Wakacje z dzieckiem - bądź gotowa na różne ewentualności!

WAKACJE Z DZIECKIEM jak przygotowac dziecko do podrozy
fot.: photos.com
Jak przygotować się do podróży z małym dzieckiem?

Nie ma się co oszukiwać, planując wakacje z dzieckiem, trzeba być gotowym na różne ewentualności. Zmiana klimatu, miejsca, klimatyzacja... to wszystko może odbić się na samopoczuciu dziecka. Dodatkowo, warto być gotowym na to, że różne czynności będziemy musieli wykonywać w mało sprzyjających warunkach, np. przewijanie. Zobacz, jak się przygotować na wakacje z dzieckiem. 

Pierwsze wakacje z dzieckiem nie będą wyglądały tak jak wtedy, gdy jeździliście na nie tylko we dwójkę, ale to nie znaczy, że będą mniej udane. Ważne jest odpowiednie przygotowanie się do takiej wyprawy. Trzeba przewidzieć każdą sytuację i być gotowym na różne ewentualności.

Wakacje z niemowlakiem: kiedy wyruszyć w pierwszą podróż?

Rodzice często długo odkładają wspólne wyjazdy z niemowlęciem, obawiając się, że zbyt wczesne wojażowanie może mu zaszkodzić, a im przysporzyć wielu trudności. To nie do końca prawda. Oczywiście nie ma sensu wyruszać w dalekie podróże z noworodkiem, ale 2-3-miesięczny niemowlak już spokojnie może na swoją pierwszą wyprawę wyruszyć. Sprawa będzie tym łatwiejsza, że niemowlak wymaga znacznie mniej uwagi niż starsze dzieci. Wakacje z niemowlakiem wymagają od rodziców znacznie mniejszego zaangażowania energii i przygotowywania atrakcji. Niemowlę często śpi, a w przerwach je. Jeśli jest karmione piersią, nie trzeba nawet przygotowywać dla niego specjalnych posiłków. Niemowlę nie będzie próbowało samodzielnie zwiedzać ani zażywać morskich kąpieli.

Dobrze wiedzieć

O czym trzeba pamiętać przed podróżą z niemowlakiem?

 • fotelik samochodowy, jeśli będziecie podróżować samochodem. Co dwie godziny trzeba robić postoje i wyjmować dziecko z fotelika, ponieważ dłuższe przebywanie w pozycji półleżącej obciąża kręgosłup malca.
 • specjalny podkład po przewijania - da nam to możliwość przewinięcia dziecka w różnych, nawet tych niesprzyjających okolicznościach np. w samochodzie, czy w toalecie na stacji benzynownej
 • sprzęt do kąpieli dziecka: leżaczek z materiału, wiaderko do kąpieli, a gdy dziecko już siedzi – krzesełko do kąpieli. Możesz zdecydować się też na składaną lub nadmuchiwaną wanienkę.
 • odpowiednia ilość ubranek na każdą pogodę. Jeśli w miejscu, do którego jedziecie, będziecie mieć do dyspozycji pralkę, możesz wziąć ich mniej.
 • sprzęt do przenoszenia dziecka: jeśli jedziecie w góry lub nad morze, zamiast wózka lepiej wziąć chustę lub nosidełko, spacery będą znacznie wygodniejsze.
 • składane łóżeczko lub torba, która po rozłożeniu zmienia się w łóżeczko.
 • aspirator do oczyszczania nosa dziecka - w czasie wyjazdów, kiedy działa klimatyzacja i zmienia się klimat, łatwo jest złapać katar. Ta dolegliwość może wam skuteczne popsuć wakacyjny wyjazd. Do apteczki warto zabrać specjalny aspirator do oczyszczania nosa
 • akcesoria do karmienia: mieszankę, butelki, smoczki, podgrzewacz do butelek, opakowanie termiczne, preparat do sterylizacji. Jeśli dziecko jest na etapie rozszerzania diety, weź dania w słoiczkach na kilka dni.
 • zapas pieluszek i chusteczek nawilżanych – jeśli nie ma pewności, że w miejscu, do którego jedziecie będą te, których używa dziecko. Pamiętaj o pieluchach do pływania i  macie do przewijania.
 • krem z filtrem SPF 50 i inne kosmetyki dla dziecka.
 • niezbędne leki dla dziecka, środki opatrunkowe, woda utleniona, preparat chroniący przed owadami i na ukąszenia, termometr, leki na biegunkę, probiotyk, preparat nawadniający, leki na gorączkę, żel na ząbkowanie.
 • jeśli dziecko ma częste biegunki, alergię, niedawno brało antybiotyki, przeprowadź kurację probiotykiem. Przez 3 tygodnie przed wyjazdem trzeba dodawać do posiłków dziecka dobre bakterie. To wzmocni układ pokarmowy malca.

Nie przegap

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2017-04-21 Publikacja: 2017-05-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.