Halloween w Polsce. Czy pozwalać dziecku świętować Halloween?

Halloween w Polsce
fot.: thinkstockphotos.com
Halloween w Polsce to głównie zabawa.

Halloween w Polsce stało się bardzo popularne. Z roku na rok święta zapożyczone z Zachodu są coraz chętniej i powszechniej obchodzone także u nas. Tak było w przypadku Walentynek, tak jest obecnie w przypadku Halloween. Święto Duchów powoli staje się i naszą tradycją, choć lubianą szczególnie przez najmłodszych. Ale czy rzeczywiście to święto to tylko zabawa i czy powinniśmy pozwalać obchodzić je dzieciom? 

Halloween to bardzo sporne święto. Jedni uważają je za źródło fajnej zabawy, inni doszukują się w nim powiązań z okultyzmem. W katolickim kraju takim jak Polska, święto duchów wzbudza więc wiele kontrowersji, tym bardziej, że odbywa się ono w przeddzień dość smutnego i poważnego u nas święta – Dnia Zmarłych. Zwolennicy obchodzenia Halloween uważają jednak, że zwyczaj celebrowania święta duchów to też trochę polska tradycja. Przytaczają argument, że Halloween to nic innego jak dawne polskie święto Dziadów, tyle, że w nowszym wydaniu. Lekko odkurzone.

Czytaj także: Co zrobić, gdy nie chcesz, by dziecko brało udział w obchodach Halloween?

Nie przegap

Jak świętuje się Halloween?

Halloweenową tradycję obecnie możemy obserwować niemal na każdym kroku. W  październiku w sklepach sprzedaje się dużo gadżetów związanych z tym świętem – głównie strasznych kostiumów i akcesoriów, przypominających te z horrorów. Nieodzownym elementem wystroju sklepów i ich oferty stają się produkty w kształcie duchów, nietoperzy i dyń. Dynie to zresztą najbardziej charakterystyczny symbol Halloween. Ponieważ w Polsce również uprawia się to warzywo, bardzo łatwo jest w okresie jesiennym je dostać i wykorzystać nie tylko w gotowaniu. Lubianą tradycją jest wycinanie dyń i nadawanie im tym samym groźnych min. Taka wydrążona i wycięta dynia, w której płonie świeczka, stanowi najlepszą halloweenową ozdobę stawianą w oknie lub przed domem.

Czytaj także: Słodycze na Halloween: 5 sprawdzonych przepisów na przekąski

Polecamy też

Dlaczego dzieci kochają Halloween?

Trudno się dziwić dzieciom, skoro to święto to po prostu wielka zabawa. Zabawa w wycinanie dyni, przebieranie się w śmieszno-straszne stroje czy zbieranie słodyczy po domach. Tradycję świętowania wzmacniają dodatkowo media, sklepy oferujące halloweenowe zabawki, a nawet szkoły i przedszkola, które organizują w ten dzień mnóstwo halloweenowych atrakcji dla dzieci.

Pobierz kolorowanki na Halloween 

Czy pozwalać dzieciom obchodzić Święto Duchów?

To pytanie niejednokrotnie zadają sobie sami rodzice. Najważniejsze w tej kwestii jest jednak pytanie nie o to, czy w ogóle świętować, ale jak to robić. Samo obchodzenie Halloween nie jest niczym złym. Ci, co uczestniczą w halloweenowych zabawach nie robią tego z racji wiary w duchy, czarną magię czy diabelskie moce, ale chcą po prostu się trochę powygłupiać.

Nie należy do tego święta dobudowywać niepotrzebnych ideologii. Dziecko powinno wiedzieć, że Halloween to po prostu zabawa w przebieranki i możliwość spędzenia ciekawie swojego wolnego czasu wśród przyjaciół i rodziny, powód zrobienia tematycznej imprezy i dekoracji itd. Nie warto więc zakazywać swojemu dziecku uczestniczenia w halloweenowych imprezach organizowanych w szkole i korzystania z atrakcji, jakie serwuje to święto.

Nie da się przecież uciec od tej całej halloweenowej otoczki lub udawać, że jej nie ma. W zamian najlepiej zaangażować się we wspólne przygotowania do Święta Duchów razem z dzieckiem i zrozumieć, że to świetna okazja, by wspólnie spędzić ze sobą czas. Wybrać lub stworzyć pomysłowy strój, powycinać dynię, a wieczorem przejść od domu do domu i pozbierać kosz słodyczy. Frajda murowana! Zresztą nie tylko dla dziecka.

Polecamy wideo: Jak zrobić magnes na lodówkę w stylu Halloween?

Aktualizacja: 2016-10-31 Publikacja: 2016-10-31
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.