Czym jest adwent: jak długo trwa, symbole adwentu i adwentowe tradycje

Czym jest adwent
fot.: Thinkstock
Czym jest adwent? To radosny czas oczekiwania na narodziny Chrystusa, który trwa około czterech tygodni.

Czym jest adwent, bardzo ważny czas dla wszystkich katolików i jakie są z nim związane zwyczaje i tradycje? Kiedy dokładnie obchodzimy adwent? Poznajcie odpowiedzi na te wszystkie pytania!

Święta Bożego Narodzenia Polacy, i nie tylko, darzą szczególnym uwielbieniem. To czas, któremu towarzyszy ciepła, rodzinna atmosfera, pełen spotkań z bliskimi i oczywiście prezentów. Przede wszystkim jednak to bardzo ważny okres dla wszystkich katolików, którzy cieszą się z narodzin Chrystusa. Nie mniej ważny, z liturgicznego punktu widzenia, jest czas poprzedzający Boże Narodzenie, czyli adwent. Przeczytajcie, czym jest adwent i jakie zwyczaje i tradycje się z nim wiążą. Dowiedzcie się również, jak długo go obchodzimy.

Przeczytaj również: Przygotowania do świąt - jak zaplanować sobie pracę, by ze wszystkim zdążyć?

Czym jest adwent: jak długo trwa adwent?

Czym jest adwent? To czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery tygodnie przed 25 grudnia. Dniem, w którym ten okres się rozpoczyna, jest zawsze niedziela. Każdego roku więc czas jego trwania jest różny - od 23 do 28 dni. Adwent oznacza również początek roku w katolickim kalendarzu i ma być modlitewnym przygotowaniem katolików na radosny czas świętowania narodzin Boga - Chrystusa. Warto dodać, że sam wyraz "adwent" pochodzi od łacińskiego "adventus", czyli "przyjście". Pierwsze ślady obchodzenia adwentu datuje się na IV wiek naszej ery. W kościele katolickim podkreśla się, że adwent ma być oczekiwaniem pełnym radości, mimo to tej radości ma towarzyszyć asceza. To bowiem również czas pokutny - stąd fioletowe szaty liturgiczne księży. W tym czasie Kościół katolicki zaleca również rezygnację z udziału w hucznych imprezach.

Przeczytaj również: Dekoracje na jasełka w przedszkolu: jak je wykonać?

Czym jest adwent: adwentowe tradycje

Czym jest adwent? Roraty

Czym jest adwent? Również czasem, z którym wiążą się wyjątkowe tradycje. Najważniejszą z nich są roraty. Roraty to specjalna msza święta, odprawiana ku czci Maryi. Jest niejako upamiętnieniem momentu zwiastowania - gdy archanioł Gabriel ogłosił Maryi, że zostanie matką Syna Bożego, a ona wyraziła na to zgodę. Nazwa "roraty" pochodzi z księgi Izajasza, tak też brzmią pierwsze słowa pieśni, która rozpoczyna każdą mszę adwentową - "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę, niebiosa". Warto dodać, że msza święta roratnia jest odprawiana w każdy dzień powszedni adwentu i zgodnie z tradycją odprawia się ją rano. Według polskich źródeł, roraty odprawiano w naszym kraju już w XIII wieku i brali w nich udział przedstawiciele wszystkich stanów, również królowe i królowie.

Czym jest adwent? "Roratka"

W czasie mszy świętej roratniej zapala się również specjalną świecę, tzw. roratkę. Symbolizuje ona Najświętszą Maryję Pannę i jest opasana niebieską lub białą kokardą, co z kolei oznacza niepokalane poczęcie Maryi. W kościele jest umieszczona przy ołtarzu głównym lub przy ołtarzu Matki Bożej.

Przeczytaj również: Tradycje Bożego Narodzenia - jak przekazać je dziecku?

Czym jest adwent? Lampiony adwentowe

Wielu z nas, będąc dziećmi, wstawało rano na roraty i ruszało do kościoła, dzierżąc w ręce pieczołowicie i własnoręcznie wykonany lampion. Najczęściej na jego ściankach znajdowały się scenki biblijne, zwłaszcza te związane z Bożym Narodzeniem, a w środku znajdowała się świeca. Dziś najczęściej, ze względów praktycznych, używa się lampek na baterie. Ta część świętowania adwentu jest szczególnie bliska najmłodszym, którzy wiele czasu poświęcają na przygotowanie swoich lampionów. Jaka jest geneza tej właśnie tradycji? Światło stanowi bardzo ważny symbol w chrześcijaństwie. Służy ono nie tylko do rozpraszania ciemności, towarzyszącej odprawianiu rorat we wczesnych godzinach porannych, ale symbolizuje również radość. Światło jest jednak przede wszystkim znakiem samego Chrystusa, który mówił o sobie: "Ja jestem światłością świata". Towarzyszy ono również chrześcijanom w najważniejszych momentach ich życia: podczas chrztu, wigilii, jak również w czasie pogrzebu.

Czym jest adwent? Kalendarz adwentowy

Czym jest adwent? Nie tylko oczekiwaniem na przyjście Chrystusa w Kościele, ale również w warunkach bardziej domowych. Od wielu lat coraz większą popularnością wśród dzieci cieszą się kalendarze adwentowe. Przybierają one ostatnio bardzo różnorodne formy, niekoniecznie związane z katolicką tradycją: znane są już kalendarze z czekoladkami w kształcie mikołajów, bałwanków czy śnieżynek, ale powstają też kalendarze z małymi zabawkami, pluszakami czy... kosmetykami, przeznaczone dla pań. Co ciekawe, kalendarz adwentowy nie ma katolickiej genezy - tę tradycję przejęliśmy od luteranów. Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni - od pierwszego dnia adwentu aż do Wigilii.

Przeczytaj również: Jak ozdobić pokój dziecka na święta? [GALERIA]

Czym jest adwent? Wieniec adwentowy

Kolejną z adwentowych tradycji jest tworzenie adwentowego wieńca - w domu lub kościele. Wieniec składa się z gałązek choinki, jest okrągły i znajdują się w nim cztery świece. Każdą z nich zapala się w kolejnym tygodniu adwentu. Mają one również swoją symbolikę: pierwsza z nich oznacza przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie (zapalamy ją w pierwszą niedzielę adwentu), druga jest symbolem wiary patriarchów narodu wybranego (zapalana w drugą niedzielę adwentu), trzecia jest znakiem radości króla Dawida z przymierza z Bogiem (zapala się ją w trzecią niedzielę adwentu). Ostatnia ze świec, zapalana w czwartą niedzielę adwentu, symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadali przyjście na świat Chrystusa. W ostatnich latach popularne stało się wystawianie w oknach czterech świec, najczęściej elektrycznych lampek, na specjalnych świecznikach - już bez wieńca.

Przeczytaj również: Kolędy na święta do pobrania - 5 najsłynniejszych kolęd na święta

Czym jest adwent: adwentowe zwyczaje

Czym jest adwent lub też czym kiedyś był adwent? Czasem, któremu, oprócz tradycji katolickich, towarzyszyły świeckie zwyczaje. Dziś jest ich coraz mniej, jednak niektóre z nich w poszczególnych częściach Polski nadal się kultywuje. Przede wszystkim granie na ligawach - wielkich instrumentach, przypominających swoim kształtem róg. Zwyczaj ten jest obecny w niektórych wsiach na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Dźwięk wydawany przez instrument miał oznaczać rozpoczęcie adwentu, a jednocześnie koniec z hucznymi imprezami. Wielu zachowywało również w czasie adwentu post - nie jadło mięsa i nie spożywało alkoholu.

Zwyczajem, który już zupełnie wymarł jest ten, związany z pannami wychodzącymi z kościoła po mszy roratniej. Miały one pytać pierwszego napotkanego mężczyznę, okręcając go przy okazji wokół siebie, jak ma na imię. Odpowiedź miała być też imieniem przyszłego męża danej dziewczyny. W okresie adwentu nie wykonywano również żadnych prac polowych. Na Kaszubach natomiast już w tym czasie chodzili kolędnicy, oznajmiając, że Boże Narodzenie jest już blisko.

Dołącz również do dyskusji o świętach na forum Mjakmama24.pl!

Aktualizacja: 2016-09-18 Publikacja: 2015-11-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.