Jak wybrać fotelik samochodowy: 7 cech dobrego fotelika dla dziecka

Jak wybrać fotelik samochodowy - to pytanie zadają sobie rodzice dzieci, przed którymi pierwsza ważna podróż lub ci, których czeka wymiana fotelika na większy. Poniżej przedstawiamy więc 7 cech fotelików samochodowych, dzięki którym każdy rodzic może być pewny, że dokona właściwego wyboru. Przeczytajcie, jak wybrać fotelik samochodowy!

Wybór fotelika samochodowego to jeden z najważniejszych zakupów, jakich dokonują młodzi rodzice. Długo zastanawiają się, jaki model wybrać, by ich dziecko było w aucie jak najbezpieczniejsze, a jednocześnie - by było mu po prostu wygodnie. Jak wybrać fotelik samochodowy i być ze swojej decyzji zadowolonym? Przedstawiamy 7 najważniejszych cech fotelików dla dziecka: jeśli zakupiony przez was produkt będzie je posiadał, najpewniej będziecie zadowoleni ze swojego wyboru.

1. Jak wybrać fotelik samochodowy: stabilność

Fotelik nie może się kiwać na boki ani przesuwać do przodu. Jeśli w waszym aucie są mocowania do bazy Isofix, warto przede wszystkim szukać fotelików z taką funkcją, bo są najbardziej stabilne. Jeśli nie macie mocowań Isofix, trzeba zwrócić uwagę, czy po ustawieniu fotelika i przypięciu go pasami zamontowany jest pewnie i stabilnie. Najlepiej wypróbować po kolei każde miejsce na tylnej kanapie.

2. Jak wybrać fotelik samochodowy: regulowane oparcie

Jak wybrać fotelik samochodowy? Dzieci ważące 9 kg to wciąż niemowlęta, dlatego powinny podróżować w pozycji niemal leżącej (maksymalnie pod kątem 45°). Nawet jeśli same już siedzą, utrzymywanie tej pozycji jest dużym wysiłkiem dla kręgosłupa. Dobrze, jeśli pozycję półleżącą może przyjąć też dziecko starsze, np. wtedy, gdy chce spać w czasie jazdy. Dlatego fotelik powinien mieć możliwość regulacji oparcia.

3. Jak wybrać fotelik samochodowy: boczne zabezpieczenia

Specjalne poduszki boczne, wypełnione pianką polistyrenową, pochłaniają energię uderzenia bocznego, zanim dotrze ona do dziecka, co sprawia, że  fotelik staje się o 25 procent bezpieczniejszy niż zwykły fotel. Odpowiednie wyłożenie siedziska i boczków specjalną pianką formowaną na gorąco zapewnia komfort podróżowania. Dziecko podczas jazdy  może wygodnie oprzeć się o boki i o zagłówek fotela.

4. Jak wybrać fotelik samochodowy: 5-punktowe pasy bezpieczeństwa

W razie gwałtownego hamowania albo innej niebezpiecznej sytuacji to dzięki nim dziecko nie wypadnie z fotelika. Muszą być regulowane, pięciopunktowe, przy czym zapięcie powinno być zabezpieczone tak, by dziecko samo go nie rozpięło. Pasy muszą też być szerokie na tyle, by podczas jazdy nie wrzynały się w ciało dziecka.

Zdaniem eksperta

Jak wybrać fotelik samochodowy - radzi Grzegorz Szymczak, ekspert firmy Coletto

Idąc z duchem czasu, a także spełniając rosnące wymagania konsumentów, producenci fotelików dziecięcych stosują coraz bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, jak choćby tłoki absorbujące siłę uderzenia czy dodatkowe wzmocnienia boczne SPS, które w razie kolizji pochłaniają energię uderzenia. Te elementy tłumiące stają się standardem wśród fotelików, bo ograniczają działanie sił bocznych. Rozwiązaniem coraz bardziej popularnym, również w Polsce, jest przewożenie dzieci tyłem do kierunku ruchu, co jest niewątpliwie najbezpieczniejszym sposobem podróżowania najmłodszych. Pamiętajmy zatem, aby jak najdłużej przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy ze względu na proporcję głowy w stosunku do reszty ciała, a także na słabo wykształcone kości i mięśnie odcinka szyjnego kręgosłupa.

5. Jak wybrać fotelik samochodowy: posiadanie certyfikatu i wyniki testów

Każdy fotelik sprzedawany w Polsce musi obowiązkowo mieć certyfikat homologacyjny. W naszym kraju obowiązuje równolegle kilka norm: ECE R44/03 lub ECE R44/04 oraz – wprowadzona w połowie 2013 roku – norma ECE R129 (I-SIZE). Ta ostatnia norma jest dużo bardziej rygorystyczna, bo fotelik, który ją posiada, musi spełniać więcej wymagań, m.in. pozytywnie
przejść test zderzenia bocznego, którego poprzednie normy nie wymagały. Informacje o tym, jaką normę spełnia dany model, umieszczane są na foteliku. Przed zakupem nowego fotelika warto też sprawdzić, jak wybrany model wypadł w testach zderzeniowych, przeprowadzanych przez niezależne od producentów instytuty badawcze, takie jak TNO, TÜV NORD, ADAC, OEAMTC, VTI czy NHTSA. Testy te stawiają fotelikom wyższe wymagania niż testy homologacyjne – produkty są badane nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale również łatwości montażu czy zawartości substancji szkodliwych.

6. Jak wybrać fotelik samochodowy: nowy pewniejszy niż używany

Modele sprzed kilku lat nie gwarantują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – materiał użyty w konstrukcji ma określoną datę ważności. Poza tym nowoczesne modele mają zabezpieczenia, których dawniej nie znano. Kupując fotelik używany, nie masz też pewności, czy nie brał on udziału w wypadku i czy nie ma uszkodzeń, których nie widać gołym okiem.

7. Jak wybrać fotelik samochodowy: wkładka w komplecie

Tak zwana wkładka wypełniająca lub redukcyjna zmniejsza nadmiar przestrzeni wokół dziecka, dzięki czemu dziecko siedzi komfortowo w dużym foteliku.

Jak wybrać fotelik samochodowy: o tym również pamiętaj

W 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodach. Najważniejsze jest teraz tzw. kryterium wzrostu – w foteliku samochodowym lub na podstawce muszą podróżować dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, nawet jeśli mają więcej niż 12 lat. Dla rodziców oznacza to konieczność wyboru fotelika, który posłuży nawet dziecku w wieku szkolnym. Coraz więcej osób wybiera więc modele typu 9–36 kg (grupa I, II, III), odpowiednie zarówno dla młodszego dziecka, jak i dla starszaka. Nie da się dobrze wybrać fotelika na oko – trzeba sprawdzić, czy model, który spełnia większość oczekiwań, pasuje do samochodu. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto też sprawdzić, czy wybrany model będzie komfortowy i bezpieczny.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2015-11-02
Ocena: 1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Coletto
Coletto
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.