Początek roku szkolnego: jak zorganizować sobie czas?

podreczniki do szkoly
Początek roku szkolnego to ważny moment dla dzieci i ich rodziców.

Gdy dziecko pierwszy raz idzie do szkoły, jest to wielki przełom dla niego i rodziców. Jak przygotować się do roku szkolnego, by gładko przejść od beztroski do obowiązków? Jak wdrożyć siebie i dziecko do nowego rozkładu dnia?

Nawet jeśli dziecko nie idzie do szkoły po raz pierwszy, jest to dla niego zmiana, która może wiązać się ze stresem. Być może zmienia szkołę lub klasę i nie wie, czego się spodziewać, a jeśli nie, to może pojawią się nowi nauczyciele, nowi koledzy i większe wymagania. Warto ułatwić sobie ten czas, by początek roku szkolnego nie był powodem buntu i stresu u dziecka. Jak to zrobić?

>> Jak sobie poradzić w pierwszym dniu roku (przed)szkolnego?

Początek roku szkolnego: ważne odpowiednie przygotowanie

Przede wszystkim upewnij się, że ani ciebie, ani dziecka nie będą stresować niezałatwione sprawy. Koniecznie sprawdź, czy dziecko ma wszystkie potrzebne rzeczy: wyprawkę oraz podręczniki, przygotowane biurko do nauki, krzesło, lampkę. Aby łagodniej przejść zmianę, zaplanujcie wakacje tak, by nie wracać z wyjazdu na dzień przed rokiem szkolnym.

To czas na wdrożenie się do nowego planu dnia – przygotuj dziecko na to, niech kładzie się i wstaje wcześniej. Dziecko w wieku 3-6 lat potrzebuje 10,5-12 godzin snu na dobę, dziecko od 7 do 12 lat – 9-10,5 godziny snu. Jeśli jest go za mało, będzie mieć problemy z koncentracją i pojawią się problemy z nauką. Wieczorem przed pójściem do szkoły warto wszystko przygotować: spakować tornister, naszykować ubrania (wcześniej sprawdź prognozę pogody), zaplanować śniadanie i upewnić się, czy nie brakuje jakiegoś składnika (można też wstępnie przygotować je wcześniej). Ustal z dzieckiem, co chce jeść w szkole jako drugie śniadanie. Po szkole dziecko wymaga, by poświęcić mu nieco czasu, pomóc w odrabianiu lekcji, pakowaniu na następny dzień.

>> Na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

Rozmawiaj z dzieckiem

W natłoku spraw organizacyjnych nie zapominaj o emocjach i przeżyciach dziecka. Interesuj się nie tylko tym, co jest zadane, ale pytaj też, co się wydarzyło w szkole, co dziecko przeżyło, jak się czuje, co mu się podoba. Pamiętaj, że rok szkolny to nie tylko nauka – dziecko musi mieć czas na „nicnierobienie”, weekendy spędzajcie na wspólnym wypoczynku, dbaj też, by pociecha spędzała czas z rówieśnikami.

Nie przegap

źródło: Mjakmama24.pl Aktualizacja: 2016-09-01 Publikacja: 2016-09-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.