Ile kosztuje chrzest dziecka? Cena mszy i przyjęcia

Chrzest dziecka
fot.: thinkstockphotos.com

Chrzest nie jest tak kosztowny jak ślub, ale i tak, przygotowując się do tej uroczystości, musisz liczyć się z wydatkami. Sumując koszty trzeba wziąć pod uwagę cenę mszy oraz cenę przyjęcia lub obiadu organizowanego po chrzcie dziecka. Zobacz, ile kosztuje chrzest dziecka!

W skład kosztów związanych z chrztem dziecka tak naprawdę trzeba wziąć pod uwagę opłaty w kościele oraz urządzenia przyjęcia, czyli chrzcin. Inne wydatki, jak te na akcesoria chrzcielne, ograniczają się jedynie do kupna ubranka, ponieważ biała szata i świeca są tradycyjnie kupowane przez rodziców chrzestnych.  

Cena chrztu w kościele

Zaczynając od opłat za chrzest w kościele trzeba podkreślić, że udzielanie sakramentów jest bezpłatne (zarówno w kościele katolickim, jaki i prawosławnym). Zwyczajowo pobierana jest jednak ofiara – taką sama jak ta, którą składamy na tacę czy w czasie kolędy. Dlatego, na pytanie zadane księdzu, jaka jest cena za mszę, odpowie on „co łaska”. Oznacza to, że opłata wynosi tyle, ile możesz dać i na ile cię stać – może to być zarówno 1000, jak i 20 zł.

Warto przy tym pamiętać, że wszystkie ofiary pieniężne składane przez wiernych, idą na utrzymanie księży (pensje dostają tylko ci kapłani, którzy pracują w szkołach jako katecheci) oraz potrzeby parafii (ogrzewanie, światło sprzątanie itd.). W dużych miastach ofiary związane z sakramentem chrztu to zwykle 100-200 zł, w mniejszych ośrodkach – 50-100 zł. 

Najpopularniejsze przesądy związane z chrzcinami >>

Nie przegap

Cena przyjęcia na chrzciny dziecka

Dużo poważniejszym kosztem jest zorganizowanie przyjęcia z okazji chrztu dziecka. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy organizujemy je w domu, czy w restauracji oraz od tego, ile osób zaprosimy na chrzciny. Koszt imprezy w lokalu określany jest zwykle na podstawie ceny za jedna osobę. W zależności od miejscowości i jakości lokalu koszt konsumpcji jednej osoby waha się od 60 do 150 zł. Zwykle w menu znajdują się przystawki, zupa, drugie danie oraz ciasta i napoje. Za tort i ewentualnie alkohol trzeba zapłacić oddzielnie. Oznacza to, że przyjęcie dla 15 osób to wydatek od 900 do 2250 zł.

Podobna jest cena cateringu, czyli jedzenia zamawianego i przywożonego do domu. Koszt dań jest niższy, jednak zazwyczaj firma dolicza koszt obsługi (jeden kelner to od 15-30 zł za godzinę), a także opłaty za zastawę i obrusy, czy nawet krzesła, jeśli nie masz wystarczającej liczby własnych. Talerze i szklanki to koszt od 30 gr do 3 zł za sztukę, sztućców – 50 gr, a krzeseł i obrusów – od 7 do 40 zł.

Najtańszą wersją jest zorganizowanie przyjęcia na chrzest w domu. Koszty są nieporównywalne, jednak trzeba pamiętać, że przygotowanie wszystkiego wymaga nie tylko umiejętności, ale i czasu, którego przy małym dziecku czasem brakuje. 

Dokumenty i zaświadczenia potrzebne do chrztu dziecka >>

Polecamy wideo: Jak zorganizować chrzest dziecka?

Aktualizacja: 2017-02-02 Publikacja: 2017-02-02
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.