Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? 7 niebanalnych pomysłów

Ferie zimowe
fot.: thinkstockphotos.com
Ferie zimowe w mieście warto spędzić aktywnie!

Ferie zimowe to czas odpoczynku od szkoły. Już 18 stycznia rozpoczną się w pięciu województwach.  W kolejnych tygodniach ucieszą się z nich dzieci w pozostałych rejonach kraju. Co robić z dzieckiem w tym czasie? Ferie zimowe w mieście: skorzystaj z naszych pomysłów.

Ferie zimowe determinuje pogoda. Najprościej rzecz ujmując od niej zależy w jaki sposób nasze dzieci spędzą czas wypoczynku i jak go zapamiętają. Zima kojarzy się przede wszystkim z nartami, łyżwami i sankami. Najłatwiej wysłać dziecko na zimowisko. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? Po prostu bądź ze swoim dzieckiem

Najprostsze rozwiązania mają tę zaletę, że bywają też najlepsze. Jeżeli to możliwe, weź urlop i spędź choć połowę ferii zimowych razem z dzieckiem. Szkoła i praca zaburzają waszą relację, wspólne ferie mogą pomóc zacieśnić ją. Twoja obecność to punkt wyjścia.

Czytaj także: >> Ferie zimowe: kiedy wypadają w poszczególnych województwach? >>

Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? Łyżwy i sanki

Chyba w każdym większym mieście można skorzystać w zimie z lodowiska. Jazda na łyżwach to wspaniały sposób spędzenia wolnego czasu. Banalne, pomyślisz, zerkając na tytuł artykułu? Wręcz przeciwnie – ferie mogą być jedyną okazją w roku, by nauczyć dziecko jeździć na łyżwach. Jeszcze prostsza (i tańsza) może być wspólna zabawa na sankach. Jeżeli pogoda pozwoli wystarczy znaleźć nieduże wzniesienie i sprawić, by dziecko z wypiekami na twarzy opowiadało rówieśnikom po powrocie do szkoły o swoich wyczynach. Zwłaszcza, gdy będzie mogło się pochwalić, że wygrało w wyścigu na sankach z własnym rodzicem.

Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? Lepienie bałwana

Jeżeli pogoda pozwoli musisz ulepić z dzieckiem bałwana. To wspaniała zabawa, wspólne tworzenie. Wbrew pozorom śniegowy gość nie musi być sztampową figurą stworzoną z trzech kul. Dajcie się ponieść wyobraźni, zbudujcie nietypowego bałwana. Może być np. szturmowcem imperium z „Gwiezdnych Wojen” lub leśnym elfem w spiczastym kapeluszu. Śnieg to dobry materiał do zabawy. I pamiętajcie o nosku z marchewki. Nawet mistrz Joda się nie obrazi jeżeli dostanie taki nos.

Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? Spacery i wycieczki. Odkrywaj z dzieckiem miasto

Kolejny banał, myślisz? A kiedy ostatni raz zabrałaś dziecko na wycieczkę po mieście? Wspólne zakupy się nie liczą. I jak, dawno? Świetnie, zatem masz niebanalną okazję, by pokazać dziecku jego miejsce zamieszkania, zaprowadzić do ciekawego muzeum. A może zrobić wypad w teren? Wspólne wycieczki to forma rozrywki, odpoczynku i nauki.

Czytaj także: >> Co możesz robić z dzieckiem całkiem za darmo? >>

Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? Gry i zabawy w domu

Pogoda nie zawsze dopisuje. Nie musi jednak zepsuć ferii. Jeżeli za oknem leje, zamiast sypać, przenieśmy zabawę do domu. Co możemy robić? Bawić się razem z naszą pociechą. Układać klocki, czytać książki, grać w Scrabble czy Monopoly. Macie konsolę? Zagrajcie wspólnie. Dziecko najczęściej kojarzy cię w kontekście tej zabawy ze strażnikiem, który ogranicza mu dostęp do niej. Bardzo się ucieszy, gdy razem z nim chwycisz za pada.

Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? Wojna! Na śnieżki

Znów wszystko zależy od pogody. Jeżeli dopisze, gdy już zbudujecie bałwana (lub przed) stoczcie z dziećmi wojnę na śnieżki. Gdy wasza rodzina jest liczna podzielcie się na drużyny. Możecie też zaprosić kolegów i koleżanki dziecka. Śniegowa batalia to idealny sposób na rozładowanie, a przy okazji szybki kurs sprytu i trening szybkości oraz refleksu.

Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? Pogłębiaj zainteresowania

Dziecko uwielbia śpiewać? Świetnie radzi sobie na boisku? Jest szczęśliwe, gdy skleja modele samolotów lub buduje roboty z klocków Lego? A może jego pasją jest gra na keyboardzie? Ferie to wspaniała okazja, by pogłębić z dzieckiem jego zainteresowania. Jesteś dobrym rodzicem, dlatego doskonale wiesz, co twój potomek lubi najbardziej. Doceń jego pasje, weź udział we wspólnej zabawie. Spraw, by syn czy córka poczuli, że to co robią jest wspaniałe i doceniane.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2015-12-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.