Jak jeździć z dzieckiem na rowerze?

na-rowerze-z-dzieckiem

Jeśli chodzi o jazdę z dzieckiem na rowerze, o wielu zasadach zdajemy się zapominać. Choć część z tych zasad nie jest wymagana prawem np. zakładanie kasku, warto ich przestrzegać. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Czy rowerem można jeździć po ulicy? Czy przez przejścia przejeżdżamy rowerem, czy z niego schodzimy? Zobacz, jakie są zasady jazdy na rowerze oraz przewożenia dzieci. 

Zanim wybierzemy się na jakąkolwiek wyprawę, warto sprawdzić stan techniczny roweru - głównie opony, hamulce i, co najważniejsze (jeśli zamierzamy podróżować po zmroku) oświetlenie. 

Gdzie można jeździć na rowerze?

Wybierając się na wycieczkę rowerową, często zadajemy sobie to pytanie. Czy można jeździć po chodniku, czy lepiej po ulicy? Genralnia zasada jest taka, że powinniśmy jeżdzić po specjalnie do tego celu wyznaczonych drogach (rowerowych) - ścieżkach rowerowych albo specjalnych pasach (oznaczonych znakami poziomymi), które wydzielają fragment jezdzni na rowerów. A co jeśli nie ma ani ścieżki rowerowej, ani specjalnego pasa dla rowerów? Wówczas możemy korzystać z ulicy, a najlepiej z jej pobocza. W każdym przypadku, kiedy rowerzysta korzysta z jezdni dla samochodów, powinien zachować szczególną ostrożność - najlepiej poruszać się jak najbliżej krawężnika. Dzieci powinniśmy szczególnie uczulić na zaparkowane na poboczu samochody. A co z chodnikiem? Jazda na rowerze jest dozwolona na chodniku, ale tylko w określonych przypadkach. 

Kiedy możemy jeździć rowerem po chodniku? 

Prawo mówi o kilku takich przypadkach:

  • kiedy jedziemy z dzieckiem - ma ono mniej niż 10 lat
  • kiedy warunki atmosferyczne są na tyle niekorzystne, że jazda ulicą może okazać zbyt niebezpieczna np. śnieżyca, mgła itd. 
  • chodnik musi mieć szerokość 2 m szerokości lub więcej, aby nie zakłócać poruszania się pieszym
  • możemy poruszać się rowerem po chodniku, kiedy po jezdni pojazdy poruszają zbyt szybko - dopuszczona jest prędkość większa niż 50km/h

Czy przez przejście dla pieszych można jeździć na rowerze?

Absolutnie nie! Jest to zakazane prawem i za przejazd po pasach grozi mandat. 

Przewożenie dzieci na rowerze

Dzieci powyżej 7. roku życia mogą poruszać się po drodze samodzielnie. Młodsze, powinny być przewożone w specjalnym foteliku (montowanym do roweru) lub przyczepce. Jeśli dziecko jeździ samodzielnie, a już na pewno, kiedy dopiero zaczyna się uczyć, rodzic powinien zawsze dziecko asekurować - na jezdni najlepiej, żeby jechał z tyłu, żeby mieć dziecko na oku. 

Jak to wygląda w praktyce? Przewożenie dziecka na rowerze

 Dziecko do 7 lat fotelik lub przyczepka
Dziecko 7-10 lat rower, ale tylko pod opieką osoby dorosłej! Uwaga! Dziecko do 10. roku życia jest traktowane jako pieszy - może jeździć tylko po chodniku! (wówczas opiekun także może się poruszać po chodniku)
Dziecko powyżej 10 lat może się poruszać po drogach publicznych, ale z kartą rowerową (dokument ten obowiąznuje do 18. roku życia)
Dziecko w przyczepce po jezdni lub ścieżce rowerowej Uwaga! Przyczepka musi być dostosowana do przewożenia dzieci!

Zobacz wideo: Wojna na drogach. Co do zarzucenia rowerzystom mają kierowcy?

Aktualizacja: 2017-06-21 Publikacja: 2017-06-20
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.