Kleszcz - JAK WYGLĄDA KLESZCZ i jakie są symptomy ukąszenia kleszcza

kleszcz objawy jak wyglada kleszcz i jakie sa symptomy ukaszenia kleszcza
fot.: photos.com

Jak wygląda kleszcz? Kleszcz to maleńki pasożyt z gromady pajęczaków. W ślinie kleszcza mogą się znajdować wirusy, bakterie i pasożyty wywołujące groźne choroby. Zobacz, jak wygląda kleszcz, jakie są objawy ugryzienia przez kleszcza i jak możesz uchronić dziecko i siebie przed kleszczem.

Kleszcz należy do nieprzyjemnych pamiątek – przyjemnych skądinąd – spacerów po lesie czy łące. Wbrew powszechnej opinii kleszcz nie spada z drzewa, ale czeka na swoją ofiarę wśród traw i liści – gdy ta się zbliży, błyskawicznie haczykami przednich odnóży zaczepia się o skórę lub ubranie. A następnie wędruje po ciele ofiary, szukając najlepszego miejsca, gdzie może się wkłuć. Zwykle wybiera takie, gdzie skóra jest delikatna: pod kolanami, na brzuchu, w pachwinach, za uszami lub pod pośladkami. Zobacz jak wygląda kleszcz, by łatwo namierzyć inruza!

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcze należą do gromady pajęczaków i rzeczywiście przypominają pajączka. Osiągają niewielkie rozmiary: dorosłe samice mają długość około 3-4 mm, natomiast samce ok. 2,5 mm. W każdym stadium swojego rozwoju – larwy, nimfy i imago, czyli w formie dojrzałej – kleszcz muszi przynajmniej raz wyssać krew kręgowca. Narząd gębowy kleszcza przystosowany jest do ssania krwi i zaopatrzony w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. W Polsce możemy się spotkać z trzema rodzajami kleszczy: kleszcz pospolity występuje na terenie całej Polski, kleszcz łąkowy, spotykany najczęściej we Wschodniej Polsce i obrzeżkami, które żerują na gołębiach.

Kleszcz w ciele u człowieka

Kleszcz najchętniej żeruje na zwierzętach, ale nie gardzi też ludzką krwią. Po ugryzieniu, które jest bezbolesne i niemal niewyczuwalne, kleszcz przyczepia się do ciała ofiary bardzo mocno. Nie sposób się go pozbyć, np. pod zwykłym prysznicem. Kleszcza trzeba usunąć pęsetą lub specjalnym urządzeniem do usuwania kleszczy (do kupienia w aptece).

Nie liczmy też, że pasożyty zaplątane w ubraniu zginą pod wpływem gorącej wody – kleszcze bez problemu przeżywają pranie. Wiesz już jak wygląda kleszcz? Sprawdź swoje pranie! Ślina kleszcza wywołuje stan zapalny, który utrzymuje się tym dłużej im dłużej kleszcz pozostawał przyczepiony do skóry. Standardowo zaczerwienienie po ugryzienie kleszcza powinno zniknąć po 2-3 dniach. Jeśli nie znika lub – co gorsza – powiększa się, koniecznie należy się skonsultować z lekarzem.

Jak wyglądają KLESZCZE

Kleszcze mają narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i zaopatrzony w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. W każdym stadium swojego rozwoju (larwa, nimfa i imago, czyli forma dojrzała) kleszcz musi raz wyssać krew kręgowca, aby móc się dalej rozwijać. Cykl rozwojowy jednego pokolenia kleszczy trwa średnio 2 lata.

Jak się uchronić przed atakiem kleszcza?

Wybierając się na spacer lub wycieczkę rowerową w miejsce, gdzie możemy natknąć się na kleszcze, postarajmy się zabezpieczyć siebie i dzieci przed pasożytem. Należy założyć nakrycie głowy oraz odzież przylegającą do ciała i ściśle osłaniającą jak największą jego powierzchnię, czyli bluzkę z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, pełne, kryjące buty.

Kleszcze preferują odzież bawełnianą, dlatego wszelkie ubrania z tkanin sztucznych, typu polar, mogą być rodzajem zabezpieczenia, ale niestety nie dającym stuprocentowej pewności, że pasożyt nie zaatakuje. Podczas spaceru staramy się poruszać środkiem ścieżki i omijamy krzewy, gęste zarośla i wysokie trawy. Unikamy siadania na pniach i zwalonych gałęziach drzew – mogą na nich być młode formy kleszczy (nimfy). Starajmy się chodzić na spacery w godzinach najmniejszej aktywności kleszczy, czyli po południu. Warto także spryskać skórę preparatami przeciwko kleszczom, tzw. repelentami.

Kleszcz – jak wygląda kleszcz w skórze?

Po każdym spacerze wierzchnie ubranie – peleryny, płaszcze, polary – powinniśmy dokładnie wytrzepać nad wanną. Następnie należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka i swoją, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których najchętniej przyczepia się kleszcz – pachwiny, brzuch, szyję, uszy, pępek.

Młode kleszcze mogą być niewidoczne gołym okiem, dlatego warto przeciągnąć dłonią po powierzchni skóry – może się zdarzyć, że wyczujemy pod palcami niewielkie zgrubienie. Gdy okaże się, że dziecko ma kleszcza i nie jest on głęboko wkręcony – postarajmy się jak najszybciej wyciągnąć kleszcza. Jeśli boimy się, że nie zrobimy tego dobrze, zabierzmy dziecko jak najszybciej do lekarza. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia groźną chorobą.

Uwaga na KLESZCZE! Roznoszą groźne choroby

Ukąszenie kleszcza – choć niemal niewyczuwalne – może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Pasożyty te bowiem przenoszą wiele groźnych chorób, m.in. kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Wzrost zachorowań na obie te choroby zaobserwować można zwykle w miesiącach letnich, kiedy częściej przebywamy na dworze i odwiedzamy miejsca, gdzie kleszcze żerują.

Polecamy wideo: jak usunąć kleszcza, jakie choroby przenoszą kleszcze

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą, która może mieć poważniejsze konsekwencje niż diagnozowana częściej borelioza. Jednocześnie kleszczowe zapalenie mózgu jest jedyną chorobą odkleszczową, na którą można się zaszczepić. O tym, jakie są jej objawy, jak przebiega i jak z nią walczyć, a także z ilu etapów składa się proces szczepienia opowiada dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego.

, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_2whtbem8/version/0', title: 'Jakie choroby przenoszą kleszcze?' }, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_4idgd2vy/version/0', title: 'Jak usunąć kleszcza?' }
Aktualizacja: 2017-07-24 Publikacja: 2017-05-23
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.