Basen ogrodowy dla dzieci - lepszy basen stelażowy, rozporowy czy dmuchany?

2021-06-18 13:06

Basen ogrodowy dla dzieci zapewni im świetną zabawę w wodzie. Jednak aby mogły się w nim bawić bezpiecznie i by basen ogrodowy służył przez kilka lat, trzeba dokonać odpowiedniego wyboru tego sprzętu. Radzimy, jaki basen ogrodowy dla dzieci wybrać.

Basen ogrodowy
Autor: Getty images Basen ogrodowy dla dzieci

Basen dla dzieci, podobnie jak trampolina, latem obecny jest w prawie każdym ogrodzie. Ceny basenów ogrodowych są tak różne, że można wybierać pomiędzy basenami kosztującymi kilkaset złotych i konstrukcjami, których cena dochodzi do kilkunastu tysięcy.

To, ile basen kosztuje, zależy od wielu czynników: jego wielkości, rodzaju, materiału, z jakiego został wykonany. Przeczytaj, na co zwracać uwagę, wybierając ogrodowy basen dla dzieci, by zakupić produkt trwały i bezpieczny.

Spis treści

  1. Ogrodowy basen dla dzieci: rodzaje basenów
  2. Basen ogrodowy - wybór redakcji
  3. Z jakich materiałów wykonane są baseny ogrodowe?
  4. Jak duży basen ogrodowy dla dziecka wybrać?
  5. Basen dla dzieci: bezpieczeństwo

Ogrodowy basen dla dzieci: rodzaje basenów

Wyróżniamy 3 popularne rodzaje basenów na polskim rynku:

  • baseny dmuchane,
  • baseny rozporowe,
  • baseny stelażowe.

Basen ogrodowy dla dzieci dmuchany

Dmuchany basen dla dzieci jest bardzo często wybierany przez rodziców małych dzieci. Nic dziwnego - tego typu sprzęty nie są drogie - kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych - zazwyczaj mienią się mnóstwem kolorów, mają wzory z postaciami ze znanych bajek, co dzieciom bardzo się podoba. Kolejną zaletą basenów dmuchanych jest fakt, że mając odpowiednią pompkę, bardzo łatwo je nadmuchać i rozłożyć - zajmuje to dosłownie kilka minut.

Można je również łatwo transportować i szybko rozkładać w różnych miejscach. Tego typu ogrodowy basen dla dzieci ma również swoje wady. Łatwo daje się przebić i traci swoją trwałość pod wpływem promieniowania słonecznego. Zazwyczaj nie starcza na więcej niż jeden-dwa sezony, jednak skoro jego koszt nie jest taki duży, w konsekwencji jego wybór i tak może się okazać tańszy niż zakup jednego, ale trwalszego basenu.

Baseny dmuchane to idealny wybór dla najmłodszych dzieci, zazwyczaj nie są głębokie i nie mogą się w nim kąpać dorosłe osoby. Kupując go zwróć uwagę, czy ma niezależne komory powietrzne - nawet jeśli w którymś miejscu zostanie przebity, dłużej utrzyma swoją użyteczność.

Zobacz też: Maski do nurkowania dla dzieci - jaką maskę wybrać?

Ogrodowy basen rozporowy

Basen dla dzieci rozporowy to basen trwalszy niż dmuchany, ale mniej potężny niż basen stelażowy. Tego typu baseny mogą być znacznie bardziej głębokie niż dmuchane, co umożliwia korzystanie z nich całej rodzinie. Są przeznaczone raczej dla starszych dzieci i nastolatków niż najmłodszych maluchów.

Jego działanie polega na tym, że woda, którą są napełnione, wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ściany, tym samym formując ich kształt. Baseny rozporowe nierzadko mają dołączone drabinki, które umożliwiają wejście. Basen rozporowy posiada również, na samej górze, bezpieczny kołnierz rozporowy, którego można się uchwycić. Rozporowy basen dla dzieci można kupić już za 200 - 300 zł, im większy basen rozporowy, tym droższy. Baseny rozporowe rozkłada się około godziny.

Zobacz także: Jak bezpiecznie korzystać w ciąży z basenu?

Basen ogrodowy stelażowy

Basen dla dzieci stelażowy to już potężny sprzęt. Może w nim pływać nawet kilkanaście osób. W takiej konstrukcji swobodnie można uczyć dzieci pływania. Jest i trwały i drogi - kosztuje od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, jednak przetrwa nawet kilkanaście lat.

Baseny stelażowe mają ścianki, które podtrzymują właśnie stelaże. Tego typu sprzęty rozkłada się najdłużej ze wszystkich typów basenów - razem z pompami, akcesoriami nawet 2-3 godziny.

Odmianą basenu dla dzieci typu stelażowego są baseny drewniane. A raczej - niemal drewniane, ponieważ obudowane są materiałem, który tylko imituje drewno. Nie zaszkodzi więc on jego konstrukcji, za to świetnie wpasuje się w wygląd ogrodu.

Basen ogrodowy - wybór redakcji

Z jakich materiałów wykonane są baseny ogrodowe?

Baseny dmuchane są najczęściej wykonane z winylu, co sprawia, że mogą się przebić łatwiej niż wzmocnione dodatkowo baseny rozporowe i stelażowe. Jednak warto dodać, że są od nich znacznie tańsze i że nie grozi im przebicie od każdej najmniejszej gałązki.

Baseny rozporowe są trwalsze - wyprodukowane z PVC lub poliestru, co zapewnia im nawet kilkuletnią wytrzymałość.

Najbardziej trwałe są baseny stelażowe - mają wypełnienie PVC i metalową konstrukcję, utrzymującą je przez długie lata. Baseny stelażowe nie są jednak wykonane z gumy, dziecko ma styczność z metalem, co nie zawsze musi być bezpieczne.

Zobacz także: Kiedy zapisać się na basen z niemowlakiem?

Jak duży basen ogrodowy dla dziecka wybrać?

Wielkość basenu dla dzieci należy dostosować do ich wzrostu i wieku. Baseny dmuchane są idealne dla najmłodszych: 2-3-latków. Można im dokupić całą masę akcesoriów: piłeczki, zwierzątka, pływaczki, by czuły się w nich jeszcze lepiej.

Dla starszych - kilkuletnich dzieci - idealne będą dmuchane wodne place zabaw. Oprócz basenu, dołączone są do nich minizjeżdzalnie, dmuchane zwierzątka, parasole przeciwsłoneczne, fontanny i inne atrakcje.

Dla dzieci 7-8-letnich i starszych dobrym wyborem okażą się baseny rozporowe, a dla nastolatków - baseny stelażowe.

Polecamy: Zabawki basenowe dla niemowląt i starszych dzieci

Basen dla dzieci: bezpieczeństwo

Pamiętaj również o bezpieczeństwie dziecka w basenie. Nawet jeśli przebywa ono w płytkim baseniku dmuchanym, nie znaczy to, że nic mu nie grozi - może się przewrócić i niebezpiecznie zanurkować. Nie pozostawiaj nigdy dziecka w basenie bez opieki. Bezpieczeństwo dziecka wzmocnią na pewno dmuchane koło i rękawki.

Polecamy wideo: nauka pływania dla niemowląt

Nauka pływania dla niemowląt
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza