SEKS w związku: dlaczego seks jest ważny? 4 powody, dla których warto się regularnie kochać

seks w związku
Zbliżenia między parterami podtrzymują nie tylko więź fizyczną, ale też bliskość emocjonalną.

Seks partnerski prawdopodobnie większości z nas kojarzy się z czymś przyjemnym, odprężającym – czymś, co chciałoby się przeżywać jak najczęściej. W praktyce jednak często okazuje się, że przepracowanie i stres sprawiają, że zapominamy, jaką przyjemnością może być seks i zwyczajnie nie znajdujemy na niego czasu. Czy zmniejszenie częstotliwości współżycia może nam przynieść jakąś szkodę? Okazuje się, że może.

Oczywiście każdy z nas ma inny poziom libido i jak dla jednej osoby codzienny seks to konieczność, tak innej współżycie raz w tygodniu bądź rzadziej w zupełności wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że ciągłe "odkładanie" seksu na inny czas, bo jesteśmy: zapracowane, zestresowane, zmęczone, nie w nastroju może negatywnie wpłynąć na więź, która łączy nas z partnerem. Przedstawiamy cztery powody, dla których warto uprawiać seks.

1. Seks zbliża partnerów

Dzięki regularnemu współżyciu możemy zyskać poczucie silniejszej więzi, intymności, kontaktu z partnerem. Dotyk - zarówno ten erotyczny, jak i pozbawiony seksualnego aspektu - wytwarza poczucie bliskości i uspokaja, szczególnie, kiedy jesteśmy dotykani przez ukochaną osobę. Także wspólna nagość przyczynia się do zacieśniania więzi i wzrostu akceptacji zarówno własnego ciała, jak i ciała partnera.

2. Seks umacnia relację

Seksuolodzy zwracają uwagę na fakt, że podczas współżycia (a w szczególności w momencie orgazmu) nasza przysadka mózgowa uwalnia duże ilości oksytocyny - tzw. "hormonu przywiązania", który odpowiada między innymi także za instynkt macierzyński i więź matki z dzieckiem. Kiedy nie kochamy się z partnerem, poziom oksytocyny w naszym organizmie stopniowo spada. Wystarczy rezygnacja z seksu na dwa tygodnie, by więź i poczucie bliskości między partnerami zaczęły słabnąć! Czy tego chcemy, czy nie, neuroprzekaźniki w znacznym stopniu nami rządzą, dlatego warto zadbać o utrzymanie wysokiego poziomu oksytocyny, by nasz związek był bardziej udany.

3. Seks rozładowuje napięcie seksualne

To być może najbardziej prozaiczny, ale wcale nie mało ważny powód. Współżycie jest podstawowym sposobem na rozładowanie popędu seksualnego (innym może być masturbacja). Regularne uprawianie seksu z partnerem nie tylko więc zbliża, ale także zaspokaja nasze naturalne biologiczne potrzeby. Tylko tyle lub aż tyle.

4. Seks odpręża i relaksuje

Udany seks wzbogacony długimi pieszczotami i zwieńczony orgazmem obojga partnerów może być wspaniałym środkiem uspokajającym. Powoduje rozluźnienie wszystkich mięśni, wywołuje poczucie odprężenia, gwarantuje spokojny sen. Dlatego zamiast sięgać po leki uspokajające i nasenne, sięgnij po to, co masz na co dzień pod ręką - seks z twoim partnerem. Na pewno przyniesie to korzyści wam obojgu!

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2014-07-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.