Choinka prawdziwa czy sztuczna? Bezpieczna choinka dla małego dziecka

2021-11-25 14:31

Choinka prawdziwa czy sztuczna? To dylemat wielu z nas. Z punktu widzenia mamy, sztuczna choinka wydaje się praktyczniejsza i bezpieczniejsza. Ale nie pachnie tak, jak ta prawdziwa, z lasu. Jaką wiec choinkę wybrać - prawdziwą czy sztuczną?

Choinka na Boże Narodzenie: prawdziwa czy sztuczna?
Autor: Getty images Choinka na Boże Narodzenie: prawdziwa czy sztuczna?

Boże Narodzenie bez świątecznego drzewka trudno sobie wyobrazić. Ale jaką choinkę wybrać: sztuczną czy prawdziwą, gdy w domu jest malutkie dziecko?

Spis treści

  1. Prawdziwa czy sztuczna - która choinka jest lepsza?
  2. Bezpieczna choinka dla dziecka - rady dla rodziców
  3. Jaki gatunek drzewka wybrać?
Jak nie zwariować w święta w ciąży lub z małym dzieckiem?

Prawdziwa czy sztuczna - która choinka jest lepsza?

Z punktu widzenia wygody sztuczna choinka jest lepsza, ponieważ nie trzeba sprzątać igieł. Pokusa jest tym większa, że sztuczne choinki coraz bardziej przypominają żywe drzewka. Jest też bezpieczniejsza - jeśli malec chwyci za gałązkę i przewróci na siebie choinkę, to ta plastikowa nie zrobi mu krzywdy, bo jest lekka, w przeciwieństwie do ciężkiego prawdziwego drzewka. 

Ale prawdziwa choinka jest zdrowsza, bo wydziela korzystnie działające olejki eteryczne. I to wcale nie jest prawda, że kupując prawdziwą choinkę, dokładamy się do niszczenia lasów, bo prawdziwa choinka w domu to o jedno drzewo mniej w puszczy - w sprzedaży są wyłącznie drzewka ze specjalnych hodowli.

Dyskutować też można o tym, która choinka - prawdziwa czy sztuczna - jest bardziej ekologiczna: jedni mówią, że sztuczna choinka zaśmieca środowisko (plastik rozkłada się setki lat), inni, że trzeba chronić drzewa, nawet te sadzone specjalnie na sprzedaż. 

Ale przecież zamiast ściętej choinki, można kupić taką w doniczce, z nieuszkodzoną bryłą korzeniową – można ją będzie wiosną wsadzić do ziemi w ogródku swoim czy znajomych.

Czytaj również: Jak zrobić choinkę z papieru? Zrób to sam, krok po kroku [WIDEO]

Wigilia i Boże Narodzenie: 6 rad, jak przetrwać święta w ciąży

Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Bezpieczna choinka dla dziecka - rady dla rodziców

Jeśli masz w domu malutkie dziecko, które właśnie zaczyna raczkować, lepiej nie kupuj prawdziwej choinki. Nawet z jodły, która uchodzi za drzewko długo stojące, może spaść jakaś igła, którą malec może podnieść z ziemi i włożyć do buzi. 

Dlatego dopóki w domu jest niemowlę, postaw na sztuczne drzewko. Ale pamiętaj, że każda choinka, nawet sztuczna, musi być zabezpieczona przed malutkim dzieckiem. Jak to zrobić?

  • Kup małe drzewko - będzie lżejsze - jeśli malec jena siebie zrzuci, nie zrobi mu krzywdy
  • Postaw choinkę wysoko - sztuczne drzewko, nie gubiące igieł, stojące na szafce lub stołku, do którego malec nie dosięgnie, nie jest dla niego zagrożeniem.
  • Jeśli choinka musi stać na ziemi, koniecznie przyczep ją do czegoś - do ściany, ciężkiej szafy itd., aby nie przewróciła się na dziecko. 
  • Jeśli masz możliwość odgrodź ją od dziecka - w sklepach można kupić specjalne płotki-barierki, które można dowolnie montować.
  • Na drzewku zawieś tylko bombki plastikowe, które nie stłuką się, nawet jak spadną na ziemię. Zawieszaj wysoko, poza dostępem małych rączek. 
  • Zrezygnuj z lampek elektrycznych - kable i przedłużacze lezące na ziemi mogą być dla małego dziecka niebezpieczne.

Jaki gatunek drzewka wybrać?

Jeśli zdecydowałaś się na prawdziwe drzewko, zastanów się, jakie kupić. Sosna, świerk czy jodła? Dokonując wyboru choinki, warto wziąć pod uwagę aromaterapeutyczne właściwości drzew iglastych.

  • Olejek sosnowy ma działanie pobudzające i wzmacniające; z żywicy sosny produkuje się terpentynę – pomocną przy bólach reumatycznych i w katarze, zaś pączki sosny wchodzą w skład łagodzącego kaszel syropu piniowego.
  • Olejek świerkowy działa odprężająco, łagodzi napięcie mięśni i wycisza.
  • Wyjątkowe właściwości ma olejek jodłowy, wykorzystywany w odkażających gardło aerozolach oraz w rozgrzewających maściach i balsamach. Z jodły syberyjskiej pozyskiwany jest olejek pichtowy. Zwalcza grzyby, bakterie i wirusy, znajduje zastosowanie w leczeniu kataru oraz nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi też bóle głowy o podłożu migrenowym.

Czytaj również: Zabezpieczenia przed dziećmi: gadżety do domu, które się sprawdzą

Jak zapewnić bezpieczeństwo raczkującemu dziecku?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza