Pierwsza komórka

2009-05-08 12:49

Tak, to już ten moment. Wasze dziecko jest już wystarczająco duże, aby otrzymać swój pierwszy telefon komórkowy. Wiecie jedno – ma być na kartę. Ale co dalej? Jaki model wybrać? Który będzie najodpowiedniejszy?

Pierwsza komórka
Autor: materiały prasowe

Po pierwsze, zdaniem rodziców to dobre narzędzie ułatwiające kontakt z pociechą, które dodatkowo umożliwia wezwanie pomocy w sytuacjach losowych. Drugi powód – znacznie mniej praktyczny – coraz więcej rówieśników posiada telefon, więc chcą zapobiec odrzuceniu dziecka przez kolegów w grupie – rodzice ulegają jego namowom. Według wyników badania „maluchy”, przeprowadzonego w 2008 roku przez Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC, 19 proc. dzieci w wieku 7-10 lat posiada telefon (w 2006 roku było to 13 proc.). Dzieje się tak z dwóch powodów.

Liczy się wyświetlacz

Jeśli już podejmiesz decyzję o zakupie, przy wyborze aparatu weź pod uwagę nie tylko swoje oczekiwania, ale również potrzeby jego przyszłego użytkownika. Pamiętaj, że dziecko powinno telefon polubić, a nie traktować go jak zło konieczne – jako tylko i wyłącznie narzędzie rodzicielskiej kontroli. Według wyników badania  „Maluchy” - wśród funkcji, na które najmłodsi zwracają największą uwagę, te związane z głównym przeznaczeniem telefonu komórkowego, czyli dzwonieniem i wysyłaniem wiadomości tekstowych, znajdują się na końcu listy. Najważniejszą cechą według 19 proc. dzieci jest kolorowy wyświetlacz w telefonie. Prawie tak samo ważna jest możliwość słuchania radia i plików mp3, marka telefonu (18 proc.), a także funkcja aparatu fotograficznego (17 proc.).

Edukacja przede wszystkim

Masz telefon i zestaw startowy, oczami wyobraźni widzisz jak młody skacze pod sufit z radości. Stop! Teraz stoisz przed o wiele ważniejszym zadaniem niż wybór odpowiedniego modelu. Musisz przedstawić swojemu dziecku dokładną instrukcję obsługi – i nie chodzi tu o instrukcję telefonu, ale zasady, których powinno przestrzegać, aby jego użytkowanie było mądre i bezpieczne.
- Dorośli, dając dziecku pierwszą komórkę, powinni zacząć od nauczenia go rozsądnego korzystania z telefonu – uważa Katarzyna Nowicka, przedstawiciel firmy CenterNet S.A., organizatora akcji Moja Pierwsza Komórka – Pomóc może im przy tym Fonio i jego instrukcja obsługi telefonu, czyli 8 podstawowych zasad jego użytkowania.

Strzeżonego…

Większość rodziców, by uniknąć bankructwa wybiera dla swoich pociech telefony na kartę. Warto podjąć także inne kroki w tym kierunku. Możesz ograniczyć listę numerów połączeń wychodzących, wybierając jedynie te, pod które dziecko będzie mogło dzwonić i blokując pozostałe. Uaktywnienie kodu zabezpieczającego połączenia wychodzące pozwoli zabezpieczyć telefon przed użytkowaniem go bez wiedzy i zgody właściciela. Dodatkowo warto zaprogramować w telefonie skrócone wybieranie najważniejszych numerów, czyli tych do najbliższych członków rodziny i np. numeru alarmowego 112. Kontakt do rodziców lub opiekunów powinien być także opisany międzynarodowym skrótem ICE (In case of emergency) – wpis taki wskazuje z kim należy się skontaktować w razie wypadku. Pokaż też dziecku, w jaki sposób może sprawdzić stan swojego konta, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zablokowane zostaną połączenia wychodzące.

Dobrze wiedzieć

Pomocny Fronio

Fonio to animowany bohater akcji edukacyjnej Moja Pierwsza Komórka, której celem jest rozpropagowanie zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego przez dzieci. W swojej instrukcji Fonio uwzględnił następujące zasady:

  1. Dzwoń i trzymaj telefon w bezpiecznym miejscu.
  2. Numer 112 może komuś uratować życie, używaj tylko w uzasadnionych sytuacjach.
  3. Są miejsca gdzie na telefon nie ma miejsca.
  4. Nie wygaduj się do zera.
  5. Zanim coś wciśniesz sprawdź co wciskasz.
  6. Telefon to nie kumpel. Przyjaźnij się z ludźmi.
  7. Nie odpisuj nieznajomym.
  8. Twoja komórka to Twoja rozmowa – nie wszyscy wokół muszą ją słyszeć.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza