Przewożenie dziecka w samochodzie - zasady bezpiecznej jazdy z dzieckiem

2012-10-11 17:45

Nie tylko fotelik samochodowy wpływa na to, jak bezpieczne jest dziecko w samochodzie. Oto ważne zasady, których trzeba przestrzegać podczas przewożenia dziecka w samochodzie. Poznaj zasady bezpiecznej jazdy z dzieckiem!

Fotelik samochodowy
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Nowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych
  2. Certyfikaty i wyniki testów fotelików samochodowych
  3. Polecamy wideo: Zalety montażu fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy

  • Gdy podczas przewożenia dziecka siedzisz z tyłu, obok malca, zawsze miej zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli auto gwałtownie zahamuje, nie przygnieciesz dziecka swoim ciężarem. Zapinanie pasów przez osoby siedzące z tyłu jest zresztą twoim obowiązkiem, co regpuje kodeks drogowy.
  • Podczas jazdy nigdy nie wyjmuj dziecka z fotelika samochodowego. Jeśli jest głodne albo trzeba je przewinąć, zatrzymajcie się na parkingu.
  • Nie kładź niczego na tylnej półce auta – żadnych książek, map, dodatkowych akcesoriów niezbędnych podczas podróży. Podczas gwałtownego hamowania wszystko poleci do przodu z dużą prędkością i może zrobić krzywdę dziecku (albo tobie lub kierowcy). Przedmioty ciężkie albo z ostrymi krawędziami schowaj do bagażnika albo odpowiednio zabezpiecz (np. włóż do torby i ustaw ją z tyłu, pod siedzeniem).
  • Jeśli jeździsz sama z malcem, zamontuj w aucie dodatkowe lusterko służące do obserwacji dziecka leżącego z tyłu w foteliku – można je kupić w sklepach z artykułami dla niemowląt.
  • Nigdy nie wyjmuj malca przez drzwi od strony jezdni, nawet jeśli fotelik stoi tuż przy nich. Bezpieczniej będzie, jeśli wejdziesz do auta z tyłu i przesuniesz fotelik tak, by dało się go wyjąć przez drzwi znajdujące się od strony chodnika.
  • Na parkingu, np. przed supermarketem, nie stawiaj fotelika na ziemi – kierowcy innych aut mogą go nie zauważyć.
  • Zabezpiecz drzwi, by malec nie otworzył ich od środka – służy do tego specjalna blokada, fabrycznie montowana w zamku auta (nowsze modele mają ją w standardzie).
  • Nigdy nie zostawiaj maluszka samego w samochodzie nawet na chwilę – zwłaszcza wtedy, kiedy na dworze jest upalnie albo bardzo zimno.
  • Czy na pewno znasz zasady przewożenia dziecka w samochodzie? Sprawdź się, rozwiąż nasz test!

    Nowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych

    W 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dziecka w samochodzie. Najważniejsze jest teraz tzw. kryterium wzrostu – w foteliku samochodowym lub na podstawce muszą podróżować dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, nawet jeśli mają więcej niż 12 lat. Dla rodziców oznacza to konieczność wyboru fotelika, który posłuży nawet dziecku w wieku szkolnym. Coraz więcej osób wybiera więc modele typu 9–36 kg (grupa I, II, III), odpowiednie zarówno dla malucha, jak i dla starszaka. Nie da się dobrze wybrać fotelika na oko – trzeba sprawdzić, czy model, który spełnia większość oczekiwań, pasuje do samochodu. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto też sprawdzić, czy wybrany model będzie komfortowy i bezpieczny.

    Dziecko w aucie. Nowe zasady przewozu dzieci w fotelikach samochodowych

    Certyfikaty i wyniki testów fotelików samochodowych

    Każdy fotelik sprzedawany w Polsce musi obowiązkowo mieć certyfikat homologacyjny. W naszym kraju obowiązuje równolegle kilka norm: ECE R44/03 lub ECE R44/04 oraz – wprowadzona w połowie 2013 roku – norma ECE R129 (I-SIZE). Ta ostatnia norma jest dużo bardziej rygorystyczna, bo fotelik, który ją posiada, musi spełniać więcej wymagań, m.in. pozytywnie przejść test zderzenia bocznego, którego poprzednie normy nie wymagały.

    Informacje o tym, jaką normę spełnia dany model, umieszczane są na foteliku. Przed zakupem nowego fotelika warto też sprawdzić, jak wybrany model wypadł w testach zderzeniowych, przeprowadzanych przez niezależne od producentów instytuty badawcze, takie jak TNO, TÜV NORD, ADAC, OEAMTC, VTI czy NHTSA. Testy te stawiają fotelikom wyższe wymagania niż testy homologacyjne – produkty są badane nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale również łatwości montażu czy zawartości substancji szkodliwych.

    Polecamy wideo: Zalety montażu fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy

    miesięcznik "M jak mama"
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza