ZAKAŻENIE UKŁADU MOCZOWEGO (ZUM) znacznie utrudnia życie seksualne

2014-01-16 15:13

Zakażenie układu moczowego, w skrócie ZUM, to częsta przypadłość kobieca. ZUM jest bolesne i uciążliwe, i w znacznej mierze ogranicza normalne funkcjonowanie. Dla kobiety zakażenie układu moczowego oznacza długotrwałe leczenie i rezygnację z życia seksualnego na czas leczenia.

zakazenie ukladu moczowego zum jedna z czestych przyczyn rezygnacji kobiet z zycia seksualnego
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Zakażenie ukłądu moczowego (ZUM) – objawy
  2. Zakażenie układu moczowego (ZUM) – leczenie
  3. Zakażenie ukłądu moczowego (ZUM) – profilaktyka

ZUM, czyli zakażenie układu moczowego, to jedna z najczęściej występujących kobiecych przypadłości. Wiąże się z wieloma dolegliwościami, ktróre utrudniają kobiecie możliwość normalnego funkcjonowania, miedzy innymi uniemożliwiają normalne życie seksualne. A ponieważ infekcje związane z układem moczowym często nawracają, bywa że ZUM wyklucza kobiety z aktywnego życia seksualnego na długie tygodnie, a nawet miesiące.

Zakażenie ukłądu moczowego (ZUM) – objawy

ZUM objawia się uciążliwymi dolegliwościami, m.in.

  • bolesnym parciem na pęcherz,
  • częstym oddawaniem moczu,
  • bólem i pieczeniem w czasie oddawania moczu,
  • gorączką,
  • bólami podbrzusza i krzyża,
  • bólem głowy,
  • nudnościami,
  • dreszczami i ogólnym rozbiciem

Zakażenia układu moczowego są wśród kobiet bardzo powszechne. Najbardziej narażone na nie są kobiety aktywne seksualnie, a także chorujące na cukrzycę bądź będące w ciąży. Jeśli ZUM ciągle nawraca lub zdarza się częściej niż 4 razy w roku, konieczna może być wizyta u urologa, która wykluczy wady układu moczowego.

Zakażenie układu moczowego (ZUM) – leczenie

W sytuacji gdy objawy nie są zbyt nasilone, kobieta może spróbować leczenia domowymi sposobami. Należy pić dużą ilość płynów, ogrzewać okolice podbrzusza i robić nasiadówki z gorącej wody z dodatkiem ziół, np. rumianku. Pomocne jest także zażywanie preparatów zawierających ekstrakt z żurawiny. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują po kilku dniach, przeciwnie nasilają się, i pojawia się podwyższona temperatura, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, który zleci badanie ogólne moczu oraz przepisze odpowiednie leki.

Zakażenie ukłądu moczowego (ZUM) – profilaktyka

Ze względu na łatwość infekcji, które uniemożliwiają realizację planów i zwyczajnie utrudniają życie, warto stosować się do podstawowych zasad profilaktycznych, które mogą ograniczyć ryzyko zachorowania. Należą do nich: przestrzeganie higieny oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.Eksperci zalecają wypijanie ok. 2,5 litra płynów dziennie ze względu na wypłukiwanie szkodliwych drobnoustrojów z układu moczowego. Kobietom po menopauzie zaleca się stosowanie kremów dopochwowych z hormonami, które dzięki odpowiedniemu pH ograniczają zdolność bakterii chorobotwórczych do namnażania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza