Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku. Można je wykorzystać do 6. urodzin dziecka

Urlop rodzicielski
fot.: thinkstockphotos.com
Urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy. Warto dobrze poznać przepisy, aby wiedzieć, co się nam należy!

Od 2 stycznia 2016 roku weszły w życie zmiany w urlopach rodzicielskich. Nowelizacja ustawy o urlopach rodzicielskich zawiera dużo zmian i liczy ponad 50 stron. Sprawdź, jakie teraz będą zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego oraz jakie zmiany wprowadzono.

Możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego została wprowadzona w Polsce w 2013 roku. Dotychczas trwał on 26 tygodni i przysługiwał obojgu rodzicom, i matce, i ojcu. Mogli oni skorzystać z niego w tym samym momencie. Z tymże, jeśli para decydowała się na wspólne skorzystanie z urlopu, był on liczony podwójnie - tzn. rodzice razem mogli opiekować się dzieckiem 13 tygodni.

Do tej pory z urlopu rodzicielskiego można było skorzystać tylko w sytuacji, w której rodzice (matka) wykorzystali już urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński. Sprawdź, jakie zmiany nastąpiły 2 stycznia 2016 roku.

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku: jak długo trwa?

Na podstawie tzw. "ustawy rodzinnej" weszły w życie zmiany w urlopach rodzicielskich. Do 2 stycznia 2016 roku młoda mama miała do wykorzystania 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (urlop rodzicielski mógł wziąć również ojciec dziecka). Od nowego roku podział na urlop rodzicielski i dodatkowy został zlikwidowany. Młoda mama w 2016 roku ma więc do wykorzystania 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Czytaj także: >> Urlop macierzyński 2016: poznaj zasady jego przyznawania >>

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku: kiedy można z niego skorzystać?

Po nowelizacji ustawy, rodzice będą mieli więcej czasu na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego. Dotychczas, jeśli chcieli z niego skorzystać, musieli to zrobić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Teraz z części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni będą mogli skorzystać do 6. urodzin dziecka.

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku: podział na części

W 2016 roku urlop rodzicielski będzie można podzielić na cztery części. To zmiana na niekorzyść - w roku poprzednim można było go, co prawda, podzielić tylko na trzy części, ale istniała jeszcze możliwość podziału dodatkowego urlopu macierzyńskiego na dwie części. Ponieważ dodatkowy urlop macierzyński został wcielony do urlopu rodzicielskiego, ograniczono możliwość dzielenia go na części.

Czytaj także: >> Urlop ojcowski a tacierzyński: czym się różnią? >>

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku: zmiany w urlopach ojcowskich

Wymiar urlopu ojcowskiego nie zmienia się - nadal trwa 2 tygodnie i przysługuje ojcom-pracownikom. Nowością natomiast jest to, że tatusiowie będą mogli go jednak podzielić na dwie części i wykorzystać do 24. miesiąca życia dziecka.

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku: dni na opiekę w wymiarze godzinowym

Zmiany obejmują również 2 dni na opiekę. Do 2 stycznia 2016 roku można było je wykorzystywać wyłącznie w wymiarze pełnych dni. Teraz będą one liczone godzinowo - jeśli pracownik będzie miał potrzebę, by odebrać np. 4 godziny jednego dnia i 4 godziny innego, będzie mógł to zrobić.

Czytaj także: >> Urlop wychowawczy. Jak wykorzystać ten czas na rozwój osobisty? >>

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku: zmiany w urlopie wychowawczym

Po nowelizacji ustawy zmieni się również zakres czasu, w którym można skorzystać z urlopu wychowawczego. Dotychczas można było go wykorzystać do 5. urodzin dziecka. Teraz mamy dostają dodatkowy rok na wykorzystanie urlopu wychowawczego - mają czas do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2016 roku: więcej czasu na złożenie wniosku

Po zmianach pracownik będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21, a nie 14 dni, jak dotychczas.

>> O urlopach i zasiłkach poczytaj również na forum Mjakmama24.pl >>

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2016-01-08
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.