Piasek w oku: pierwsza pomoc w przypadku zaprószenia oka

piasek w oku pierwsza pomoc w przypadku zaproszenia piaskiem oka

Latem zaprószenie oczu piachem zdarza się plażowiczom dość często. Co robić, gdy ziarenka piasku dostaną się dziecku pod powiekę? Jak się go pozbyć? Pierwsza pomoc w przypadku zaprószenia oka.

Gdy ziarenka piasku dostaną się do oka, powodują ból, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie i światłowstręt. Jeśli ciało obce jest przyklejone do gałki ocznej, ale przesuwa się na jej powierzchni, sama możesz udzielić dziecku pierwszej pomocy. Jeśli jednak coś się wbiło w oko, konieczna jest pomoc lekarza. Jakie są zasady pierwszej pomocy w przypadku zaprószenia oka piaskiem?

Co robić w przypadku zaprószenia oka piaskiem?

  • Nie pozwól dziecku trzeć oczu
  • Zanim dotkniesz oka, starannie umyj ręce, najlepiej wodą z mydłem.
  • Złap za rzęsy i odchyl górną powiekę, pociągnij ją ku dolnej. Ułatwi to spływanie łez, które wypłuczą ziarnko piachu. Jeśli piasek nadal tkwi, przepłucz oczy dziecka ciepłym strumieniem wody.
  • Jeżeli to nie pomogło, sprawdź, pod którą powieką jest ziarnko piachu. Gdy jest pod dolną, odchyl ją i poproś, by dziecko patrzyło do góry, i usuń je zwilżonym rogiem chusteczki.
  • Jeśli znajduje się pod górną powieką, chwyć za rzęsy i odchyl (w tym czasie dziecko musi patrzeć w dół).

Jeśli i to nie przyniesie efektu, zaklej dziecku oko opatrunkiem, by powieka się nie poruszała, i szukaj pomocy lekarskiej.

źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2016-08-02 Publikacja: 2013-07-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.