Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać

2022-06-06 12:11

Jak wygląda kleszcz? Kleszcz to maleńki pasożyt z gromady pajęczaków. W jego ślinie mogą się znajdować wirusy, bakterie i pasożyty wywołujące groźne choroby. Zobacz, jak wygląda kleszcz i jakie są objawy ugryzienia przez kleszcza.

pieprzyk czy kleszcz
Autor: Getty Images

Kleszcz może wywołać wiele chorób odkleszczowych, niestety, łatwo go złapać. Kleszcze w skórze należy do nieprzyjemnych pamiątek – przyjemnych skądinąd – spacerów po lesie czy łące. Wbrew powszechnej opinii kleszcz nie spada z drzewa, ale czeka na swoją ofiarę wśród traw i liści – gdy ta się zbliży, błyskawicznie haczykami przednich odnóży zaczepia się o skórę lub ubranie.

A następnie wędruje po ciele ofiary, szukając najlepszego miejsca, gdzie może się wkłuć. Zwykle wybiera takie, gdzie skóra jest delikatna: pod kolanami, na brzuchu, w pachwinach, za uszami lub pod pośladkami. Zobacz, jak wygląda kleszcz, by łatwo namierzyć intruza!

Spis treści

  1. Jak wygląda kleszcz?
  2. Zobacz, jak wygląda kleszcz w naszej galerii
  3. Jak wygląda kleszcz w skórze?
  4. Kleszcze potrafią przeżyć w ubraniu
  5. Jak się uchronić przed atakiem kleszcza?

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcze należą do gromady pajęczaków i rzeczywiście przypominają pajączka. Osiągają niewielkie rozmiary: dorosłe samice mają długość około 3-4 mm, natomiast samce ok. 2,5 mm. W każdym stadium swojego rozwoju – larwy, nimfy i imago, czyli w formie dojrzałej – kleszcz musi przynajmniej raz wyssać krew kręgowca.

Narząd gębowy kleszcza przystosowany jest do ssania krwi i zaopatrzony w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela.

W Polsce możemy się spotkać z trzema rodzajami kleszczy: kleszcz pospolity występuje na terenie całej Polski, kleszcz łąkowy, spotykany najczęściej we Wschodniej Polsce i obrzeżek, który żeruje na gołębiach.

Czytaj: Ugryzienie kleszcza a ciąża – czy istnieje ryzyko wystąpienia boreliozy u dziecka?

Borelioza u dzieci. Przyczyny, objawy i leczenie boreliozy

Zobacz, jak wygląda kleszcz w naszej galerii

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Jak wygląda kleszcz w skórze?

Po każdym spacerze wierzchnie ubranie – peleryny, płaszcze, polary – powinniśmy dokładnie wytrzepać nad wanną. Następnie należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka i swoją, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których najchętniej przyczepia się kleszcz – pachwiny, brzuch, szyję, uszy, pępek.

Młode kleszcze mogą być niewidoczne gołym okiem, dlatego warto przeciągnąć dłonią po powierzchni skóry – może się zdarzyć, że wyczujemy pod palcami niewielkie zgrubienie. Starsze wyglądają ja brązowe wypukłe punkty o średnicy 1-3 mm.

Gdy okaże się, że dziecko ma kleszcza i nie jest on głęboko wkręcony – postarajmy się jak najszybciej wyciągnąć kleszcza.

Jeśli boimy się, że nie zrobimy tego dobrze, zabierzmy dziecko jak najszybciej do lekarza. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia groźną chorobą.

Ślina kleszcza wywołuje stan zapalny, który utrzymuje się tym dłużej im dłużej kleszcz pozostawał przyczepiony do skóry. Standardowo zaczerwienienie po ugryzienie kleszcza powinno zniknąć po 2-3 dniach. Jeśli nie znika lub – co gorsza – powiększa się, koniecznie należy się skonsultować z lekarzem.

Kleszcze potrafią przeżyć w ubraniu

Kleszcz najchętniej żeruje na zwierzętach, ale nie gardzi też ludzką krwią. Po ugryzieniu, które jest bezbolesne i niemal niewyczuwalne, kleszcz przyczepia się do ciała ofiary bardzo mocno. Nie sposób się go pozbyć, np. pod zwykłym prysznicem. Kleszcza trzeba usunąć pęsetą lub specjalnym urządzeniem do usuwania kleszczy (do kupienia w aptece).

Nie liczmy też, że pasożyty zaplątane w ubraniu zginą pod wpływem gorącej wody – kleszcze bez problemu przeżywają pranie.

Jak się uchronić przed atakiem kleszcza?

Wybierając się na spacer lub wycieczkę rowerową w miejsce, gdzie możemy natknąć się na kleszcze, postarajmy się zabezpieczyć siebie i dzieci przed pasożytem. Należy założyć nakrycie głowy oraz odzież przylegającą do ciała i ściśle osłaniającą jak największą jego powierzchnię, czyli bluzkę z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, pełne, kryjące buty.

Kleszcze preferują odzież bawełnianą, dlatego wszelkie ubrania z tkanin sztucznych, typu polar, mogą być rodzajem zabezpieczenia, ale niestety nie dającym stuprocentowej pewności, że pasożyt nie zaatakuje. Podczas spaceru staramy się poruszać środkiem ścieżki i omijamy krzewy, gęste zarośla i wysokie trawy.

Unikajmy siadania na pniach i zwalonych gałęziach drzew – mogą na nich być młode formy kleszczy (nimfy). Starajmy się chodzić na spacery w godzinach najmniejszej aktywności kleszczy, czyli po południu. Warto także spryskać skórę preparatami przeciwko kleszczom, tzw. repelentami.

Czytaj: Uwaga na nimfy kleszczy. Wyglądają jak pieprzyki, a są bardzo niebezpieczne

Borelioza w ciąży groźna dla dziecka? Konsekwencje boreliozy w ciąży

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

Pytanie 1 z 8
Czy to prawda, że kleszcze są aktywne tylko latem?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza