Wakacje na Mazurach z dziećmi. Gdzie warto pojechać? Najlepsze miejsca dla rodzin

2023-06-16 10:55

Mazury, w tym Pojezierze Ełckie to wymarzone miejsce na weekend, majówkę czy urlop z dzieckiem. Zasoby naturalne i kulturowe, jakimi dysponują Mazury, każdego roku przyciągają rzesze turystów. Mimo ogromnej popularności tego regionu, zachowały się jeszcze tereny, gdzie plaże są puste, możliwy jest kontakt z terenami nienaznaczonymi działalnością człowieka. Gdzie pojechać na Mazury z dzieckiem?

Mazury w magicznej odsłonie
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Gdzie na Mazury z dzieckiem?
  2. Mazury — miejsce dla dzieci
  3. Wakacje z dziećmi na Mazurach dla poszukiwaczy przygód
  4. Mazury - wypoczynek z dziećmi w Ełku
  5. Wakacyjna lekcja historii dla dziecka: Wilczy Szaniec
  6. Wakacje z dziećmi na Mazurach czy na Suwalszczyźnie?
  7. Naturalne dziedzictwo narodowe

Gdzie na Mazury z dzieckiem?

Wyjazd na Mazury to możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą, pływania łódkami, żaglówkami czy kajakami. Mazury kuszą również trasami spacerowymi i rowerowymi, oferują możliwość zwiedzania starych zamków czy obiektów z czasów II wojny światowej.

Wybierając się na Mazury, najlepiej jest nocować w Giżycku, Mikołajkach, Węgorzewie czy Ełku. Dostęp do jezior oferuje wiele miejscowości i miasteczek, w tym duże miasta — w Olsztynie jest ich aż 16!

Mazury — miejsce dla dzieci

Planując wyjazd nad jezioro na Mazury, dobrze jest wziąć pod uwagę różne możliwości spędzania wolnego czasu. W Mikołajkach czy Giżycku dzieci będą miały do dyspozycji wodę i piasek, ale również rowerki wodne, kajaki czy rejsy statkiem. W tych miasteczkach znajdują się także place zabaw, parki linowe, miasteczka westernowe, dzięki czemu to dobre miejsce nie tylko na wyjazd z niemowlakiem, ale i starszakiem. W bliskiej odległości znajdują się również zamki krzyżackie, które zdecydowanie warto zobaczyć ze starszym dzieckiem.

Jeśli szukamy ciszy i spokoju, planujemy wypoczywać nad wodą lub jeździć rowerami z dziećmi, powinniśmy wybrać się do mniejszych miejscowości. Często znajdziemy w nich też dodatkowe atrakcje, np. w miejscowości Okrągłe k. Giżycka znajduje się Mazurskie Zoo Safari, a w Spytkowie Muzeum Indian.

Wakacje z dziećmi na Mazurach dla poszukiwaczy przygód

Pojezierze Ełckie obejmuje rozległe malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Pagórkowata wyżyna z licznymi kompleksami leśnymi (Puszcza Borecka) podzielona jest wieloma jeziorami. Do największych z nich zalicza się Jezioro Rajgrodzkie (15,1 km²), Selmęt Wielki (12,6 km²) oraz Łaśmiady (8,8 km²).

Pojezierze Ełckie uznawane jest za jedyny w swoim rodzaju region turystyczny w Europie, bogaty w wyjątkowe walory przyrodnicze i turystyczne. Wszystko to razem sprawia, że jest to raj dla wędkarzy, entuzjastów przyrody oraz miłośników długich wędrówek pieszych, wypraw rowerowych, kajakowych i jachtowych. Poszukiwaczy prawdziwych przygód ucieszy bogata baza atrakcji turystycznych, z których do najciekawszych należą: Ełcka Kolej Wąskotorowa, legendarny Wilczy Szaniec, Święta Lipka, Klasztor Kamedułów w Wigrach oraz wiadukt w Stańczykach.

Czytaj: Pieniny z dzieckiem. Atrakcje i szlaki dla dzieci w Pieninach

Mazury - wypoczynek z dziećmi w Ełku

Być może niewielu z nas wie, że stolicą Mazur jest właśnie Ełk. Teren miasta leżącego nad Jeziorem Ełckim i rzeką Ełk zalicza się do Zielonych Płuc Polski. Niewątpliwie największą atrakcją jest urokliwe położenie miasta w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Niemniej atrakcyjne wydają się unikalne zabytki, z których najciekawsze to: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1847 roku, Cerkiew prawosławna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, Wieża Ciśnień z 1895 roku (z Muzeum „Kropli Wody”) czy secesyjne kamienice przy ulicy Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej. Amatorzy motoryzacji nie mogą odmówić sobie wizyty w Muzeum Zabytków Kolejnictwa oraz przejażdżki Ełcką Koleją Wąskotorową oficjalnie wpisaną do rejestru zabytków.

Wakacyjna lekcja historii dla dziecka: Wilczy Szaniec

Na mapie wędrówki magicznym szlakiem Pojezierza Ełckiego nie może zabraknąć Wilczego Szańca (miejscowość Gierłoż) - najsłynniejszego i najtajniejszego obiektu II Wojny Światowej. To właśnie tu miał miejsce słynny zamach na Adolfa Hitlera. Odwiedzający Wilczy Szaniec turyści mają możliwość zwiedzania kwater najważniejszych dowódców III Rzeszy, co niewątpliwie jest wielką gratką dla miłośników historii. Przedłużeniem historycznego szlaku jest wizyta w niewielkiej miejscowości Święta Lipka, znanej już od XV wieku. Obecnie jest miejscem licznych pielgrzymek oraz atrakcją dla wielbicieli sztuki barokowej. Zachowana niemal w nienaruszonym stanie bogata i różnorodna sztukateria zachwyca znawców sztuki. Turyści mogą podziwiać oryginalne rzeźby, malarstwo ścienne oraz niespotykane wyroby artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Niebywałą atrakcję stanowią  również organy z XVIII wieku. Piękny, bogato zdobiony prospekt organów należy do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie.

Wakacje z dziećmi na Mazurach czy na Suwalszczyźnie?

Będąc na Mazurach, warto odwiedzić również pobliską Suwalszczyznę, w tym Wigierski Park Narodowy oraz były klasztor Kamedułów, malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Zanim Władysław IV podarował dwór zakonowi kamedułów z podwarszawskich Bielan, była to myśliwska przystań. Na grubego zwierza polował tu Wielki Książę Litewski Witold i jego brat Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary i jego syn Zygmunt August. To właśnie tu Henryk Sienkiewicz kazał schronić się nieszczęśliwemu Michałowi Wołodyjowskiemu. Aktualnie kościół wraz z podziemnymi grobowcami udostępniony jest do zwiedzania. Duch historii prowadzi w pobliże wsi Stańczyki. Wśród uroczych pagórków i łąk rozpościera się potężny wiadukt stylizowany na styl rzymski. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, gdzie szczególnie widoczne są filary stylizowane na starożytne akwedukty w Pont du Gard. Stąd też nazwa — Akwedukty Puszczy Rominckiej.

Naturalne dziedzictwo narodowe

Bez wątpienia jest coś magicznego w urokliwych Mazurach. Niestety rozwój masowej turystyki zabija odwieczny koloryt tych miejsc. Coraz trudniej o spokojną, cichą i czystą przestrzeń nad pięknym jeziorem. Wykorzystując to, co pozostało, pamiętajmy, że jest to dziedzictwo, którego nie da się odbudować. Szacunek i odpowiednia dbałość o przyrodę jest gwarancją, że przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się przyrodą, w takim stopniu, jak my.

Czytaj: Beskid Żywiecki z dzieckiem. Atrakcje i szlaki w Beskidzie Żywieckim

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza