Ranking spacerówek: wybieramy najlepszy wózek dla dziecka

spacerowka

Spacerówka może posłużyć wam posłużyć nawet przez dwa, trzy lata. Jak wybrać spacerówkę odpowiednio do wieku i potrzeb dziecka? Oto ranking spacerówek.

Spacerówki, czyli modele bez osobnej gondoli, to olbrzymia kategoria. Tak samo jak wśród wózków dziecięcych wielofunkcyjnych są różne modele spacerówek, o różnych parametrach, a nawet przeznaczeniu. I tak samo jak wszystkie artykuły dziecięce muszą nie tylko się podobać, ale przede wszystkim spacerówki muszą być bezpieczne i wygodne dla dziecka, lekkie, zwrotne i odpowiednio dopasowane. Inne wózki spacerowe są dla dzieci, które właśnie zaczęły siadać, jeszcze inne dla tych, które sprawnie chodzą. Osobną grupą są spacerówki dopuszczone do użytku dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Czym się różnią i na co zwrócić uwagę na zakupach spacerówki?

>> Jak dbać o wózek dziecięcy, zeby długo służył?

Ranking spacerówek: spacerówki z oparciem rozkładanym do pozycji leżącej

Zdecydowana większość takich spacerówek przeznaczona jest dla niemowląt, które samodzielnie siedzą. Wózki dla dziecka mają siedzisko z możliwością regulacji pozycji – często nawet rozłożenia do pozycji poziomej, a także pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i barierkę. Większość takich wózków spacerowych nie jest przeznaczona do wożenia noworodków i niemowląt, które nie potrafią same usiąść – chyba że można do nich dokupić i wpiąć tzw. miękką gondolę, która przypomina płaskie nosidło z rączkami do przenoszenia i śpiworkiem w komplecie. Boki takiej gondoli nie są tak twarde jak w przypadku gondoli klasycznej, ale również są usztywnione. Dno jest sztywne i płaskie, twarde jak w klasycznej gondoli – można na nim dodatkowo ułożyć niemowlęcy materacyk, jeśli nie ma go w komplecie. Kupując spacerówkę tego typu, warto zwrócić uwagę nie tylko na sterowność wózka, wielkość kół, ich rozstaw, ilość akcesoriów, ale też na wymiary miejsca do siedzenia i leżenia. Im więcej przestrzeni wokół dziecka, tym większa szansa, że wózek dłużej posłuży. Trzeba też zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie wózka, dopuszczane przez producenta (najczęściej jest to 15 kg).

>> Jak kupić wózek na lata?

Ranking spacerówek: spacerówka dla niemowląt poniżej 6. miesiąca życia

To modele spacerówek z siedziskiem, które przystosowane jest dla najmniejszych niemowląt. Normy dla wózków spacerowych tego typu mówią, że kąt rozwarcia pomiędzy siedziskiem a oparciem musi mieć co najmniej 150˚, a siedzisko musi mieć system szelek bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę podczas zakupów spacerówki? Przede wszystkim na to, jak rozkłada się oparcie (czy rzeczywiście na płasko) i czy jest sztywne, ale na tyle miękkie, że dziecku będzie w nim wygodnie. Ważne jest zwłaszcza to, czy maluszek nie będzie uciskany przez żaden z elementów stelaża. Liczy się także przestronność. W standardowej gondoli miejsca jest tyle, by dziecko miało swobodę ruchów. W spacerówce rozłożonej do pozycji leżącej musi być go równie dużo. Koła powinny być dobrze amortyzowane, a dno nie może być tuż przy ziemi. Jeśli producent deklaruje, że wózek inny niż gondola nadaje się dla noworodka, warto sprawdzić, czy ma na to dowody, np. pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

>> Dlaczego wózek głęboki to najlepsze rozwiązanie dla niemowlaka?

Ranking spacerówek: spacerówka dla komfortu i bezpieczeństwa

Jeśli będziesz przewozić spacerówkę w bagażniku auta, sprawdź, czy upatrzony model spacerówki zmieści się do środka. Ważna jest też szerokość siedziska (im szersze, tym lepsze – minimum to 30 cm). Sprawdź też wagę wózka – lżejszym łatwiej manewrować i wnosić go po schodach. Z tego powodu bardziej praktyczne są wózki ze stelażem z aluminium. Upewnij się też, że pasy mają możliwość regulacji, bo tylko wtedy będzie można je dopasować do rosnącego dziecka. Warto również sprawdzić, czy wózek łatwo się składa, a popchnięty nie zjeżdża na boki i się nie przewraca.

>> Akcesoria i gadżety do wózka. Co warto kupić?

Ranking spacerówek: spacerówki parasolki

Parasolki to modele spacerówek typowe dla dzieci, które wolą poznawać świat na własnych nogach. Mają nieusztywniane plecy i często brak możliwości rozłożenia do pozycji poziomej, co w zasadzie dyskwalifikuje je jako wózek dla dziecka, które dopiero co nauczyło się siadać. Często są nazywane „parasolkami” ze względu na sposób składania. Standardowe wyposażenie „parasolek” to pasy bezpieczeństwa (trzy- albo pięciopunktowe) i pas tworzywa, który siedzącemu w wózku dziecku służy za podnóżek. „Parasolki” mają też dość płytkie budki – nie na tyle duże, by móc szczelnie osłonić małe dziecko przed słońcem czy wiatrem.

Aktualizacja: 2016-08-07 Publikacja: 2013-05-06
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.