymaga tak częstego smarowania kremem. Jest doskonale tolerowany przez skórę i oczy. Roślinne biolipidy łagodzą uczucie ściągnięcia. Witamina PP stymuluje syntezę lipidów, umożliwiając odbudowę bariery skórnej na dłuższy czas. Patent Skin Barrier Therapy® zapobiega wiązaniu bakterii (Staphylococcus aureus) odpowiedzialnych za podrażnienia skóry. Opatentowany kompleks przyrodniczy DAF zwiększa próg tolerancji skóry.

Atoderm Préventive to pierwszy dermokosmetyk hamujący procesy wysuszenia skóry już od urodzenia. Po 29 dniach stosowania zmniejsza stopień wysuszenia skóry aż o 64%*. Polecany jest niemowlętom, dzieciom i osobom dorosłym ze skórą bardzo suchą, podrażnioną i potencjalnie atopową.  Zawarty w nim kompleks Lipigenium® tworzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i -6) oraz biolipidy (ceramidy), których niedobór obserwuje się u niemowląt z przesuszoną skórą. Biolipidy naśladują organizację naturalnych lipidów, dzięki czemu łatwo się wchłaniają, odtwarzając warstwę ochronną skóry. Uruchamiają również mechanizmy biologiczne, które stymulują produkcję lipidów i protein (filagryny) odpowiedzialnych za spajanie włókien keratynowych. Wszystko to sprawia, że krem szybko i trwale odbudowuje barierę ochronną skóry. Zawarty w produkcie kompleks Skin Barrier Therapy® ogranicza czynniki, które zaostrzają stopień przesuszenia skóry – adhezję i proliferację Staphylococcus aureus oraz penetrację alergenów. W konsekwencji biologicznie odtwarza spójność bariery skórnej.

Fot. Bioderma

Aktualizacja: 2016-10-26 Publikacja: 2016-10-26
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
Artykuł powstał przy współpracy z: Bioderma
Bioderma
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.