Jak na seks po porodzie wpływa poród z mężem?

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Poród z mężem – ryzyko dla związku?

Poród z partnerem ma wiele zalet, ale pojawiają się też głosy, że niesie ze sobą duże ryzyko: mężczyzna może zniechęcić się do seksu. Czy faktycznie poród z mężem ma negatywny wpływ na seks po porodzie i może zrujnować wasze życie seksualne, a nawet, jak twierdzą niektórzy, doprowadzić do rozwodu? Czy obecność ojca przy narodzinach dziecka może mieć wpływ na jego późniejsze problemy seksualne? I czy warto ryzykować?

Wiele mówi się i pisze o pozytywnych stronach, jakie ma poród z partnerem, ale dużo mniej chętnie poruszana jest druga strona tego medalu tj. seks po porodzie rodzinnym i problemy seksualne czyli ryzyko, jakie może ze sobą nieść uczestnictwo mężczyzny w dość krwawym jak wiadomo, akcie narodzin. Coraz więcej kobiet w Polsce rodzi razem z mężem lub partnerem. Są szpitale, w których większość, bo aż 80 proc. porodów to porody rodzinne.  obserwacji lekarzy i położnych wynika, że obecność męża zmniejsza stres i lęk u kobiety, dzięki czemu rodzi ona szybciej i łatwiej, mniej stosuje się wtedy środków przeciwbólowych, mniej jest ingerencji medycznych. Dominuje też przekonanie, że wspólne przeżycie porodu zbliża małżonków emocjonalnie, cementując związek.

Poród z partnerem uniemożliwia seks po porodzie?

Nic więc dziwnego, że podana przez PAP w marcu br. informacja z Włoch, jakoby poród rodzinny przyczyniał się do rozwodu, wywołał żywe dyskusje. Dr Claudio Giorlandino, przewodniczący stowarzyszenia SIDIP (zrzeszającego włoskich ginekologów i specjalistów medycyny prenatalnej), oświadczył, że SIDIP przepytało 310 par, którym 10 lat temu urodziło się dziecko, i okazało się, że w tych rejonach Włoch, gdzie znacznie wyższy jest odsetek porodów rodzinnych, częściej dochodzi do separacji lub rozwodu.

Nie ma tu prostej, gotowej odpowiedzi, a uogólnienia są niewiele warte. Jeśli oboje partnerzy podjęli już taką decyzję, oboje tego chcą i przygotowują się do porodu, to takie rewelacje absolutnie nie powinny ich zniechęcać. I wierzę, że nie zniechęcą. Ale pamiętajmy, że i kobiety, i mężczyźni są różni, a przede wszystkim różne są modele związku, charakter łączących parę więzi – to wszystko trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Dr Adam Sipiński, ginekolog i seksuolog, który prowadzi porody rodzinne od 25 lat, jest przekonany, że mają one sens i przynoszą obojgu partnerom wiele dobrego, o ile spełnione są pewne warunki.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Adam Sipiński
dr n. med. Adam Sipiński

Śląski Uniwersytet Medyczny; przewodniczący Komisji Naukowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej

specjalista ginekologii, położnictwa i seksuologii

Prowadzę porody rodzinne już od 25 lat i jestem przekonany, że taki poród może przynieść efekty zarówno bardzo dobre, jak i negatywne. Bardzo ważna jest tu rola lekarza ginekologa, który powinien wcześniej porozmawiać z małżonkami, czego oni oczekują po wspólnym przeżyciu tego wydarzenia, jakie zadania przed sobą stawiają. Jeśli jest między nimi silna więź emocjonalna, gdy mężczyzna jest dojrzały, ma predyspozycje psychiczne,

lekarz powinien zalecić zajęcia w szkole rodzenia, które przygotowują do wspólnego porodu. Byłem wielokrotnie świadkiem wielkich wzruszeń i męskich łez na sali porodowej.
Poród to dla wielu mężczyzn silne pozytywne przeżycie i jestem przekonany, że scala związek emocjonalnie. Oczywiście, inaczej to wygląda, gdy mąż nie jest przygotowany i nie angażuje się w poród, tylko biernie się mu przygląda. Taka obecność nie ma sensu i tylko przeszkadza. Ale twierdzenia, że poród rodzinny ma negatywny wpływ na późniejsze pożycie seksualne pary, to kompletna bzdura. Niektórzy powołują się na jakieś badania – są to jednak spekulacje. Interesowałem się tym, sprawdzałem w literaturze światowej i nie trafiłem na rzetelnie przeprowadzone badania naukowe, które pozwalałyby wyciągać takie wnioski. Takich badań po prostu nie było.
Niestety, zdarza się dość często, że mężczyźni nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji życiowej. Kiedy pojawia się dziecko, mężczyzna czuje się odsunięty, drugoplanowy, nie jest w centrum uwagi swojej żony. Pogarsza to relacje seksualne, które i tak są utrudnione z powodu zmian poporodowych i karmienia piersią. Kiedy pogarszają się relacje w rodzinie, winą obarcza się wspólne odbywanie porodu. Bezpośrednią przyczyną nie jest jednak sama obecność przy porodzie.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.