Jak prawidłowo wybrać FOTELIK? Kieruj się wagą dziecka [PORADNIK]

2014-04-02 14:37

Jeszcze kilka lat temu wybór był łatwiejszy – istniało pięć grup fotelików, przeznaczonych dla różnych kategorii wagowych. Sytuacja zrobiła się bardziej skomplikowana, gdy tych grup pojawiło się więcej. Jak odnaleźć się na rynku i prawidłowo wybrać fotelik? Kierując się wagą dziecka. Przeczytaj nasz poradnik, a nie będziesz już miał z tym problemu.

Jak prawidłowo wybrać FOTELIK? Kieruj się wagą dziecka [PORADNIK]
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Grupa 0-I. Foteliki dla dzieci do 4. roku życia, ważących do 18 kg
  2. Grupa I oraz I-II. Dla dzieci, które samodzielnie siedzą i ważą do 25 kg
  3. Grupa I-II-III.Dla dzieci od 9. miesiąca do 12. roku życia, ważących do 36 kg
  4. Foteliki z grupy II, II-III oraz III. Dla dzieci ważących powyżej 15 kg

Grupa 0 i 0+ to foteliki przeznaczone dla maluchów od urodzenia do 9 kg wagi i od urodzenia do 13 kg. W tej kategorii spotyka się też modele pośrednie, np. od urodzenia do 10 kg. Montuje się je zawsze tyłem do kierunku jazdy, za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa albo systemu Isofix. Maluch przypinany jest w foteliku uprzężą będącą integralną częścią wyposażenia.

Foteliki z tej grupy mogą służyć też jako nosidełko, leżaczek, niektóre modele można także wpinać do stelaża wózka i wykorzystywać zamiast gondoli. Średni czas użytkowania fotelika z grupy 0+ trwa do momentu, gdy dziecko skończy 15 miesięcy. Maluch może jeździć w nim, nawet jeśli nóżkami dotyka oparcia siedzenia samochodowego – dotąd, dopóki mieści się w przedziale wagowym dopuszczalnym dla danego fotelika, a pasy można prawidłowo zapiąć. Fotelik wymieniamy na większy wtedy, gdy głowa malucha wystaje powyżej jego górnej krawędzi.

Grupa 0-I. Foteliki dla dzieci do 4. roku życia, ważących do 18 kg

To modele dla maluchów od urodzenia do 18 kg, a więc nawet do 4. roku życia. Warto pomyśleć o nim wtedy, gdy oboje jesteście wysocy – prawdopodobne jest, że malec bardzo szybko wyrośnie z fotelika z grupy 0+. Foteliki tego typu montuje się w aucie za pomocą pasów samochodowych lub systemu Isofix.

Podczas zakupów warto sprawdzić, czy fotelik można ustawić w pozycji leżącej – tak by dziecko mogło w nim leżeć podobnie jak w foteliku z grupy 0+. Istotne jest, czy fotelik można montować tyłem do kierunku jazdy, bo ta pozycja jest dla takich maluchów najbezpieczniejsza nie tylko w razie wypadku, ale nawet podczas gwałtownego hamowania. Na wyposażeniu powinna być wkładka redukcyjna spłycająca siedzisko, dzięki czemu będzie wygodne dla noworodka. Malec może jeździć w nim, dopóki pasy poprawnie się zapinają, dziecko nie przekroczy 18 kg, a linia jego oczu nie zacznie wystawać ponad górną krawędź oparcia fotelika.

Grupa I oraz I-II. Dla dzieci, które samodzielnie siedzą i ważą do 25 kg

Są przeznaczone dla maluchów ważących – odpowiednio – od 9 do 18 kg oraz od 9 do 25 kg. Nadają się dopiero dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć, a zdecydowaną większość modeli można montować tylko przodem do kierunku jazdy. Dziecko przypinane jest uprzężą fotelika, a fotelik montuje się za pomocą pasów samochodowych albo bazy Isofix. Przy wyborze warto sprawdzić, czy dany fotelik ma opcję zmiany pozycji na leżącą, bo tylko wtedy maluchowi będzie w nim wygodnie, zwłaszcza podczas dłuższej podróży.

Niektóre modele mają też specjalne wyściółki, które poprawiają komfort podróży, a które można wyjąć, gdy dziecko podrośnie. W takim foteliku maluch może jeździć, dopóki jego waga nie przekroczy 18 kg, a linia oczu nie zacznie wystawać ponad oparcie. Pasy uprzęży nie są zwykle problemem, gdyż w większości modeli można je regulować w bardzo szerokim zakresie.

Grupa I-II-III.Dla dzieci od 9. miesiąca do 12. roku życia, ważących do 36 kg

W aucie montuje się je przodem do kierunku jazdy za pomocą pasów bezpieczeństwa albo systemu Isofix, a dziecko przypinane jest uprzężą znajdującą się na wyposażeniu. Wybierając taki fotelik, warto upewnić się, czy ma możliwość regulacji położenia od pozycji siedzącej do leżącej albo półleżącej, a także czy w komplecie jest wyjmowana wkładka, za pomocą której można czasowo zmniejszyć ilość miejsca w foteliku, tak by nie był zbyt obszerny dla małego dziecka.

Ważna jest także możliwość regulowania pasów, dzięki której prawidłowo dopasujemy ich położenie i wielkość do potrzeb rosnącego malucha. W fotelikach tego typu można wozić dzieci niemal przez cały wymagany prawem okres (z wyłączeniem okresu wczesnoniemowlęcego). Dziecko robi się nań zbyt duże wtedy, gdy waży więcej niż 36 kg, albo jego oczy znajdują się wyżej niż oparcie.

miesięcznik "M jak mama"

Foteliki z grupy II, II-III oraz III. Dla dzieci ważących powyżej 15 kg

Ta grupa obejmuje foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg, od 15 do 36 kg oraz od 22 do 36 kg. Wśród modeli tego typu przeważają foteliki, w których dziecko przypinane jest do fotelika za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Z tego względu nadają się dopiero dla dzieci ważących powyżej 15 kg, ale najlepiej powyżej 4. roku życia. Ważne jest, by pas został właściwie poprowadzony, dlatego warto poszukać fotelika, który w górnej części, tuż przy zagłówku, ma specjalne uchwyty na pasy.

Dobrym wyborem będzie fotelik z możliwością regulacji pochylenia oparcia. Niestety takich fotelików nie da się całkowicie położyć, ani nawet ustawić w pozycji półleżącej, ale możliwość niewielkiego odchylenia zwiększa już komfort podróżowania. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy wysokość zagłówka można regulować, dopasowując go do rosnącego dziecka. Siedzisko powinno mieć podłokietniki stanowiące dodatkową ochronę w razie uderzenia bocznego. Foteliki dla dzieci do 36 kg często mają możliwość odłączenia oparcia od siedziska. Zostaje wtedy podstawka do siedzenia dla starszego dziecka, jest to jednak rozwiązanie mniej bezpieczne, bo trudniej wtedy prawidłowo poprowadzić pasy bezpieczeństwa, co w przypadku kolizji może skutkować obrażeniami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza